زنانی که برای اولین بار مادر می شوند در این باره هیچ تجربه ای ندارند. این افراد اغلب در مواجه با فرزندان خود و بر طرف کردن نیاز آنان دچار مشکل می شوند. دلیل اصلی این امر آن است که این مادران اغلب با دلایل گریه و یا برطرف کردن نیاز های نوزاد خود آشنا نیستند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

هفته اول نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد یک ماهه در هفته اول:

بینایی نوزاد هنوز کامل نیست و اجسام را تیره می بیند. همچنین نوزاد اجسام را از فاصله 8 تا 15 اینچ تشخیص می دهد. بنابراین فقط زمانی که خیلی به او نزدیک هستید، صورت شما را می بیند. اگر نوزاد به چشم های شما نگاه نمی کند نگران نشوید. در ابتدا نوزاد بیشتر دوست دارد به ابروها، موها و سایر قسمت های صورت نگاه کند. پس از یک ماه شناسایی شما، نوزاد یک ماهه ارتباط چشمی با شما برقرار می کند. مطالعات نشان می دهد نوزاد تازه متولد شده نگاه کردن به صورت را به هر چیز دیگری ترجیح می دهد. با چگونگی معاینه بینایی نوزاد آشنا شوید.

زندگی شما در هفته اول با داشتن نوزاد یک ماهه:

رنج های شیر دادن:

– دو تا چهار روز پس از زایمان، شیر از غدد خارج می شود و سینه ها را پر می کند و باعث تراکم خون می شود. (پیش از تولید شیر، نوزاد ماده ای به اسم کلستروم یا آغوز را که در سینه ایجاد می شود مصرف می کند). شیردهی گاهی اوقات باعث ناراحتی مادر می شود.

– بدن شیر را از غدد می گیرد و به نوک سینه می رساند. پس از زایمان افت هورمون ها اتفاق می افتد و احساس عجیبی نسبت به مادر شدن دارید.

– سینه ها سفت و داغ می شوند و ورم می کنند. در این حالت فکر می کنید شیردهی با درد مناسب حال شما نیست. این تراکم خون و درد کوتاه مدت است و هنگامی که بدن با شیردهی سازگار شود از بین می رود.

راه های کاهش درد:

 • حمام داغ بگیرید.
 •  پیش از شیردهی، پارچه ای گرم بر روی سینه ها قرار دهید.
 • پیش از شیردهی، مقداری شیر از سینه های خارج کنید. سینه پر باعث می شود نوزاد در حالت غلطی شیر بخورد و درد بیشتری ایجاد می کند.
 • سوتین مناسب شیردهی بپوشید. برخی خانم ها حتی در هنگام خواب نیز این سوتین را می پوشند.
 • هر دو تا سه ساعت به نوزاد شیر بدهید. به خاطر درد، شیردهی را به تعویق نیندازید. هرچقدر بیشتر به نوزاد شیر بدهید، درد سینه ها کمتر می شود.
 •  نوشیدنی زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود و شیر به مقدار مناسب تولید شود.
 • در هنگام شیردهی، از هر دو سینه شیر بدهید.
 •  بعد از شیردهی، دستمالی سرد بر روی سینه ها قرار دهید.

زردی نوزاد یک ماهه

** زردی باعث زرد شدن پوست صورت و سفیدی چشم ها می شود. اگر انگشت را بر روی بینی یا سینه نوزادی که زردی دارد فشار دهید، اثری زرد رنگ می بینید. اگر نوزاد پوستی تیره دارد زردی در سفیدی چشم ها و لثه مشاهده می شود.

