قند ممکن است در برخی محصولات غذایی وجود داشته باشد اما شما از آن خبر نداشته باشید برخی خوراکی ها حاوی قند فراوانی هستند اما به صورت واضح توسط شما چشیده یا دیده نشوند در این بخش به معرفی این خوراکی ها خواهیم پرداخت با ما همراه باشید بیماران دیابتی مهمترین آسیب های قندهای خوراکی را خواهند دید .

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند زنان بیش از ۱۰۰ کالری (حدود ۶ قاشق چای خوری) و مردان بیش از ۱۵۰ کالری (حدود ۹ قاشق چای خوری) شکر در روز دریافت نکنند.

ماست‌ها سرشار از کلسیم و پروتئین هستند، اما مسئله این‌ جاست که حتی ماست‌ های کم‌ چرب هم ۱۷ تا ۳۳ گرم قند در هر واحد (۲۴۰ سی سی ) دارند، که به اندازه ۲ اسکوپ بستنی شکلاتی است. پس موقع خریدن ماست، نوعی را بخرید که قند کم تری داشته باشد.

سس‌ های سالاد مثل سس فرانسوی، بیشترین میزان قند را دارند، یعنی بین ۵ تا ۷ گرم در هر ۲ قاشق غذاخوری. گزینه مناسب برای استفاده در سالاد که قند کمی داشته باشد، سرکه خانگی و روغن زیتون است. این ترکیب فقط ۱ گرم قند در هر ۲ قاشق غذاخوری دارد.

سس کچاپ، حدود ۴ گرم در هر قاشق غذاخوری، قند دارد. درست است که این مقدار، خیلی زیاد به نظر نمی‌ رسد، اما اکثر افراد حجم زیادی از این سس را همراه ساندویچ می‌ خورند. پس سعی کنید سس خردل زرد را جایگزین سس قرمز کنید. سس خردل در هر قاشق غذاخوری کم‌تر از ۱ گرم قند دارد.

خیلی از نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا، مقدار خیلی زیادی قند همراه با کافئین دارند. بعضی از آن‌ ها حدود ۲۵ گرم قند در هر لیوان دارند. گاهی اوقات که بدن افراد، آب از دست می‌ دهد و احساس خستگی به شما دست می‌ دهد، فقط باید آب بخورید. پس سعی کنید از آب به‌ جای این نوشابه‌ های انرژی‌ زا استفاده کنید.

میوه‌ های خشک، میزان قند بیشتری نسبت به میوه‌ های تازه دارند. هر ۴۲ گرم کشمش (۱.۵ اونس)، بیش از ۲۵ گرم قند دارد، در صورتی که یک لیوان انگور تازه ۱۵ گرم قند دارد.

بعضی از نان ها به خصوص نان های کارخانه ای حاوی قند هستند و در تولید آن ها از مواقد قندی استفاده شده است که در صورت داشتن برچسب از بدون قند بودن آن ها اطمینان حاصل فرمایید.


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: بهترین رژیم غذایی هفت روزه