دوران سالمندی دوره ای است که خیلی ها از آن ترس دارند و اگر پیشگیری های لازم صورت نگیرد واقعاً بد میباشد.سالمندانی که به آلزایمر مبتلا هستند به منظور رفع اضطراب و بی خوابی که از نشانه های زوال عقل میباشند قرص های ضد افسردگی میخورند.مصرف قرص های ضد افسردگی سبب میشود سالمندان در معرض خطر شکستگی لگن 2 برابر قرار بگیرند.

این مطالعه نشان داد حتی در افراد بدون آلزایمر، استفاده منظم از داروهای ضد افسردگی با دو برابر بیشتر خطر شکستگی لگن همراه است. با این حال، تعداد نسبی شکستگی لگن در میان افراد مبتلا به بیماری آلزایمر بالاتر است.

محققان گفتند این خطر در آغاز استفاده از داروهای ضد افسردگی بیشتر است و حتی تا چهار سال بعد نیز باقی می ماند.

سانا توروینن کیشینن از دانشگاه فنلاند شرقی گفت: «این افزایش خطر در مورد تمام داروهای ضد افسردگی که اغلب استفاده می شوند، مانند مهارکننده بازجذب انتخابی سروتونین، میرتازاپین و مهارکننده بازجذب انتخابی نورآدرنالین وجود دارد.»

داروهای ضد افسردگی جدا از این که برای درمان افسردگی استفاده می شوند، برای درمان درد مزمن و نشانه های رفتاری و روانی زوال عقل، از جمله بی خوابی، اضطراب و تحریک نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

محققان توصیه می کنند اگر استفاده از داروی ضد افسردگی ضروری باشد، دارو و ضرورت آن باید به طور منظم تحت نظارت قرار گیرد. علاوه بر این، سایر عوامل خطرناک نیز باید به دقت در طول درمان ضدافسردگی در نظر گرفته شود.

برای این مطالعه، ۵۰,۴۹۱ فرد مبتلا به آلزایمر و ۱۰۰,۹۸۲ نفر بدون بیماری آلزایمر، با سن متوسط ۸۰ سال از فنلاند مورد ارزیابی قرار گرفته شدند.

منبع : مهر نیوز