** زردی در روزهای دوم و سوم نمایان می شود. برخی از زردی ها بعد از دو هفته خودبخود از بین می روند. اما چکار کنیم نوزاد زردی نگیرد؟

چه چیزی باعث زردی در هفته اول می شود؟

_- نوزاد تازه متولد شده گلبول قرمز زیادی دارد که از نیاز بدن بیشتر است و هنگامی که کبد نمی تواند این گلبول های قرمز را به سرعت فراوری کند، رنگدانه های زردی (بیلی روبین) در خون ایجاد می شود. مقدار زیادی از این بیلی روبین با مدفوع از بدن نوزاد خارج می شود. اما حدود نیمی از نوزادان در دو هفته اول، درجه ای از زردی را تجربه می کنند.

– نوزادی که نارس است و نوزادانی که بیماری ژنتیکی دارند، نسبت به زردی آسیب پذیرتر هستند. برخی نوزادان در صورتی که مقدار کافی شیر دریافت نکنند دچار زردی می شوند زیرا در این حالت، بیلی روبین نمی تواند از طریق مدفوع از بدن خارج شود. زردی شیردهی معمولا در دو هفته اول نمایان می شود.

– هنگامی که زردی در 24 ساعت اول شناسایی شود بخاطر عفونت، مشکلات کبد یا ناسازگاری خون با خون مادر می باشد.

آیا باید نگران زردی باشم؟

 • در بیشتر موارد، زردی نوزاد  مشکل بزرگی نیست. احتمال دارد پزشک آزمایش خون برای بررسی مقدار بیلی روبین خون نوزاد تجویز کند.
 • در برخی موارد پزشک نوردرمانی را تجویز می کند. در این حالت نوزاد را لخت زیر نور آبی قرار می دهند. این کار باعث می شود بدن بیلی روبین را آزاد کند.
 • علاوه بر نوردرمانی، خیلی مهم است که بدن نوزاد کم آب نشود. پزشک  احتمالا توصیه می کند شیردهی را افزایش دهید و اگر به نوزاد شیر خشک می دهید، مقدار مایع را افزایش دهید تا بیلی روبین از طریق مدفوع خارج شود.
 • هدف از درمان، کاهش بیلی روبین برای جلوگیری از ایجاد مواد سمی در مغز نوزاد می باشد.

هفته دوم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد در هفته دوم

 • رحم محیطی گرم و دنج برای جنین بود بنابراین زمان می برد که نوزاد به محیط بیرون، صداها، نور و زندگی خارج از رحم سازگار شود.
 • تنها راه ارتباطی نوزاد با شما گریه است اما می توانید با صدا و لمس کردن با او ارتباط برقرار کنید. نوزاد یک ماهه در حال حاضر صدای شما را می شناسد و تشخیص می دهد.
 • نوزاد دوست دارد بغلش کنید، ببوسیدش و حملش کنید. ممکن است با شنیدن صدای شما یا دیدن صورت شما صدایی مشابه “آه” در آورد و در بین افراد دیگر سعی می کند صورت شما را تشخیص دهد.

زندگی شما در هفته دوم تولد نوزاد یک ماهه:

افسردگی و ناراحتی ناشی از بچه دار شدن

* هنگامی که باید از بچه دار شدن خوشحال باشید، احساس ناراحتی، افسردگی و غم دارید. البته در نیمی از مادرها دلایل کافی برای این حس وجود دارد.

* در هفته اول، کم خوابی، بهبود پس از زایمان، مراقبت از نوزاد، بی تجربگی در خصوص نوزاد و کمک کافی نداشتن باعث ایجاد استرس می شود. هورمون های تولید شده پس از زایمان بر حالت روحی شما اثر می گذارد.

* دانستن این که این احساسات طبیعی است به شما کمک می کند. احساس خود را به افرادی که دوست دارید و اعتماد دارید بگویید. با پدر و مادرهایی که تازه بچه دار شده اند ارتباط داشته باشید. این کار به شما کمک می کند ببیند حس دیگران نیز مشابه شما است.

* برای خودتان زمان بگذارید. نوزاد را به همسرتان یا مادرتان بسپارید و به خرید بروید، دوستانتان را ببینید یا حمام بگیرید. حتی نشستن یا پیاده روی با نوزاد نیز به شما کمک می کند آرام شوید.

