ام اس، یک بیماری مزمن است که باعث آسیب عصب های نخاع، مغز  و همچنین عصب های بینایی می شود. آسیب های بیماری ام اس به محل اتفاق تخریب های بافتی بستگی دارد و علائم آن هم شامل مشکلات کنترل عضلات، تعادل، بینایی و یا اختلال در صحبت کردن است.

اما با انجام آزمایشات بالینی که به تازگی صورت گرفته است، یک داروی جدید، باعث می شود پیشرفت بیماری ام اس کندتر شود، مخصوصاً یک شکل از بیماری پیشرفته عصبی که درحال حاضر هیچ درمانی ندارد. دستیابی به این موفقیت متخصصان را در درمان ام اس امیدوار کرد.

یک متخصص ام اس اعلام کرد که این داروی چند گانه که مواد خاصی در آن به کار رفته است، داخل وریدی است. محققان در برابر دارو نماها، در مقایسه با دیگر داروها هیچ تأییدی ندارند. زیرا هیچ درمان در دسترسی، برای ام اس پیشرونده اولیه وجود ندارد. یکی از محققان روی این دارو اعلام کرده است که این دارو روی حدود 15 درصد از بیماران ام اس تأثیر گذار بوده است.

این نشان دهنده امید تازه ای برای افراد مبتلا به ام اس پیشرونده است. محققان اعلام کردند که داده ها واقعاً کاملاً دراماتیک هستند و با توجه به  MRI گرفته شده از بیماران، 95 درصد از مناطق پر التهاب مغز با این درمان کاهش یافته اند. این داروها که در انتظار تأیید اداره غذا و دارو است، می تواند پس از تأیید در دسترس بیماران قرار بگیرد. پژوهشگران بسیار امیدوار هستند که تا چند ماه آینده این دارو به بازار عرضه شود و به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی از پژوهشگران این مطالعه ، توضیح می دهد که ام اس یک بیماری است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به غلاف های محافظ فیبرهای عصبی حمله می کنند و از مواد چربی به نام میلین شروع می شود.

ام اس، تخلیه سلول های ایمنی برای تولید نوعی آنتی بادی برای حمله به میلین است. در ابتدا ام اس ویژگی های التهاب را روی بدن پیاده می کند؛ ولی بعد از فعال شدن و حمله به میلین و تخریب آن، بیماری ام اس پیشرونده ایجاد می شود که عملکرد حرکتی فرد را دچار اختلال می کند. حدود دو و سه دهم میلیون نفر درسراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند؛ اگرچه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، ولی داروهای متعددی برای کاهش علائم آن وجود دارد.

منبع: دکتر سلام