تحقیقات جدید نشان می دهد، نوزادانی با سطح پایین ویتامین D، ممکن است شانس بالاتری در ابتلا به بیماری MS، در زندگی داشته باشند. کمبود ویتامین D در میان مردم عادی از جمله زنان باردار شایع است. محققان اعلام کرده اند: علاوه بر آفتاب برای مادران باردار ویتامین D  مکمل نیز توصیه می شود.

این پژوهش ثابت نمی کند که افزایش سطح  ویتامین D خطر ابتلا به MS  را کاهش می دهد. حدود دو و نیم  میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به MS  هستند. ام اس یک بیماری مزمن سیستم عصبی مرکزی است که به میلین، پوشش ماده چرب رشته های عصبی آسیب می رساند.

علائم MS متفاوت است. اما می تواند شامل مشکلات راه رفتن، خستگی، بی حسی و مشکلات بینایی باشد. در مطالعه جدید محققان، نمونه خون خشک شده ذخیره در غربالگری نوزادان دانمارکی را مشاهده کردند.

با تقسیم نمونه ها به 5 گروه، براساس غلظت ویتامین D، محققان دریافتند که افراد با بالاترین سطح از ویتامین  D  احتمالاً کمتر از افرادی که سطح پایین تری از ویتامین D  را دارند مبتلا به MS  می  شوند. علاوه بر خطر بالقوه پایین بودن ویتامینD ، سیگار کشیدن، چاقی نیز خطر ابتلا به MS را افزایش می دهد.

ویتامین D، از اشعه ماوراء بنفش خورشید، تولید شده یا به طور طبیعی در چند غذا مانند ماهی آزاد ، یا ماهی تن وجود دارد و در حال حاضر به شیر و سایر محصولات اضافه می شود و یا به شکل مکمل در دسترس است.

تحقیقات نشان داده است که ویتامین D برای سلامت استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدن، بسیار مهم است. انجمن غدد درون ریز و انجمن تغذیه آکادمی ملی وابسته به ایالات متحده می گویند: زنان باردار باید حداقل 600 واحد ویتامین D  دریافت کنند .

منبع: دکتر سلام