* کار نکنید. سعی کنید این مدت سرکار نروید و زمان خود را با خانواده بگذرانید.

* اگر بیش از دو هفته احساس افسردگی دارید به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید. علائم افسردگی پس از زایمان شامل نگرانی، ترس، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود یا نوزاد می باشد.

کاهش احتمال SIDS

SIDS چیست؟

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد هنگامی که نوزاد زیر یک سال است اتفاق می افتد که معمولا در هنگامی که نوزاد خواب است و بدون هیچ علائمی مشاهده می شود.

آیا باید نگران باشم؟

اگرچه این سندروم، یکی از دلایل مرگ نوزاد زیر یک سال است اما خیلی نادر است. این سندروم معمولا نوزاد بین یک ماه تا 4 ماه را تحت تاثیر قرار می دهد. حدود 90% نوزادانی که از این سندروم می میرند، زیر 6 ماه هستند.

چگونه می توان احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش داد؟

 1. نوزاد را همیشه به پشت بخوابانید. هیچ گاه نوزاد را به شکم نخوابانید.
 2. با نوزاد خود در یک اتاق بخوابید اما در یک تخت نخوابید.
 3. اجازه ندهید نوزاد با اسباب بازی های نرم، بالشت یا هر چیز دیگری بخوابد. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی صورت و دهان نوزاد پوشیده شود و نتواند نفس بکشد. نوزاد را بر روی تشکی صاف و محکم بدن بالشت و اسباب بازی قرار دهید.
 4. در هنگام خواب، خیلی لباس تن نوزاد نکنید. اگر فکر می کنید نوزاد می لرزد، لباس گرم تر تنش کنید.
 5. در نزدیکی نوزاد، سیگار نکشید. سعی کنید پیش از خواب به نوزاد شیر دهید و پستانک در دهانش قرار دهید.

هفته سوم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد یک ماهه در هفته سوم

نوزاد یک ماهه دوست دارد مک بزند بنابراین او را منع نکنید. در واقع در حال حاضر پستانک به درد نوزاد می خورد. هنگامی که انگشت شما در دسترس نیست، نوزاد انگشت خود را می مکد.
مطالعات نشان می دهد استفاده از پستانک در هنگام خواب، احتمال سندروم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد. هنگامی که نوزاد می خوابد و پستانک از دهانش می افتد نیازی نیست دوباره در دهانش قرار گیرد.

زندگی شما در هفته سوم تولد نوزاد یک ماهه: پیوند

* برخی مادرها از ابتدا حس دوست داشتن نسبت به نوزاد دارند اما برخی نیاز به زمان بیشتری دارند.
* تولد، زایمان و بهبود فعالیت های فیزیکی سختی است. اگر زمان زیادی با کودکان نمی گذارندید، الان باید مراقب یک نوزاد  یک ماهه کوچک باشید و مسئولیت دارید. رابطه شما با نوزاد مشابه روابط دیگر است. این رابطه نیاز به زمان دارد تا شکل بگیرد و بهبود یابد.
* بنابراین اگر در ابتدا احساس خوبی ندارید عذاب وجدان نداشته باشید. با گذشت زمان، زندگی بدون فرزندتان بی معنی می شود.
* اگر بعد از چند هفته احساس ناراحتی و غم همراه شما است، احتمالا از افسردگی بعد از زایمان رنج می برید. حدود 10% مادرها از این مشکل رنج می برند که به دلیل تغییرات هورمونی پس از زایمان است. علاوه بر این، برخی علائم دیگر شامل نگرانی، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود و نوزاد دیده می شود.

در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان با پزشک تماس بگیرید.

