طبق گزارش های  یک مطالعه جدید، افرادی که به HIV مبتلا هستند، ریسک حمله قلبی را تا دو برابر، بیشتر از افراد عادی دارند. التهاب مزمن HIV، حتی زمانی که هیچ ویروس قابل تشخیصی در خون وجود ندارد، همچنان ادامه دارد.

ارتباط حمله قلبی و ایدز

در افراد مبتلا به HIV خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی، بالاتر است؛ زیرا ویروس با حفظ یک مخزن در بافت های بدن، یک پاسخ التهابی و ایمنی مزمن را دارد که می تواند به توسعه پلاک التهابی و در نهایت سکته قلبی و مغزی منجر شود. تجمع پلاک، 10 تا 15 سال زودتر در بیماران مبتلا به HIV  نسبت به افراد بدون عفونت اتفاق می افتد.

توانایی پیش بینی حمله قلبی و خطر سکته مغزی ضروری است. بهتربن راه برای انجام این کار هنوز مشخص نیست. محققان میزان حملات قلبی در مردم عادی را با نرخ حملات قلبی در میان بیماران HIV  مقایسه کرده اند.

یک پژوهشگر گفته است که خطر را می توان به دقت پیش بینی کرد، سپس بیماران را می توان با داروهایی که خطر کمتری دارند درمان کرد، از جمله داروهایی برای کاهش فشار خون و کلسترول.

حدود یک و دو دهم  میلیون آمریکایی مبتلا  HIV  بوده و حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماران به شیوه ی دیگری زندگی می کنند.

آنها شروع به ابتلا به بیماری های جدی از جمله بیماری های قلبی می کنند. در ایالات متحده HIV، یک بیماری در جمعیت اقلیت است که می توانند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی، قرار بگیرند.

یک آزمایش بالینی برای ارزیابی چگونگی  افزایش اثر داروهای رایج در حال انجام است. سه عامل قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در جمعیت آلوده به HIV ، کاهش کلسترول، ترک سیگار و ورزش بیشتر است.

منبع: دکتر سلام