متاسفانه روزبه روز آلودگی هوا شدیدتر می شود و غلظت آن افزایش می یابد برای مقابله با این معضل و پیشگیری از آسیبهای جانبی آن برخی توصیه های پزشکی اشاره کرده ایم بهتر است بیشتر مراقب باشید آلودگی هوا عاملی برای ابتلای شما به انواع سرطان ها به شمار می رود همچنین باعث بروز مسمومیت در کودکان و سالمندان خواهد شد .

رییس مرکز تحقیقات سرطان انیستیتو کانسر گفت: افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تنفسی کاهش ضریب یادگیری در کودکان را منجر می شود.

 

محمدعلی محققی رییس مرکز تحقیقات سرطان انیستیتو کانسر در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: آلودگی هوا یکی از مسائل شناخته شده تهدید کننده سلامت در کلان شهرهای دنیا محسوب می شود. آلودگی هوا ابعاد مختلفی دارد که یکی از ابعادش تاثیر آلودگی هوا و تراکم آلاینده ها در محیط های زندگی است.
وی اظهار داشت: تراکم مواد آلاینده در محیط های زندگی باعث کاهش درصد اکسیژن و افزایش آلاینده ها در هوای تنفسی می شود که این آلودگی خصوصا در افرادی که ناراحتی های قلبی و تنفسی دارند سبب مخاطرات جدی و فوری می شود.
رییس مرکز تحقیقات سرطان انسستیتو کانسر توصیه کرد: در روزهایی که غلظت آلاینده ها در هوا بالا است افراد آسیپ پذیر و در معرض خطر باید از فضاهای بسته محدود خانگی خود خارج نشوند زیرا بیش ترین آسیب ها در این روزها برای این گروه از افراد رخ می دهد.
محققی افزود: افزایش غلظت آلاینده ها در هوای استنشاقی در کودکان سبب بروز بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی می شود.
وی تصریح کرد: افزایش سرب در هوای تنفسی در کودکان موجب کاهش ضریب یادگیری می شود و تبعات نامطلوبی را در سطح آموزشی و آینده تحصیلی آن ها بر جا می گذارد.
رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر در خصوص ارتباط آلودگی هوا با بیماری سرطان تاکید کرد: وجود فلزات سنگین به خصوص سرب در هوای تنفسی که ناشی از سوخت ناکامل و ناقص خودروها است تهدیدی جدی برای سلامتی افراد محسوب می شود.رابطه ای بین مواجهه طولانی مدت با غلظت های مسموم کننده سرب در هوای استنشاقی و سرطان به خصوص در گروه سنی کودکان شناخته شده است.
محققی اظهار داشت: آلودگی هوا یک ریز فاکتور اصلی سرطان به شمار نمی آید و مواردی مانند استعمال سیگار و دخانیات، رژیم غذایی ناصحیح و مصرف مواد غذایی حاوی چربی های اشباع و کالری بالا ریز فاکتورهای اساسی در بروز سرطان هستند.
وی با بیان اینکه در صورتی که افزایش وزن و چاقی توام با کم تحرکی باشد، عنوان کرد: این دو عامل خطر به صورت مضاعف در بروز سرطان نقش دارند و احتمال ابتلا به این بیماری را چند برابر افزایش می دهد.
رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر در خصوص استعمال سیگار و دخانیات تاکید کرد: مصرف دخانیات یک عامل خطر بسیار نافذی است که مواد آلاینده حاصل از آن به سرعت وارد خون می شوند  و اثرات مهلکشان در ایجاد موتاسیون(جهش های ژنتیکی) خطرناک و مرگبار در بدن آشکار می شود.
محققی تصریح کرد: اگر فردی از محیطی عبور کند که شخص دیگری سیگار کشیده است تا 72 ساعت بدنش تحت تاثیر سموم ناشی از این استنشاق ناخواسته قرار می گیرد و امکان بروز موتاسیون و سرطان را در آینده فراهم می کند.
وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته سالانه حدود 3 هزار نفر در آمریکا به خاطر دود سیگار دیگران در اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می دهند.
رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر اظهار داشت: افراد سیگاری که در فضاهای بسته و محدود داخل خانه سیگار مصرف می کنند علاوه بر اینکه خودشان را در معرض هلاکت و نابودی قرار می دهند امکان بروز آسیب های جبران ناپذیر در  فرزندشان( به ویژه کودکان در سنین پایین) فراهم می کنند.
محققی یادآور شد: متاسفانه در جامعه مان تاکنون هیچ گونه تلاش فرهنگی، قانونمند، آموزشی و پژوهشی برای کنترل مصرف دخانیات صورت نگرفته است و آنچه که بیش ترین تاثیر را بر کاهش استعمال سیگار دارد مالیاتی است که بر دخانیات  وضع می کنند که متاسفانه در ایران سیگار کالایی بسیار ارزان و در دسترس همگان است.
انتهای پیام/