قولنج یا کولیک

قولنج گریه غیر قابل کنترل نوزاد سالم است. قولنج حدود 8 تا 40% نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. تمام نوزادان در سه ماه اول خیلی گریه می کنند اما گریه ناشی از قولنج متفاوت است. پزشک سه قانون برای قولنج تعریف کرده است: سه ساعت گریه، حداقل سه بار در هفته برای حداقل سه هفته پشت سرهم. معمولا قولنج در هفته سوم تا ششم شروع می شود. بیشتر نوزادان گریه می کنند و آرام نمی شوند، پاها را بالا می آورند و دست ها را مشت می کنند. در بیشتر موارد قولنج در سه ماهگی از بین می رود.

چه چیزی باعث قولنج می شود؟

هنوز مشخص نیست. اما برخی افراد معتقدند قولنج به دلیل حساسیت غذایی یا سیستم گوارش نابالغ نوزاد می باشد. برخی دیگر معتقدند قولنج به دلیل رشد سیستم عصبی یا دمای بدن نوزاد می باشد که به راحتی بالا می رود. برخی دیگری معتقدند قولنج به دلیل به هم خوردن تعادل باکتری های موجود در روده اتفاق می افتد.

برای درمان قولنج چه کاری می توان انجام داد؟

بهتر است درباره گریه های نوزاد یک ماهه با پزشک صحبت کنید. ممکن است مشکل دیگری مانند عفونت مجاری ادراری وجود داشته باشد بنابراین پزشک همه احتمالات را بررسی می کند. با درمان دل درد در نوزادان آشنا باشید.

برای آرام کردن نوزادان روش های مختلفی وجود دارد. در این جا بهترین روش ها برای شبیه سازی شرایط رحم عنوان شده است:

 • نوزاد را در یک ملحفه قنداق کنید یا در کریر قرار دهید.
 • نوزاد را بغل کنید و تکان دهید یا در گهواره قرار دهید.
 • نوزاد را بالا نگه دارید تا بتواند گاز از بدنش خارج شود.
 • دستگاهی که صدای بلندی دارد مانند جاروبرقی، ماشین ظرف شویی یا ماشین لباسشویی را روشن کنید.
 • نوزاد را با ماشین بیرون ببرید. حرکت باعث آرام شدن نوزاد می شود.

ایده های دیگر: حمام گرم، پارچه گرم بر روی شکم نوزاد قرار دهید. برخی نوزادان با مصرف قرص، علائم بیشتری نشان می دهند. درمان با استفاده از قرص در برخی موارد جواب نمی دهد.

شنیدن صدای گریه نوزاد دلخراش و خسته کننده است. با بهتر است سعی کنید از دیگران کمک بگیرید و کمی استراحت کنید.اما شما باید با علت گریه نوزاد در کل روز آشنا باشید.


هفته چهارم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد در هفته چهارم تولد:

 • نوزاد از نگاه کردن به صورت شما و شکلک در آوردن لذت می برد. زبانتان را در بیاورید او نیز این کار را تکرار می کند.
 • به زودی نوزاد صداهایی در می آورد. سعی کنید با نوزاد مثل خودش حرف بزنید این کار باعث می شود با او ارتباط برقرار کنید و ساختار زبان را به او بیاموزید.
 • اگر می خواهید کارهایتان را انجام دهید، نوزاد را با استفاده از کریر روی سینه خود قرار دهید. این کار باعث خوشحالی نوزاد می شود. نوزاد دوست دارد نزدیک شما باشد.

زندگی شما در هفته چهارم تولد نوزاد: احساسات مختلف

حتی اگر خوشحال ترین مادر باشید، گاهی احساس ناامیدی می کنید. شما نه ماه منتظر نوزاد بودید و الان چیزی که تصور می کردید نیست. والدینی که فرزندان مشکل دار دارند بیشتر این حس را تجربه می کنند. اما بقیه والدین نیز این احساس را تجربه می کنند. اگر حس ناامیدی دارید عذاب وجدان نداشته باشید، به خود زمان بدهید تا حس بهتری پیدا کنید.

