وزير بهداشت گفت: در اكثر موارد آنتي بيوتيك درمان بيماري سرماخوردگي نيست و نه تنها اين بيماري را درمان نمي‌كند بلكه عوارض آن را تشديد مي‌كند، در هر كدام از ذرات عطسه نيز هزاران ويروس وجود دارد كه تا مدت‌ها بيماري‌زا هستند.

كامران باقري لنكراني در حاشيه ديدار با صالح مكي، وزير بهداشت اريتره در جمع خبرنگاران، افزود: شيوع سرماخوردگي، طبيعت اين ايام است اما رعايت دو، سه نكته براي پيشگيري از شيوع بيشتر اين بيماري و كنترل آن ضروري است، اول از همه اينكه مردم بايد بدانند، آنتي بيوتيك درمان سرماخوردگي نيست و عوارض آن را تشديد مي‌كند.
وي اضافه كرد: درمان اصلي سرماخوردگي استراحت و استفاده از مايعات است، البته در برخي مواد استفاده از داروهاي مسكن علامتي هم تسكين دهنده است اما درمان با آنتي بيوتيك در اغلب موارد براي سرماخوردگي موجب افزايش طول مدت بيماري و مقاوم شدن ميكروب‌ها عليه بيماري‌ها در بدن مي‌شود و عوارض اين بيماري را بدتر و درمان آن را سخت تر مي‌كند.
وي گفت:‌ من گاهي كه با همكاران پزشك صحبت مي‌كنم به آنها مي‌گويم چرا شما كه مي‌دانيد سرماخوردگي يك بيماري ويروسي است، براي درمان آن آنتي بيوتيك تجويز مي‌كنيد، آنها اعلام مي‌كنند كه مردم از ما مي‌خواهند و از طرف بيماران تحت فشار قرار مي‌گيريم البته اين عذر قابل قبولي نيست.
وزير بهداشت اضافه كرد: با اين حال براي رفع اين معضل نيازمند ارتقاء دانش و سطح فرهنگ مردم هستيم، مردم بايد بدانند كه سرماخوردگي مساوي مصرف آنتي بيوتيك نيست، بلكه در بيشتر وقت‌ها مي‌تواند مضر هم باشد.
به گزارش فارس، باقري لنكراني گفت: نكته ديگر بحث‌هاي پيشگيري از سرماخوردگي است، مصرف ميوه به خصوص مركبات در اين ايام بروز اين بيماري را كاهش مي‌دهد، پوشش مناسب و پوشاندن لباس گرم براي بچه‌ها ضروري است، كساني كه سرما خورده‌اند نيز با رعايت نكات بهداشتي نقش مهمي در كاهش اين بيماري دارند.
وي افزود: مردم بايد مراقب باشند كه ترشحات تنفسي كه در فضا پخش مي‌شود در يك لحظه هزاران ذره را در فضا پخش مي‌كند و هر كدام از اين ذره‌ها حاوي هزاران ويروس است كه تا مدت‌ها چسبندگي دارند و مي‌توانند افراد ديگر را مبتلا كنند.
وي گفت: افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند وظيفه دارند نكات بهداشتي را رعايت كنند، از دست دادن و روبوسي با ديگران پرهيز كنند، جلوي عطسه خود را بگيرند.
وي اضافه كرد: همه مردم بايد هنگام ورود به خانه دست و صورت به خصوص دست‌هاي خود را با آب و صابون بشويند تا اگر در اتوبوس يا تاكسي دستشان با ذره چسبيده شده برخورد كرده باشد، پاك شود.
وي درباره شيوع مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در فصل زمستان نيز توضيح داد: من فعلاً آماري از موارد بروز اين بيماري ندارم اما همين ديشت در بازديدي كه از بيمارستان امام حسين (ع) داشتيم 2 بيمار مسموم شده با گاز مونوكسيد كربن را آورده بودند كه تحت درمان بودند.
وي گفت: هر چه هوا سرد مي‌شود ميزان مسموميت با اين گاز بيشتر و اوضاع نگران‌تر مي‌شود، البته تقريباً تمام اين مسموميت‌ها قابل پيشگيري است، اگر از بخاري‌هاي با دودكش مناسب استفاده شود، در فضاي بسته پاركينگ براي گرم شدن خودرو استفاده نشود يا از ذغال نيم سوخته استفاده نشود اين مسموميت‌ها كاهش مي‌يابد.
وزير بهداشت افزود: با صحبتي كه با دوستانمان در صدا و سيما داشتيم قرار شده كه اطلاع رساني و آگاهي بخشي در اين باره در رسانه ملي گسترده‌تر شود.
وزير بهداشت درباره ديدارش با وزير بهداشت اريتره نيز توضيح داد:‌ در پي ديدار كارشناسان و نمايندگان وزارتخانه‌هاي مختلف از كشور اريتره كه با حضور مشاور وزير بهداشت در امور بين‌الملل همراه بود از وزير بهداشت اين كشور براي بازديد از ايران دعوت شد كه به اين دعوت پاسخ گفت و به ايران آمد.
وي گفت:‌ دو كشور ايران و اريتره روابط سياسي و برادرانه‌اي دارند و جا داشت كه همكاري‌هاي بهداشتي و درمان دور كشور نيز گسترده‌تر شود، اريتره يك كشور مسلمان، مستقل و انقلابي است كه با خوداتكايي خود را مي‌سازد و ما هم بنا داريم با انتقال تجربياتمان در اين زمينه به اين كشور كمك كنيم.
وي افزود: قرار است در زمينه صادرات دارو و تجهيزات پزشكي با كشور اريتره همكاري كنيم.
در جريان اين ديدار نيز وزير بهداشت و رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وي گزارشي از وضعيت شاخص‌هاي بهداشتي، درماني، مرگ و مير برخي بيماري‌ها، ارتقاي سن اميد به زندگي در ايران، پرداخت يارانه دارو براي بيماران خاص، ادغام آموزش و تحقيقات پزشكي در نظام خدمات سلامت و وضعيت توليد داروهاي جديد در ايران ارائه كردند.