18

کمکم با گرم شدن هوا ، میوه و سبزیجات کم کم شروع به رشد می کنند ، یکی از مواد گیاهی که در فصل تابستان پیدا می شود ، لوبیا سبز است. شاید این خوراکی به مزاج بسیاری خوش نیاید ، اما بد نیست اندکی از خواص لوبیا سبز بگوییم.

 

تنوع و فراوانی میوه ها و سبزیجات در فصل بهار و تابستان در ایران بسیار زیاد است. هرکدام از این محصولات علاوه بر خوشمزگی، خواص بسیاری دارند. یکی از این سبزیجات پرخاصیت و خوشمزه که در غذاهای اصیل ایرانی نیز از آن استفاده می شود لوبیا سبز است.

لوبیا سبز منبعی غنی از ویتامین های B۱، A، k، C و مواد مغذی مانند فیبر، پتاسیم، فولات، آهن، منیزیم، مس، کلسیم، فسفر، پروتئین، امگا ۳، نیاسین و منگنز است. درواقع این سبزی کوچک قلمی از تمامی املاح و ویتامین های اصلی برخوردار است و شما برای دریافت آنها باید لوبیا سبز را در فصل بهار و تابستان که تازه و نوبر است، در وعده های غذایی خود بگنجانید.

لوبیا سبز به دلیل داشتن ویتامین k برای ترمیم و ساخت استخوان بسیار مفید است.

کارشناسان تغذیه برای بیماران قلبی که گرفتگی شریان دارند و نیز برای دیابتی ها که هر غذایی را نمی توانند استفاده کنند و در واقع ممنوعیت غذایی دارند، مصرف لوبیا سبز را توصیه می کنند زیرا لوبیا سبز به دلیل اینکه حاوی فیبر، پتاسیم، فولات و منیزیم است، نقش موثری در تقویت سیستم قلبی – عروقی دارد و نیز منیزیم و پتاسیم موجود در لوبیا سبز به کاهش فشار خون کمک می کند.

لوبیا سبز به دلیل دارابودن ویتامین C و بتکا کاروتن و فولات از تخریب DNA و تغییر سلول های روده و در نهایت سرطان روده جلوگیری می کند.

ویتامین های C و بتا کاروتن علاوه بر خاصیت ضدسرطانی هردو خاصیت ضدالتهابی دارند و برای بیمارانی که دچار آسم، آرتروز استخوانی و آرتروز هستند، بسیار مفید است.

لوبیا سبز به علت داشتن ویتامین ریبوفلاوین در کاهش حملات میگرنی نیز بسیار موثر است.

لوبیا سبز منبعی غنی از آهن است و مصرف آن به خانم های باردار بسیار توصیه می شود. نکته قابل توجه در مورد لوبیا سبز این است که مقدار آهن موجود در لوبیا سبز با گوشت قرمز برابری می کند. به همین علت کسانی که نمی توانند از گوشت استفاده کنند می توانند آهن مورد احتیاج بدن خود را با خوردن لوبیا سبز جبران کنند.

همچنین لوبیا سبز به دلیل اینکه کم کالری و فاقد چربی است، در رژیم غذایی لاغری بسیار استفاده می شود.

برای خرید لوبیا سبز، حتما لوبیاهایی که غلافی سبز و پوستی لطیف دارند و روی آنها نقطه های قهوه ای وجود ندارد را انتخاب کنید. بهترین روش برای نگهداری لوبیا سبز برای طولانی مدت این است که پس از خرد کردن آنها را بدون اینکه بشویید، در کیسه فریزر قرار دهید و در فریزر بگذارید. البته بهتر است برای بهره بردن از خواص بی نظیر لوبیا سبز آن را به صورت تازه استفاده کنید.

 

 

میزان مواد موجود در ۱۰۰ گرم لوبیا سبز

ویتامین K/۲۰ میکروگرم

منگنز/۰/۳۷ میلی گرم

ویتامین C/۱۲/۳ میلی گرم

ویتامین A/۸۳۲/۵۰ واحد

فیبر/۴/۰۰ گرم

پتاسیم/۳۷۳/۷۵ میلی گرم

فولات/۴۱/۶۳ میکروگرم

آهن/۱/۶۰ میلی گرم

منیزیم/۳۱/۲۵ میلی گرم

ویتامین B۲ (ریبو فلاون)/۰/۱۲ میلی گرم

کلسیم/۵۷/۵۰ میلی گرم

مس/۰/۱۳ میلی گرم

ویتامین B۱ (تیامین)/۰/۰۹ میلی گرم

فسفر/۴۸/۷۵ میلی گرم

پروتئین/۲/۳۶ گرم

امگا ۳/۰/۱۱ گرم