واکسیناسیون نوزاد

سوال اول: چرا تعداد واکسیناسیون نوزاد زیاد است؟

واکسیناسیون برای محافظت نوزاد در برابر بیماری ها است و بهترین راه چکاپ نیز می باشد.

سوال دوم: واکسیناسیون چگونه انجام می شود؟

واکسیناسیون شامل باکتری ها یا ویروس های ضعیف شده است که باعث بیماری می شوند. بعد از واکسیناسیون نوزاد، سیستم ایمنی بدن نوزاد پاددتن هایی ایجاد می کند که نوزاد را در برابر بیماری های محافظت می کند.


سوالات رایج مادران دریک ماهگی نوزاد

* اولین لبخند نوزاد در این هفته اتفاق می افتد. در واقع در کل دنیا و در تمام فرهنگ ها، نوزاد در هفته پنجم لبخند میزند.

* مغز نوزاد در حال رشد و پیچیده شدن است. در سه ماهه اول مغز حدود 5 سانتی متر رشد می کند.

* گاهی اوقات نوزاد آرام است در این مدت در حال یادگیری است. در این زمان ها با نوزاد حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و تصاویر روی دیوار را برایش توضیح دهید. نوزاد در این زمان می تواند زمان شما را یاد بگیرد.

* صداهای جدید، تصاویر و بافت های جدید فرصت های خوبی برای یادگیری هستند.

* در این هفته ها، نوزاد زمان طولانی تری بیدار می ماند. سعی کنید در این مدت بیشتر با او ارتباط برقرار کنید و برایش شعر بخوانید یا آهنگ پخش کنید.

* نیازی به محدود کردن خود به آهنگ های بچه ها نیست. می توانید آهنگ های مختلف بگذارید و حرکات دست و پا و صورت نوزاد را مشاهده کنید.

زمان چکاپ بعد از زایمان کی است؟

– به زودی باید اولین سری چکاپ بعد از زایمان را انجام دهید. پزشک می خواهد مطمئن شود شما بعد از استرس های ناشی از بارداری، درد زایمان و زایمان خوب هستید، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روحی.

– در طول بررسی، پزشک زخم های واژن و دهانه رحم و بهبود آن ها را بررسی می کند. اگر دهانه رحم بهبود یافته باشد، آزمایش Pap نیز انجام می شود. همچنین پزشک شکم سما را بررسی می کند و در صورتی که سزارین انجام داده باشید، زخم های شکم را بررسی می کند.

– سینه های شما بررسی می شود. اگر به نوزاد یک ماهه شیر می دهید، پزشک کانال های مسدود شده سینه را بررسی می کند؛ این انسداد موجب ورم سینه می شود. اگر به نوزاد شیر نمی دهید، پزشک بررسی می کند آیا شیر شما در حال خشک شدن است یا خیر. با غذاهای ممنوع دوران شیردهی آشنا شوید.  پزشک همچنین به بررسی علائم عفونت شامل مناطق درد می پردازد.

– نزدیکی جنسی در این هفته مجاز است اما سعی کنید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید زیرا احتمال باردار شدن پیش از برگشت پریودی وجود دارد. با زمان اولین پریود پس از زایمان سزارین آشنا باشید.

– پزشک درباره سلامتی روحی شما نیز می پرسد. معمولا از هر 5 مادر، 4 نفر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند. پزشک در صورت مشکل شما را به روانشناس معرفی می کند.

همکاری با پزشک نوزاد یک ماهه

هر چند وقت یک بار باید نوزاد را به ملاقات پزشک ببرم؟

پزشک معمولا در ده روز اول، یک یا دو بار نوزاد را مورد چکاپ قرار می دهد و سپس در ماه اول، دوم، چهارم، ششم، نهم و دوازدهم نوزاد را مورد چکاپ قرار می دهد. اگر نوزاد بیماری دارد یا مشکلی در افزایش وزن دارد، پزشک نوزاد را بیشتر ملاقات می کند.

