1401-heart-health-art

وقفه‌های تنفسی شدید ریسک مرگ زودهنگام را زیاد می کند، ولی وقفه‌های تنفسی کم یا متوسط نیز شاید با امراض قلبی و گوارشی مرتبط باشد.

ممکن است خرناس کشیدن را اثر جانبی خواب بدانید که گاهی هم آزاردهنده یا خجالت آور است. اما قبل از اینکه خرناس کشیدن را به یک  چیز معمولی تقلیل دهید، این نکات را در نظر بگیرید: افرادی که خرناس آنها در اثر وقفه‌های تنفسی شدید است، 40 درصد بیشتر خطر مرگ زودهنگام تهدیدشان می‌کند، به این دلیل که این اختلال خواب (خرناس) با مشکلات سلامتی از بیماریهای قلبی گرفته تا افسردگی مرتبط است.

اگر هنگام خواب خرناس می‌کشید، 11 بیماری وجود دارد که با خرناس کشیدن مرتبط است و باید در مورد آنها بدانید. اگر در مورد خرناس کشیدن مطمئن نیستید باید به پزشک مراجعه کنید

 

سکته

تحلیل داده‌های مربوط به یک مطالعه در مورد خواب نشان داد که شدت خرناس با خطر تصلب شراین مرتبط است. با تنگ شدن عروق گردن در اثر ته‌نشین ذرات چربی (پلاک)، سکته پیش می‌آید. به عبارت ساده هرچه خرناس شما بلندتر و طولانی‌تر باشد ، خطر سکته بیشتر تهدیدتان می‌کند.

 

بیماری قلبی

خرناس کشیدن با مشکلات عروقی مانند فشارخون و تنگی عروق قلب مرتبط است و سرانجام منجر به حمله‌ی قلبی می‌شود. در واقع، داده‌های حاصل از تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که خرناس می‌کشند دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به بیماری های غیرکشنده قلبی و حملات کشنده‌ی قلبی دارند.

 

بی‌نظمی ضربان قلب

خطر ابتلا به بی‌نظمی ضربان قلب در افراد مبتلا به وقفه‌های تنفسی طولانی یا خرناس افزایش می‌یابد. وقفه‌های تنفسی بر سیستم خون‌رسانی قلب نیز اثر می‌گذارد.

 

برگشت اسید معده (GERD)

بیماری برگشت اسید معده در بین مبتلایان به وقفه‌های تنفسی بسیار شایع است. در واقع به دلیل اختلالی که هنگام نفس کشیدن در هنگام خواب برای این افراد پیش می‌آید، فشار درون گلو تغییر می‌کند و مواد درون معده به داخل مری کشیده می‌شود.

 

سردرد

آیا معمولا با سردرد از خواب بیدار می‌شوید؟ در تحقیقی بر روی 268 نفر که معمولا هنگام خواب خرناس می‌کشیدند، معلوم شد که این بیماری با سردردهای مکرر هنگام بیدار شدن از خواب مرتبط است.

 

شب ادراری

بعضی از افراد دو تا سه مرتبه در شب نیاز به تخلیه‌ی ادرار دارند. در بعضی نیز کنترل ادرار از بین می‌رود که به آن شب ادراری گفته می‌شود. این بیماری نیز با خرناس کشیدن مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که مردان بالای 55 سال که برای ادرار کردن در شب بیدار می‌شوند علاوه بر بزرگی خوش خیم پروستات ممکن است دچار خرناس در شب باشند.

 

اضافه وزن

بیش از نیمی از کسانی که اضافه وزن دارند، هنگام خواب خرناس می‌کشند. که بخشی از آن به دلیل اضافه وزنی است که در اطراف گردن دارند و باعث سخت شدن تنفس در هنگام خواب می‌شود. البته با کاهش وزن می‌تواند عوارض تنفسی ناشی از اضافه وزن را بهبود بخشد.

منبع-http://fa.parsiteb.com