به پشت میز کامپیوتر میروید،بعد از مدتی کار با کامپیوتر درد را در کمرتان یا پاهایتان و یا دست هایتان احساس میکنید،در این مواقع فکر میکنید که کامپیوتر خسته تان کرده ولی در واقع صندلی نامناسب علل اصلی آن است.انتخاب صندلی مناسب کار چندان سختی نیست،فقط باید به نکاتی توجه کنید و در هنگام خرید صندلی آن ها را در نظر بگیرید.

دکتر شیوا انصاری پور، کارشناسی مهندسی معماری، دکترای شهرسازی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان به طراحی صندلی و انتخاب بهتر در خرید آن اشاره کرده است که به آن می پردازیم.امروزه در منازل و مکان‌های گوناگون، به شکل گذشته برای نشستن کف زمین انتخاب نمی‌شود و خبری هم از آن پشتی‌های زیبای ساده یا گل گلی نیست، اما می‌توان در هر مکان، مبلمان مناسب با آن فضا را انتخاب کرد؛ صندلی یا مبلی که طراحی آن چشمگیر و راحت باشد، سیمایی کاملا متفاوت به یک اتاق بدهد و در پی آن، با استفاده درست از فضا، محیطی آرامش بخش ایجاد ‌کند.

مهم ترین نکته‌ای که طراحان لوازم منزل در نظر دارند، راحت بودن این صندلی‌ها در اشکال گوناگون است که با به کار بردن مواد متنوع، چنین امکانی به وجود می‌آید، به طوری که از شکل‌های مختلف هندسی مانند کره، دایره، مثلث، مخروط، مربع، مستطیل و غیره در اندازه و حجم‌های مختلف با رنگ‌های زیبا و جذاب استفاده می‌شود.در حال حاضر داخل تشک و پشتی مبل‌ها و صندلی‌های پارچه‌ای یا چرمی، اغلب با فوم‌های یک تکه پر می‌شود که با ابرهای معمولی و کم دوام قدیمی تفاوت دارد و استحکام آن  چند برابر بیشتر از نمونه‌های قبلی است. از همین رو   حالت صندلی یا مبل زود تغییر شکل نمی‌دهد و تشک‌ها تا چند سال پف‌دار و سالم باقی می‌مانند. این نکته مزیت مهمی است که با دوام بودن صندلی‌های جدید را بیش از پیش تضمین می‌کند.

      انتخاب و خرید صندلی مناسب

تولید مدل‌های گوناگون صندلی در سالیان اخیر باعث تنوع روزافزون آن در مدل‌ها و سبک‌های مختلف شده است. از آنجایی که انتخاب یک صندلی مناسب در تعداد زیاد آن معمولا باعث ســـردرگمی و صـــرف زمـــان زیــــاد بــرای خرید مـــی‌شـــود، معمولا شرکت‌های تولیدکننده برای معرفی محصولات خود بروشور یا آرشیوی تهیه و عرضه می‌کنند که باعث انتخاب راحت‌تر می‌شود. در صورت دسترسی به سایت و فضای مجازی درمورد شرکت‌های معتبر و دارای تبلیغات رسانه‌ای، توصیه می‌شود قبل از مراجعه برای خرید، مدل‌های مورد نظر دیده شود. در صورت نیاز به سفارش یک محصول در صورت نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر می‌توان قبل از مراجعه راجع به رنگ، اندازه و انواع آن به صورت تلفنی یا اینترنتی آگاهی پیدا کرد. خرید از شرکت‌های معتبر(برندهای تجاری شناخته شــــده) بـــه دلایـــل ارائــه محصولات استاندارد و کنترل شده و متناسب با ارگونومی و اصول طراحـــی معـتبر دنیا درمورد خرید صندلی بسیار توصیه می‌شود. خـــصــــوصــا شـــرکــــت‌هــــا یــــا تولیدکنندگانی که به طور اختصاصی صندلی در نوع یا کاربرد خاصی را ارائه می‌دهند. به دلیل اینکه این محصول جزء محصولات کاملا کاربردی با استفاده درازمدت است، بهتر است سلامت و تناسب آن با استفاده‌کننده اولین معیار انتخاب قرار گیرد و در مقام دوم معیارهایی چون رنگ، هندسه، بافت و غیره براساس محل قرارگیری و ترکیب آن در کنار دیگر مبلمان منزل یا محل کار لحاظ شود.

      نکات مهم در انتخاب صندلی

اگر قصد دارید یک صندلی متناسب برای کار کردن خود، مثلا پشت میز رایانه تهیه کنید، لازم است به چند نکته توجه کنید:

  وقتی روی صندلی می‌نشینید دقت داشته باشید که حتما پایتان به زمین برسد.
‌‌بخش نشیمنگاه، مساحت استاندارد لازم را داشته باشد. مبلمان فانتزی با اندازه‌های غیر استاندارد برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند.
‌‌پارچه یا پوشش صندلی و مبل دارای عوارض و تغییر سطح در حد معمول باشد (مانند دوخت ثانویه، دکمه، زیپ، نواردوزی، روکش و…). داشتن عوارض ناهموار در سطح مبلمان استفاده طولانی از  آن را مختل می‌کند.
‌‌بخش پشتی صندلی شما باید متحرک باشد، به طوری که وقتی به آن تکیه می‌دهید، پشتی با قوس کمر شما هماهنگ شود و حتما انحنا داشته باشد.
‌‌سفتی یا نرمی بیش از حد تشک و نشیمنگاه هر دو برای سلامتی ستون فقرات و استخوان‌بندی مضر است.
‌دسته صندلی به گونه‌ای باشد که هنگام قرارگیری دست روی آن، زاویه‌ای نزدیک قائم به آرنج بدهد تا باعث خستگی مزمن دست نشود.
‌پشتی صندلی بهتر است سر و گردن را پوشش دهد،  به گونه‌ای که هنگام تکیه، سر آویزان نشود.
‌در صورت استفاده از صندلی بیش از یک ساعت، انتخاب مبلمان غیر چرم برای جلوگیری از تعریق بهتر است.
‌جنس پارچه با اصطکاک زیاد همراه نباشد تا در صورت نیاز به جابه جایی روی آن، کشیده، پاره یا خراب نشود.
‌به دلیل استهلاک پارچه و پوشش، بهتر است از رنگ‌های چرک تاب و نسبتا تیره و یا مبلمانی با قابلیت تمیز شدن استفاده کرد.

منبع : اصفهان زیبا