یک مطالعه جدید می گوید: “ فکر می کنید، سیگار کشیدن فقط یک عدد، در روز بی ضرر است؟ دوباره فکر کنید!!! ”

تحقیقات نشان می دهد حتی یک واحد سیگار در روز، می تواند شانس مرگ زودرس را افزایش دهد. براساس مطالعات انجام شده هیچ سطح امنی برای قرار گرفتن در معرض دود سیگار وجود ندارد. میزان مصرف سیگار در هر منطقه ای متفاوت است.

ترک سیگار نه فقط برای دولت، بلکه به سود همه افراد است. در این مطالعه، داده های جمع آوری شده از ۲۹۰,۰۰۰ نفر شرکت کننده می باشد. از همه افراد عادات سیگار کشیدن در مناطق مختلف زندگی سؤال و ثبت شده است.

 

 افرادی که به طور میانگین یک سیگار در روز مصرف می کردند، ۶۴ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس بودند. یافته ها همچنین نشان داد افرادی که بین ۱ تا ۱۰ عدد سیگار مصرف می کنند خطر مرگ ۸۷ درصدی بالاتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.

 

مطالعات نشان می دهد که برای ترک کردن سیگار، خیلی دیر نیست؛ زیرا خطر مرگ زودرس برای افرادی که سیگار را ترک کرده اند، نسبت به کسانی که قادر به ترک آن نیستند کمتر است و ترک سیگار در سن جوانی خطر ابتلا به سرطان را نیز پایین می آورد.

 

محققان همچنین اعلام کردند: کسانی که به طور میانگین یک سیگار در روز استفاده می کنند ۹ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض سرطان ریه هستند و در میان افرادی که بین ۱ تا ۱۰ سیگار مصرف می کنند ۱۲ برابر بیشتر است.

 

علاوه بر این کسانی که بین ۱ تا ۱۰ سیگار مصرف می کنند، ۶ برابر بیشتر، از بیماری های تنفسی مانند: آمفیزم، رنج می برند و می میرند و یک برابر و نیم بیشتر احتمال مرگ ناشی از بیماری های قلبی را نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.

 

ترک سیگار ضروری است، ولی هرگز نکشیدن آن بهتر است.

منبع: دکتر سلام