19

چشم نیز یکی از اندام های بسیار ضروری برای بدن به شما می رود که از حساسیت بالایی برخوردار است به همین جهت باید مراقبت ویژه ای نسبت به آن داشته باشیم ، در این مطلب به شما مواد غذایی را معرفی می کنیم که خوردنشان باعث بهبود وضعیت بینایی می شود.

اولین چیزی که به ذهن می رسد هویج است، تقریبا همه ما فکر می کنیم که هویج تنها ماده غذایی است که به قدرت چشمان ما می افزاید اما واقعیت غیر از این است.

مطالعات گسترده نشان داده است که اگر به سلامت چشم هایتان اهمیت می دهید باید به رنگین کمان فکر کنید؛ رنگین کمانی از غذاها. این مطالعات نشان داده، سبزیجات و میوه های زرد، نارنجی و سبزرنگ می توانند شما را از ابتلا به بیماری چشمی موسوم به تخریب تدریجی ماکولا که اصلی ترین علت نابینایی در میانسالی و سالخوردگی است حفظ کند. شما با افزودن این ۴ رنگ به سفره خود می توانید چشم ها و دید بهترتان را بیمه کنید.

 

 

هویج پخته بخورید

۱ هویج

از دوران باستان رابطه میان هویج و بینایی کشف شده بود و براساس طب باستانی بسیاری از نقاط جهان هرکس که دچار مشکلات بینایی بود، باید به مقدار زیادی هویج را در رژیم غذایی خود قرار می داد اما آیا این رابطه واقعیت دارد؟

رنگ نارنجی خاص هویج به دلیل بتاکاروتن موجود در آن است (هویج مقدار بسیار بالایی بتاکاروتن در خود دارد). در بدن انسان بتاکاروتن متابولیزه شده و به ویتامین A بدل می شود. ویتامین A، ویتامینی موثر در بینایی و به خصوص میزان دید در شب است و علت آنکه هویج دارای خاصیت افزایش دید شمرده می شود، همین موضوع است.

اما مهم ترین نکته درباره خوردن هویج این است که نباید آن را خام بخورید. در طب سنتی تصور می شد که خوردن هویج به صورت خام یا خوردن آب آن باعث بهبود دید می شود اما حالا تحقیقات نشان داده، تنها ۵درصد از بتاکاروتن موجود در هویج خام در بدن انسان جذب می شود اما با بخارپز کردن، پختن یا حتی سرخ کردن هویج می توان میزان جذب بتاکاروتن هویج توسط بدن را افزایش داد و حتی در مواردی باعث شد که ۵۰درصد از بتاکاروتن موجود در یک هویج توسط بدن جذب شود. مطالعات گسترده نشان داده، مقادیر مناسبی از ویتامین A در رژیم غذایی افراد می تواند تیزی و دقت دید در آنها و به خصوص دقت دید شب در آنها را بالا ببرد.

 

 

بفرمایید سیب زمینی

۲ سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

رنگ سیب زمینی معمولی زرد و رنگ سیب زمینی های شیرین نارنجی است، آیا تابه حال به این فکر کرده اید که آنها چرا این رنگی هستند؟ مطالعات نشان داده، ترکیبات کاروتنوئیدی موجود در سیب زمینی و سیب زمینی شیرین علت رنگ آنها هستند. کاروتنوئیدها از گروه آنتی اکسیدان ها هستند. این آنتی اکسیدان ها در بدن رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از کار می اندازند. رادیکال های آزاد و عامل اصلی رقم خوردن بسیاری از بیماری ها و مشکلات مزمن، از جمله التهابات قلبی عروقی، سرطان ها و البته مشکلات بینایی هستند. اینگونه، بودن سیب زمینی و سیب زمینی شیرین در رژیم غذایی انسان می تواند به سلامت چشم ها و حفظ بینایی کمک کند. مطالعات نشان داده، میزان کاروتنوئیدهای موجود در سیب زمینی و سیب زمینی شیرین با پختن، یا بخارپز شدن کاهش نمی یابد و برای همین شما می توانید از آنها در انواع و اقسام غذاها استفاده کنید و سلامت چشمان تان را تضمین کنید.

