دو کار آزمایی بالینی جدید نشان می دهد، نسخه ای با ترکیب گیاهانی مانند ماری جوانا می تواند در برابر اشکال مقاوم صرع و درمان آن کمک کننده باشد. محققان دریافتند که این ترکیب، سبب کاهش حملات تشنج در کودکان و بزرگسالان با دو شکل سخت به درمان صرع می شود. این دو نوع عبارتند از سندروم دراوت و سندروم لنوکس.

این دارو در حال حاضر آزمایشی است و پزشکان تأکید کردند که به هر کسی کمک نمی کند و یک درمان محسوب نمی شود. از سوی دیگر آن ها به نتایج بسیار دلگرم کننده ای برای مدیریت اختلالات تشنجی دست یافته اند. آن ها همچنین اعلام کردند که این روش یک گزینه بالقوه خوب برای ارائه به بیماران است.

CBC در آزمایش های خود در حال تلاش برای ساخت یک قرص با درجه دارویی خالص است و می گویند که این دارو با مواد مخدر پزشکی بسیار متفاوت است. محققان علاقه مند به تست CBC برای درمان صرع بر اساس مطالعات نشان دادند که این ترکیب دارای خواص ضد تشنجی است ولی هنوز مشخص نیست که چگونه کار می کند. صرع یک اختلال عصبی است که در آن اختلال در فعالیت الکتریکی مغز باعث ماشه ای برای تشنج می شود.

حدود ۲ تا ۵ درصد ازکودکان مبتلا به صرع  LGSشامل اختلال و آسیب عقلانی همراه با تشنج در صرع می شوند. سندروم دراوت یک بیماری ژنتیکی نادر است که در مراحل ابتدایی آغاز می شود و باعث تشنج شدید و اکثر اوقات مشکلات رشد می شود.

این بیماری ها حتی با داروهای متعدد، رژیم های غذایی خاص و روش های دیگر هم برای کنترل شدن سخت درمان می شوند. در یکی از آزمایشات ۱۲۰ کودک مبتلا به سندروم دراوت به طور تصادفی مورد بررسی و درمان قرار گرفتند که پس از ۱۴ هفته شاهد کاهش ۳۹ درصدی در فرکانس تشنج آن ها شدیم.

در آزمایش دیگری ۱۷۱ کودک و بزرگسال مبتلا به سندروم لنوکس مورد آزمایش قرار گرفتند که در نتایج مشابهی، شاهد کاهش ۴۴ درصدی تشنج بودیم. محققان اعلام کردند که داروهای ضد صرع جدید ممکن است خطرات کمتری را در دوران بارداری ایجاد کنند.

CBC  اعلام کرد که عوارض جانبی نیز از قبیل اسهال، کاهش اشتها و خواب آلودگی ممکن است ایجاد شود. این دو نوع سندروم تقریباً نادر هستند ولی نسبت به درمان مقاوم می باشند. محققان اعلام کردند برای به دست آوردن نتایج بهتر نیازمند پژوهش های بیشتری هستند.

منبع: دکتر سلام