چگونه می توان نتایج بهتری از این ملاقات ها داشت؟

پیش از ملاقات پزشک لیست سوالات خود را بنویسید. در ابتدا سوالات را بپرسید. اطلاعات نوزاد از جمله قد، وزن، زمان واکسیناسیون و … را بنویسید. اگر با نظرات پزشک موافق نیستید به او بگویید. احتمالا دچار سوتفاهم شده اید. اگر باز هم متقاعد نشدید می توانید پزشک نوزاد را عوض کنید و نزد پزشکی بروید که راحت تر با او ارتباط برقرار می کنید.

اگر نیاز باشد با پزشک صحبت کنم چه کنم؟

برخی پزشکان سیستمی برای پاسخگویی به سوالات شما دارند و می توانید سوالات خود را بپرسید و شماره و اسم خود را ذکر کنید. پزشک بلافاصله پس از شنیدن سوال جواب شما را می دهد. همچنین می توانید به کلینیک ها یا اورژانس رجوع کنید.

چگونگی نزدیکی جنسی بعد از نوزاد؟

حتی اگر پزشک به شما اجازه نزدیکی از طریق واژن را می دهد، در صورتی که خودتان آمادگی ندارید مجبور به انجام آن نیستید. مطالعات نشان می دهد در ماه اول بعد از زایمان حدود 34% خانم ها نزدیکی از طریق دهان، 65% نزدیکی از طریق لمس کردن و فقط 17% نزدیکی واژینال داشته اند. در اینجا نکاتی درباره نزدیکی جنسی بعد از سزارین ذکر شده است:

آیا نزدیکی جنسی واژینال درد دارد؟

 • اگر در اثر زایمان، زخم ایجاد شده باشد، احساس درد وجود دارد. برای از  بین رفتن این درد نیاز به چند ماه است.
 • اگر سزارین انجام داده اید، در قسمت پایین شکم جایی که برش انجام شده احساس درد دارید. سعی کنید از حالت هایی استفاده کنید که باعث فشار به بخیه ها نشود.
 • اگر نوزاد را شیر می دهید، تغییرات هورمونی باعث خشکی واژن می شود. بنابراین سعی کنید از روغن های پایه آب یا کاندوم های روانکاری شده استفاده کنید.

آیا واژن من کشیده شده است؟

واژن بسیار الاستیک است و برای خروج نوزاد کشیده می شود ولی دوباره به حالت قبل خود بر می گردد. اما بزرگتر شدن آن کاملا طبیعی است. اما میزان بزرگ شدن آن به عوامل مختلفی بستگی دارد: سایز نوزاد، تعداد نوزادها و می توانید با انجام ورزش های کیگل به طور منظمٍ عضلات واژن را تقویت کنید.

آیا همسرم هنوز هم از نظر جنسی به من تمایل دارد؟

اگر همسر شما تمایل کمتری به رابطه جنسی دارد، به خاطر مسئولیت های جدیدی است که بر عهده گرفته است. صحبت کردن راجع به نوزاد و تغییرات ایجاد شده پس از بچه آوردن، به شما کمک می کند احساس نزدیکی بیشتری داشته باشید. اگر زمان نزدیکی جنسی واژینال نرسیده است می توانید از طریق بوسه، نوازش و آغوش خود به یکدیگر محبت کنید.

چرا نوزاد من تب دارد؟

احتمالا این اولین تب نوزاد است بنابراین باعث نگرانی شما می شود. اما تب نشانه عملکرد درست سیستم ایمنی بدن نوزاد است که در مقابل عفونت از بدن دفاع می کند. هنگامی که نوزاد در اثر باکتری یا ویروس مریض می شود، دمای بدنش بالا می رود.

