16

گاهی اوقات هنگام تلوزیون دیدن و یا دور همی ها از تنقلاتی مانند چیپس و یا پفک استفاده می کنیم ، این خوراکی ها استفاده تفننی از این خوراکی ها اشکالی ندارد ، اما برخی از افراد هستند که به طور دائم از این خوراکی ها استفاده می کنند.

نیازی نیست که سرآشپزی خوراکی شناس باشید تا بتوانید نامناسب بودن خوراکی های بی ارزش را درک کنید. اما معمولا اگر به شما حق انتخاب داده شود، قبل از هر چیز دیگری تنقلات بی ارزش را برخواهید گزید. اما اجازه دهید با این مساله به طور جدی روبه رو شویم، این انتخاب ها گزینه های سالمی نیستند. در این مطلب برای جلوگیری از اعتیاد به این تنقلات بی ارزش و پرکالری که باعث چاق شدن و بالا رفتن کلسترول و فشار خون شما می شوند، چند مرحله کاربردی را به شما معرفی می کنیم.

۱ برای تصمیم تان دلیل داشته باشید

اولین گام در به حال نخست برگرداندن اعتیاد شما به تنقلات و فست فودها، پذیرفتن تاثیرات و خطرات آن بر روی سلامت بدن و جست وجوی یک دلیل شخصی برای کمک به دوری گزیدن از آن است. دلیل شما برای ترک این خوراکی ها چیست؟ آیا شما دچار تغییرات ناگهانی در میزان فشار خون، سطح بالای چربی و بزرگی اندازه دور شکم هستید؟ به محض اینکه از دلیل خود مطمئن شوید، قادر به یافتن انگیزه برای دوری از آنها خواهید بود.

۲ برای آینده نزدیک و دور برنامه ریزی کنید

ترک کردن عادت خوردن همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده، در حقیقت تغییر قابل توجهی در شیوه زندگی شما را شامل می شود. شما باید انتخاب های خود را در این باره ارزیابی کنید. هرگاه این کار را انجام دادید، برای کمک به قرار گیری در مسیر درست جهت برنامه ریزی غذایی مناسب آنها را نشانه گذاری کنید. خوراکی های سالمی که دوست دارید بخورید را برشمرید. از غذاهایی که در خانه تهیه می کنید بخورید. با این کار نه تنها پول تان را پس انداز می کنید، بلکه این شانس را خواهید داشت تا مهارت های آشپزی خود را نیز امتحان کنید. چه کسی می داند شاید سرآشپز معروف بعدی شما باشید! برای خود جدول رژیم غذایی تهیه کنید و از روی برنامه ریزی بخورید و حداکثر سعی خود را برای پیشروی با آن بکنید. ممکن است تلاش برای پیروی از رژیم غذایی تان خسته کننده باشد، اما در طولانی مدت بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

۳ حتما ورزش کنید

تمایل به ورزش کردن، فرد را به اندازه کافی برای رعایت رژیم غذایی خود آگاه می کند. وقتی قرار باشد بین یک هیکل خوش فرم و یک بشقاب سیب زمینی سرخ کرده تصمیم بگیرید، یک فرد منطقی همیشه گزینه اول را انتخاب خواهد کرد. ورزشی را برگزینید که آن را دوست دارید و برای انجام آن پشتکار فراوان دارید. اگر پیاده روی را دوست دارید، باید پیاده روی صبح و عصر را عادت خود قرار دهید. اگر از حرکات موزون خوش تان می آید، پس در یک کلاس حرکات موزون نام نویسی کنید و حرکاتی که برای سلامتی شما مناسب است را انجام دهید. اگر یک فرد سنت گرا هستید، پس ثبت نام در یک باشگاه ورزشی ایده خوبی است.

۴ از غذای خوشمزه لذت ببرید

غذای سالم اغلب به یک کابوس بدمزه تعبیر می شود. اگر شما هم چنین احساس مشابهی دارید، باید نگرش خود را اصلاح کنید. غذاهای سالم، در صورتی که به صورت درست و اصولی پخته شوند، می توانند مانند فست فودها و تنقلات بی ارزش خوشمزه باشند. شما می توانید دستور غذایی و ادویه شرقی مورد علاقه خود را برای انرژی دادن به غذای خانگی خود اضافه کنید. حتی شاید خیلی سریع تر از آنچه فکر می کنید گرفتار این نوع خوراکی ها شوید.

۵ اعتدال را رعایت کنید

هر چقدر هم انگیزه کافی برای کنترل خود به دست آورید اما یک یا دو بار در ماه می توانید کمی سیب زمینی سرخ کرده میل کنید. این ایده هرگز فست فودها و تنقلات بی ارزش را به طور کامل از رژیم غذایی شما حذف نخواهد کرد، اما شما می توانید تعداد دفعات خوردن این نوع خوراکی ها را به میزان قابل کنترلی کاهش دهید. هنوز هم می توانید از تنقلات استفاده کنید، اما در حد متعادل. با این وجود، باید مراقب باشید در این روند تمرکز خود را از دست ندهید. این ایده برای منع امیال شما بود نه برای تسلیم شدن در برابر آنها. با یک راهنمای مناسب هرگونه اعتیاد و عادت می تواند به طور موفقیت آمیزی با این مساله در رابطه باشد. با پیروی از مراحل ذکر شده بالا، می توانید تا حد زیادی عادت مصرف تنقلات را در خود از بین ببرید.