 

 

دریا دوست چشمان شماست

۳ سبزیجات دریایی

یک منبع سبزیجات هم دریاست، شاید بسیاری از مردم علاقه ای نداشته باشند اما به هرحال گیاهان دریایی در بسیاری از نقاط جهان، از شرق آسیا گرفته تا اروپا و ایالات متحده یکی از منابع تهیه مواد معدنی در بدن هستند. این گیاهان دارای کلروفیل در بدن رفتاری شبیه هموگلوبین دارند و باعث افزایش تولید سلول های خونی، افزایش محل اکسیژن و افزایش متابولیسم در بدن می شوند. حالا بسیاری از گیاهان اینگونه به شکل پودر در سوپرمارکت ها در دسترس هستند. البته یادتان باشد که این غذاها برای کودکان و زنان باردار مناسب نیستند اما مکانیسم اثر آنها در بدن به گونه ای است که می تواند با چند شیوه از بینایی شما محافظت کند.

 

 

یک معجون چینی برای چشمان شما

چینی ها یک معجون سنتی برای افزایش قدرت چشم ها و توانایی بینایی دارند که ترکیبی است از کرفس، نعناع و جعفری که گاهی به تنهایی و گاهی همراه با چای سبز سرو می شود. هر سه این سبزیجات دارای لوتئین و سایر آنتی اکسیدان ها هستند که سلول ها را از آسیب سلولی حفظ می کنند. درباره بینایی باید گفت که اصلی ترین مکانیسم آسیب سلول ناشی از نور مستقیم خورشید و اشعه های ماورای بنفش است. نوشیدن این معجون به طور سنتی هم مانع از آسیب های سلولی ناشی از اشعه های مضر نورخورشید می شود و هم مانع از آسیب های ناشی از اثرات تخریبی قندها به بافت شبکیه.

 

 

نسخه ملوان زبل برای شما

۴ اسفناج

ملوان زبل را که یادتان هست؟ یادتان هست چطور با یک ظرف اسفناج دوپینگ می کرد؟ شاید آن کارتون به نظر اغراق آمیز می رسید اما واقعیت این است که شما می توانید با یک ظرف اسفناج درباره چشمان خودتان دوپینگ کنید. البته این خاصیت صرفا مربوط به اسفناج نیست و بسیاری از سبزیجات سبز واجد آن هستند. سبزیجات سبز و به خصوص اسفناج غنی از لوتئین و گزانتین هستند. هردو این مواد آنتی اکسیدان های بسیار قوی ای دارند که در موارد متعددی از بدن در مقابل تاثیرات منفی آنتی اکسیدان ها محافظت می کنند که یکی از شاخص ترین آنها محافظت از بافت رتینای چشم است. رتینای چشم (بافت شبکیه چشم) در گذر زمان و براثر تاثیر رادیکال های آزاد دچار آسیب و تخریب تدریجی (دژنراسیون) می شود که اگر این روند ادامه پیدا کند، درنهایت بیماری تخریب ماکولای چشم رخ می دهد که اصلی ترین علت نابینایی در سنین میانی و بالاست. سبزیجات سبز رنگ به دلیل دارا بودن لوتئین و گزانتین مانع از رخ دادن این بیماری می شوند، هرچه رنگ این سبزیجات سبز تیره تر باشد، میزان لوتئین آنها بالاتر است و به همین دلیل است که اسفناج در این گروه دارای جایگاه ویژه ای ارزیابی می شود.

درضمن یادتان باشد که برای جذب لوتئین در بدن نیاز به چربی های مفید دارید برای همین اگر می خواهید بهترین استفاده را از اسفناج ببرید آن را با روغن زیتون بپزید. سایر منابع لوتئین و گزانتین در طبیعت عبارتند از: کاهو، کدوتنبل، نخودسبز و کلم بروکلی.