آیا نیاز است با پزشک تماس بگیرم؟

 • تا زمانی که نوزاد به سه ماهگی برسد در صورت شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید اگر:
 • دمای بدن نوزاد بالای 38 درجه سانتی گراد است.
 • نوزاد رنگ پریده شده است، اشتها ندارد و رفتار و ظاهرش نگران کننده است.
 • هنگامی که با پزشک تماس گرفتید، باید تمام شرایط و علائم را برای او توضیح دهید. پزشک براساس اطلاعاتی که می دهید خطرناک بودن تب را تشخیص می دهد و داروهای مناسب تجویز می کند.
 • پیش از مراجعه به پزشک به نوزاد قرص ندهید. مقدار نامناسب قرص باعث می شود پزشک تشخیص درستی درباره بیماری ندهد. اگر تب نوزاد بالای 4/100 درجه فارنهایت است پزشک از شما می خواهد نوزاد را به مطب ببرید تا خود او را درمان کند.

چگونه می توانم شرایط را طوری آماده کنم که نوزاد راحت باشد؟

 1. سعی کنید لباس های او را کم کنید و با استفاده از پارچه ای بدن او را با آب ولرم خنک کنید. این کار  باعث کاهش دمای بدن نوزاد می شود. از حمام آب سرد استفاده کنید زیرا باعث لرزیدن و افزایش بیش از حد دمای بدن نوزاد می شود.
 2. نوزاد را به صورت مرتب تغذیه کنید و از کم آب شدن بدن جلوگیری کنید.
 3. اگر پزشک اجازه بدهد می توانید مقدار مناسبی از استفامینوفن به نوزاد بدهید.
 4. نوزاد را با استفاده از الکل خنک نکنید. زیرا الکل قرار گرفته بر روی پوست جذب جریان خون می شود و مشکلاتی برای نوزاد ایجاد می کند.

 عذاب وجدان مادر بخاطر شیر ندادن به نوزاد چگونه است؟

شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد یک ماهه است. اما گاهی برخی مادرها نمی توانند به نوزاد شیر بدهند. غذاب وجدان بخاطر شیر ندادن باعث آزار مادر می شود. بخصوص اگر در طول بارداری برای شیردهی برنامه ریزی کرده باشد اما شرایط به گونه ای باشد که مانع از آن شود.

سوالات رایج درباره شنوایی نوزاد یک ماهه

چطور بفهمم نوزادم خوب می شنود؟

برخی نوزادان در اثر بیماری یا آسیب های فیزیکی شنوایی خود را از دست می دهند. والدین اولین افرادی هستند که از مشکلات ایجاد شده برای شنوایی نوزاد آگاه می شوند. نوزاد هنگامی که وارد اتاق می شوید یا حرف می زنید به سمت شما بر میگردد اما این به معنی خوب بودن شنوایی او نیست. ممکن است نوزاد صداهایی را بشنود اما به قدری نباشد که بتواند صحبت کردن را بیاموزد. بنابراین بهتر است آزمایش شنوایی را بر روی نوزاد انجام دهید.

چه چیزی باعث مشکلات شنوایی می شود؟

برخی نوزادان با مشکل شنوایی به دنیا می آیند که مشکلی ارثی است. برخی دیگر در اثر بیماری های عفونی شنوایی را از دستی می دهند و برخی دیگر طی زایمان، به دلیل کمبود اکسیژن، نارس بودن یا مننژیت یا کم کاری تیروئید شنوایی خود را از دست می دهند.

اگر نوزاد مشکل شنوایی داشته باشد باید چه کاری انجام دهم؟

اگر نگران شنوایی نوزاد هستید از پزشک نوزاد بخواهید آزمایشات لازم را انجام دهد. تشخیص زود مشکل شنوایی بسیار مهم است. درمان نکردن مشکل شنوایی باعث کاهش یادگیری زبان می شود اما تشخیص سریع و درمان از این مشکل جلوگیری می کند. درمان می تواند همراه با سمعک باشد.

منبع: اوما