فعالیت کردن بدن بصورت فیزیکی ورزش حساب میشود و بشر توانسته تا کنون چندین نوع ورزش را ارائه کند که همگی برای بدن مفید میباشند و سالیانه مسابقاتی برای آن ها برگزار میشود.ورزش کردن علیرغم اینکه برای تناسب اندام و سلامت مفید است،بر روی روحیه هم تاثیر میگذارد و سبب میشود انسان احساس خوبی داشته باشد.

ورزش خاصیت ضد التهاب دارد

انجام ۲۰ ‌دقیقه ورزش با شدت متوسط می‌تواند مانند ضد التهاب در بدن عمل کند.به‌ گزارش  سایت Science daily، ورزش به صورت متداوم تاثیراتی همچون کاهش وزن، افزایش قدرت قلب و افزایش قدرت عضلات و استخوان‌ها دارد.محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که انجام ۲۰ ‌دقیقه ورزش با شدت متوسط می‌تواند خاصیت ضد التهاب داشته باشد. این تاثیر برای بیمارانی که از التهاب مفاصل و فیبرومیالژیا (نوعی روماتیسم ) رنج می برند، کمک کننده است.۲۰ ‌دقیقه ورزش با شدت متوسط سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند و در سلول‌های بدن خاصیت ضد التهاب ایجاد می‌کند. مدیر  این تحقیقات می‌گوید: هر زمانی که ورزش می‌کنیم، سیستم ایمنی بدن بهبود می‌یابد. ما در صدد بودیم که پروسه چگونگی ضد التهاب بودن ورزش را کشف کنیم. طبق بررسی‌ها ۲۰ ‌دقیقه دویدن بر روی تردمیل با سرعت متوسط ، 5 درصد سلول‌های ایمنی محرک در بدن را افزایش می‌دهد. این کار می‌تواند برای افرادی که التهاب مفصل دارند یا از بیماری‌های خود ایمنی رنج می برند، مفید باشد.مدیر این تحقیقات می‌گوید: جلسات ورزشی حتما نباید شدید باشد تا ورزش تاثیر ضد التهاب داشته باشد. می‌توان ۲۰ ‌دقیقه پیاده روی سریع انجام داد.التهاب یکی از واکنش‌های ایمنی بدن است. با این حال تورم شدید ممکن است باعث ایجاد بیماری‌هایی همچون دیابت شود.

جلوگیری از آسیب‌دیدگی در ورزش‌های زمستانی

بسیاری از افراد از ورزش کردن در هوای سرد زمستان خودداری می‌کنند، اما افرادی نیز هستند که به ورزش‌های زمستانی علاقه دارند و از این فرصت کوتاه استفاده می‌کنند. در ورزش‌های زمستانی احتمال آسیب‌دیدگی وجود دارد. برای مثال ورزش‌های اسکی، استوبرد و اسکیت روی یخ با خطراتی همراه هستند.به گزارش ایسنا، از بعضی از آسیب دیدگی‌ها در ورزش‌های زمستانی می‌توان جلوگیری کرد. برای مثال بسیاری از اسکی بازان دوست دارند که در ارتفاعات بالا  باشند. با وجود این باید در نظر داشته باشند که تنها بودن در ارتفاعات زیاد می‌تواند خطرناک باشد و عواقب زیادی به همراه داشته باشد.انجمن جراحان ارتوپد همچنین پیشنهاد می‌کند که ورزشکاران زمستانی عضلات و رباط‌های سر بدن خود را قبل از فعالیت گرم و  ورزیده کنند. این کار باعث می‌شود که از پارگی در این نواحی جلوگیری شود. پارگی ACL در میان ورزشکاران زمستانی شایع است. اگر قبل و بعد از ورزش حرکات کششی انجام شود، از این نوع آسیب تا حدودی جلوگیری می‌شود.

منبع : اصفهان زیبا