غذای سریع،غذای فوری،زود غذا و Fast Food(فست فود)چهار نامی است که به غذاهایی اختصاص داده شده که سرعت آماده شدن شان زیاد است.از معروف ترین فست فودها میتوان به همبرگر و انواع ساندویچ ها اشاره کرد.فست فودها به معنای غذای خانگی نیستند،بلکه کلمه فست فود برای غذاهای رستورانی به کار میرود.

برخی برندهای مشهور فست فود از برخی مواد شیمیایی سمی و سرطانزا در ساندویج ها و ناگت ها استفاده می کنند که موجب به خطر افتادن جان انسان می‌شود.

فست فودها به یکی از مورد علاقه ترین غذاها در سراسر دنیا تبدیل شده است، در بسیاری از کشورها برند موادغذایی مک دونالد یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین فست فودها محسوب شده اما جالب است بدانید که این برند مشهور جهانی حاوی موادشیمیایی مضر و بسیار خطرناکی بوده که سلامتی را به خطر انداخته و اگر مردم از آن مطلع باشند دیگر لب به ساندویچ های خوشمزه اما سرطانزا این برند نمی زنند.

1. آمونیوم سولفات: این ماده شیمیایی در نان همبرگر مک دونالد  پیدا شده و موجب سوزش معده، اسهال، تهوع و اختلال هورمونی می شود.
این ماده شیمیایی در کودها و مواد مقاوم در برابر حرارت و حتی برخی آفت کش ها استفاده می شود.
2. روغن سیلیکون: این روغن برای تولید لنزهای تماسی، درزبندی، بتونه کاری و روغن ایمپلنت های بدنی مرود استفاده قرار می گیرد که در ناگت های مرغ دیده شده است.
3. سیستئین-ال: این روغن در روند تولید مو و پر مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد که عامل ابتلا به  یبوست، اسهال، استفراغ، بثورات پوستی، تب، سردرد، خواب آلودگی، فشار خون پایین و مشکلات کبدی می شود. این ماده در گوشت ونان های نرم ساندویج ها مورد استفاده قرار گرفته است.
4. TBHQ: این ماده  در مواد آرایشی یافت شده و مصرف آن خطر ابتلا به سرطان معده و آسیب به در ان ای را در پی داشته و حتی باعث مرگ می شود.
5. پروپیلن گلیکول: این ماده در ضد یخ ها، سیگار الکترونیکی استفاده می شود که مصرف آن موجب صدمه زدن به سیستم عصبی مرکزی شده و آلرژی چشم و پوست را تشدید می کند.
6.ترکیبات دارویی شیمیایی : برخی ترکیبات دارویی در محصولات مرغ مک دونالد دیده شده است.
7. دی متیل پلی سیلوکسان (Dimethylpolysiloxane): این ماده شیمیایی به منظور تولید لنزهای تماسی، در درزبندی، شامپو ها، ایمپلنت ها، لوازم آرایشی، کاشی های مقاوم در برابر حرارت استفاده می شود و در فیله مرغ و ماهی مک دونالد ، ناگت مرغ و سیب زمینی سرخ شده دیده شده است.
8. کارمینیک اسید: این ماده شیمیایی مضر در رنگ غذاهای مورد استفاده قرار می گیرد و مصرف آن موجب بروز واکنش های آلرژیک شدید می شود.
9. سلولز: این الیاف چوب را متاسفانه برخی برندها  به مواد غذایی مانند پنیر، سس سالاد، کلوچه و شربت توت فرنگی اضافه می کنند تا حجم ماده غذایی اضافه شود.
10. دی اکسید سیلیکون: این ماده شیمیایی در ساخت شیشه، فیبرهای نوری و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد که متاسفانه در برخی مواد غذایی دیده شده است.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان