15

حفظ سلامت پوست یکی از دغدغه های بسیاری از افراد است. اکثر مردم پوست را یکی از ملاک های زیبایی می دانند ، به همین علت است که همه ی افراد نگران حفظ سلامت پوست خود هستند ، خانم ها در حفظ سلامت پوست بیشتر از آقایان کوشا هستند.

اضافه وزن مشکل بسیاری از مردم جهان است و این باعث شده که انواع و اقسام رژیم های غذایی در جهان فراگیر شوند. در اینجا قصد نداریم به خوبی و بدی و علمی بودن یا نبودن این رژیم های غذایی بپردازیم و فقط از نگاه علمی بررسی می کنیم که این نوع رژیم های غذایی روی پوست انسان چه تاثیری می گذارند.

 

 

رژیم مدیترانه ای

رژیم هایی که با استفاده از مواد مدیترانه ای تهیه می شوند غذاهای مردم لبنانی و ایتالیایی از این دسته غذاها هستند. ماهی، سبزی ها، روغن زیتون و میوه ها در این نوع رژیم باعث سلامتی قلب می شوند و چربی های اضافی را آب می کنند. یک تحقیق در ایتالیا به این نتیجه رسیده که این رژیم باعث جلوگیری از بیماری هایی مانند ملانوما که کشنده ترین نوع سرطان پوست است، می شود. چربی های امگا۳ در ماهی باعث تقویت بافت های زیرپوستی می شود و آن را قوی و کشسان نگه می دارد. آنتی اکسیدان هایی که در سبزی ها وجود دارند، باعث مقاومت پوست در برابر اشعه ماورای بنفش و بقیه فاکتورهایی می شود که به کلاژن و الاستین، دو فاکتور برای کشسانی و جوان ماندن پوست، آسیب می رسانند. نتیجه این است که بعدها چروک کمتر و پوست صاف تری خواهید داشت. روغن زیتون، گوجه فرنگی و سرکه انگور هم آنتی اکسیدان هایی دارند که جلوی فعالیت واکنش های شیمیایی را که باعث آفتاب سوختگی می شوند می گیرند.

 

 

رژیم گیاهخواری

برای جبران گوشت نخوردن باید از موادغذایی تازه و غلات بیشتری استفاده کنید اما این رژیم غذایی برای پوست خوب است چون آنتی اکسیدان های موجود در گیاهان و میوه ها باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شوند. رادیکال های آزاد جزو موادی هستند که با

چین و چروک و پیری زودرس پوست ارتباط دارند. پروتئین مواد گیاهی برای پوست خیلی مفید هستند. مثلا اکثر دانه ها دارای روی هستند که ضدجوش است و باعث کم کردن التهاب پوست می شود که علت پشت پرده قرمزی پوست و چروک های زودرس است. بعضی تحقیقات نشان می دهند که لبنیات هم در جلوگیری از جوش تاثیر دارند. اگر در خوردن لبنیات مشکل دارید، از دیگر منابع پروتئینی استفاده کنید.

 

 

رژیم پرپروتئین و کم کربوهیدرات

کم کردن مصرف نان سفید، پاستاها و شکر تصفیه شده جلوی شل شدن پوست را می گیرد، ترشح کورتیزول هورمون استرس را کم و از سکته پیشگیری می کند. آنتی اکسیدان ها، روی و پروتئین های کلاژن ساز جزو موادی هستند که در غلات و موادغذایی تازه یافت می شوند. سعی کنید در مصرف گوشت زیاده روی نکنید. با اینکه خوردن گوشت قرمز باعث تقویت لایه محافظ زیر پوست می شود، اما زیاده روی در آن باعث افزایش رادیکال های آزادی می شود که با مداخله در واکنش های سلولی، باعث مرگ سلولی و پیری پوست می شوند.

 

 

رژیم غذایی کم چرب

کم کردن چربی های اشباع که در گوشت و شیر خالص پیدا می شود، برای تناسب اندام و سلامت قلب بسیار مفید است. کم کردن چربی های حیوانی باعث کمتر تولید شدن رادیکال های آزادی می شود که در پیری پوست نقش دارند. با این وجود برای سلامت و نشاط پوست، کمی چربی لازم است. چربی هایی که در مغزها و روغن زیتون پیدا می شوند بهترین نوع چربی هستند. چربی باعث می شود که بدن بتواند آنتی اکسیدان های مفید و ویتامین های محلول در چربی (k,E,D,A) را جذب کند. این مواد باعث استحکام پوسته سلول ها می شوند و لایه زیری پوست را تقویت می کنند. در نتیجه پوست صاف تری خواهید داشت.

 

 

رژیم غذایی خام خواری

خام خوارها معمولا در رژیم خود از مغزها، آجیل، جوانه ها و غلات استفاده می کنند و اعتقاد دارند که نپختن غذا باعث حفظ آنزیم های طبیعی آن می شود، به هضم غذا کمک کرده و با جلوگیری از دریافت انرژی اضافی، باعث وزن کم کردن می شود. در حالی که پزشکان این دلایل را به طور کامل قبول ندارند. اما هیچ کس منکر این نمی شود که این موادغذایی باعث نشاط پوست می شوند. علاوه بر آن، روغن های سالمی که در مغزها یافت می شود و روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، باعث استحکام پوسته سلول ها می شود و کشسانی آن را زیاد می کند. اما یکی از مضرات چنین رژیمی این است که وقتی پروتئین های گوشتی نخورید، مواد لازم برای ساخت کلاژن به بدن تان نمی رسد.