Herpes Simplex(هرپس سیمپلکس)یا تبخال نوعی بیماری ویروسی میباشد که ایجادش توسط یک ویروس به نام هرپس سیمپلکس صورت میگیرد.این ویروس تبخال را در مغز،صورت،چشم و آلت تناسلی زن و مرد بوجود می آورد و در حال حاضر درمانی قطعی برای تبخال پیدا نشده است.اگر ویروس هرپس سیمپلکس بدن بدن راه پیدا کند تا زمانی که فرد از دنیا برود با او همراه خواهد بود.

ذق ذق خفیف اولین علامت بروز تبخال است. تبخال واژینال در اطراف واژن و کشاله ران، آلت و کیسه بیضه مردان ایجاد می‌شود. عضلات دردناک می‌شود و غدد لنفی در اطراف گره لنفی ممکن است دردناک شود. تاول ناشی از تبخال می‌تواند برای روزها دردناک باشد.

درمان‌‌های رایج

داروهای ضدویروس به صورت قرص یا کرم از شایع‌ترین درمان‌های تبخال هستند.

مواد غذایی مفیدبرای تبخال

مرکبات و توتها وتبخال

غنی‌ترین منابع ویتامین C هستند که برای التیام زخم‌ها مفیدند. افزایش دریافت ویتامین C تا 1000 میلی‌گرم در روز می‌تواند از عود مجدد تبخال جلوگیری کند.

روی و تبخال

غلات سبوسدار، نان کامل، گوشت قرمز، منابع خوب روی هستند که برای التیام پوست لازمند. هنگامی که روی به همراه ویتامین C استفاده شود باعث کاهش عود مجدد تبخال می‌شود.

توتها و میوهها و سبزیها و تبخال

حاوی بیوفلا ونوئیدها هستند. مکمل بیوفلا ونوئیدها به تسریع التیام تبخال ژنتیال در خانم‌ها کمک می‌کند.

پروتئین و تبخال

ماهی، گوشت قرمز، گوشت مرغ منابع غنی اسیدآمینه لیزین است که باعث کاهش بروز تبخال می‌شود.

مواد غذایی که باید پرهیز شوند

مغزدانهها، دانهها و شکلات حاوی اسیدآمینه آرژنین هستند. ویروس تبخال در محیط غنی از آرژنین مقاومت می‌کند.

نکته مهم

سطح پایین لیزین در خون با افزایش خطر عود ویروس تبخال مرتبط است. استفاده از مکمل لیزین می‌تواند به کاهش دفعات بروز و شدت علائم تبخال کمک کند.

لادن گیاهی-متخصص تغذیه

منبع : زندگی آنلاین