مطمئناً شما ممکن است در تشخیص لوزه هایتان دچار ابهام شوید ( دو توده ی گرد در پشت گلو ) اما آیا می دانید این لوزه ها چه کاری برای شما انجام می دهند ؟ و یا لوزه ها  اصلاً چه چیزی هستند ؟ آیا نشانه های التهاب لوزه را می شناسید؟

لوزه ها بخشی از سیستم لنفاوی بدن هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کند. از آنجا که آنها در پشت گلو قرار گرفته اند، اغلب خط اول دفاع در برابر میکروب هایی مانند ویروس ها و باکتری ها هستند، که از طریق بینی و یا دهان وارد بدن می شوند. زمانی که لوزه ها متورم یا تحریک می شوند یک بیماری به نام التهاب لوزه ها ایجاد می شود. بعضی از علائم آن می تواند به شرح زیر باشد:

– بوی بد دهان:

فراموش نکنیم آدامس نعنایی قطع کننده بوی بد دهان نیست. این مسأله ممکن است مربوط به عدم رعایت بهداشت دهان و یا جریان بزاق باشد پس بهتر است با رعایت نکات بهداشتی فکری دائمی برای رفع آن داشته باشید.

– بلع درد ناک:

بسیاری ازمواد سنگ مانند لوزه کوچک هستند و هیچ  ناراحتی ایجاد نمی کنند. آنها می توانند باعث بلع دردناک شوند. درد ممکن است توسط سنگ لوزه های بزرگ ایجاد شود.

– خروپف :

بدون شک بسیاری از ما در زندگی با مساله بزرگی به نام خروپف، روبرو شده ایم و در پی راهی برای داشتن خوابی آرام باشیم. با توجه به مطالب آکادمیک گوش، حلق و لوزه ها می توانند یکی از علل ایجاد خرو پف باشند. وقتی لوزه ها بزرگ شوند تداخل عبور هوا در گلو باعث ایجاد خرو پف می شود. در این حالت اکسیژن به علت وقفه تنفس و یا انسداد راه های هوایی کمتر به بدن می رسد و صدایی ناهنجار ایجاد می کند.

در این صورت عمل جراحی برای برداشتن لوزه ها یک راه استاندارد است. با توجه به گفته های متخصصان گوش و حلق و بینی تعداد برداشتن لوزه ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در حال حاضر حدود 20 درصد برای مشکلاتی از قبیل عفونت و 80 درصد برای مشکلات انسدادی تنفس درخواب، لوزه ها برداشته می شوند .

منبع: دکتر سلام


بیشتر بخوانید: عفونت لوزه و روش های درمانی آن