آیا میدانستید حضور در محیط های نورانی تاثیرات منفی زیادی برای سلامتی ما در بر دارد و میتواند باعث بهم خوردن روند سوخت و ساز بدنمان شود اگر مدت زمان زیادی در محیط های روشن قرار بگیرید بیشتر به سمت خوردن غذاهای مختلف جذب می شوید و علاقه بیشتری به خوردن غذا پیدا میکنید .

 

-محققان روسی اعلام کردند ،پدیده شبهای سفید یکی از عوامل مهم چاقی در مناطق شمالی اروپا است.

 این تحقیق که توسط دانشمندان دانشگاه پتروزاوود انجام شده ،دسته ای از موش های آزمایشگاهی در محیطی نورانی برای مدتی نگهداری  و دانشمندان متوجه شدند که میزان خورد و خوراک آنها به دلیل روشنایی ممتد به میزان چشمگیری افزایش یافته ،به طوریکه اکثر موش ها در پایان این تحقیق دچار اضافه وزن شده اند.

به گفته دانشمندان این پدیده باعث می شود که ساعت سیستماتیک خواب در بدن مختل شود و لذا بدن افراد میزان بیشتری طلب غذا می کند و کمتر به حالت خواب و سوخت و ساز موثر فرو می رود .
دانشمندان روس نتیجه گرفته اند که روند افزایش چاقی در میان مردم در مناطق شمالی اروپا از جمله شهر سن پتربورگ ارتباط مستقیمی با پدیده شبهای سفید دارد.
پدیده طبیعی شب های سفید هر ساله از اوایل خرداد به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می آید.
شهر سن پترزبورگ که از موقعیت جغرافیایی ویژه ای برخوردار است  شمالی ترین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود که هر سال در اوایل تابستان به علت طولانی شدن زمان تابش آفتاب، در تاریکی شب فرو نمی رود و همه مدت شبانه روز هوا روشن است که به همین علت به شب های سفید معروف است.

ایسنا