زمانی که در شریان ها فشار خون بالا میرود بیماری فشار خون بوجود می آید.فشار خون بیماری مزمنی میباشد که دیاستولی و سیستولی 2 مقیاس آن هستند.حدوداً پنجاه درصد از کسانی که به فشار خون مبتلا هستند از این بیماری شان خبر ندارد و خیلی از این افراد بصورت اتفاقی از بیماری فشار خون شان باخبر خواهند شد.

آنالیز جدیدی نشان می‌دهد که درگیر کردن افراد پرخطر از نظر بیماری قلبی در برنامه‌های مهاجم برای کاهش فشار خون می‌تواند سالانه جان ۱۰۰ هزار نفر را در ایالات متحده نجات دهد.

به نقل از WebMD،  گایدلاین‌های فعلی فشار خون سیستولی (عدد بالای فشار) زیر ۱۴۰ میلی‌متر جیوه را توصیه می‌کنند. اما در مطالعه‌ای مربوط به سال ۲۰۱۵ از جانب مؤسسه ملی سلامت ایالات متحده، پیشنهاد شد که اگر فشار هدف زیر ۱۲۰ باشد، می‌توان جان افراد بیشتری را نجات داد.

مطالعه این مؤسسه شامل افراد ۵۰ سال به بالایی بود که فشار سیستولی ۱۳۰ تا 1۸۰ داشته و در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی (و نه دیابت یا سکته مغزی) بودند.

این افراد به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه تحت درمان شدید با هدف فشار سیستولی زیر ۱۲۰ و گروه دیگر تحت درمان استاندارد با هدف فشار سیستولی زیر ۱۴۰ قرار گرفتند.

نتایج آن‌قدر جالب توجه بود که مؤسسه ملی سلامت این تحقیق را زودتر از موعد متوقف کرد. خطر مرگ بر اثر تمامی عوامل در گروه درمان شدید ۲۷ درصد کمتر و خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی در این دسته از بیماران ۴۳ درصد پایین‌تر بود.

منبع : سلامانه