سیگار نکشیدن، هر روز ورزش کردن و مصرف مقدار متعادل چربی و نمک و در کل شاهین تیزبین مواد مصرفی  بدن خود بودن، تا از حد اعتدال مصرف خارج نشوید، همه در درمان بیماری قلبی نقش دارد. اما یک عامل خطر وجود دارد که شما احتمالاً درباره ی آن فکر نکرده اید و آن هم آلودگی هوا است، که مطالعات جدید نشان می دهد این عامل می تواند برای قلب شما مضر باشد. (آلودگی هوا سمی است).

ذرات ریز آلودگی موجود در هوا، تولید شده توسط وسایل نقلیه موتوری، کارخانه ها، آتش سوزی و سیگار کشیدن باعث آسیب به عروق خونی و حتی التهاب در بزرگسالان می شود. یک ارتباط قوی بین آلودگی و مرگ در اثر بیماری های قلبی و حمله مغزی و سکته ی مغزی وجود دارد که برای ما شناخته شده است .

این اولین مطالعه ارتباط زندگی در شهرهای آلوده با بیماری های قلبی است.در ماه گذشته مطالعه ای انجام شده است که مردمی که در معرض سطح متوسط از آلاینده های موجود در هوا بودند، در مقایسه با کسانی که در معرض سطوح پایین از آلاینده ها بوده اند، دارای قند خون و کلسترول بالاتری هستند.

این یافته ها ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما شما می توانید هر کاری را برای کاهش قرار گرفتن خود در معرض آلودگی هوا و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی انجام دهید.

6 گام پیشگیری از بیماری های قلبی

 

کاهش رفت و آمد در ساعات ترافیک

– اگر شما باید در اولین زمان آلودگی در جاده ها باشید، با استفاده از تنظیم گردش هوای اتومبیل پنجره های خود را بسته نگه دارید تا هوای آلوده کمتری استنشاق کنید.

– زمانی که شما در خانه مشغول پخت و پز هستید، به احتمال زیاد در معرض ذرات ریز هوای آلوده معلق در داخل خانه هستید. استفاده از یک تصفیه کننده هوا که دریچه های خروجی به خارج از منزل دارد برای شما مفید خواهد بود و شما می توانید هر زمان که بخواهید از اجاق گاز خود استفاده کنید.

– استفاده از یک اجاق برقی و یا گاز و استفاده از بخاری به جای شومینه به کم کردن آلودگی منزل کمک می کند.

– استفاده از محصولات پاک کننده ی هوا و یا مرکبات معطر؛ زیرا آن ها به شکل ذرات با هوا واکنش نشان می دهند.

–  نصب یک فیلتر با راندمان بالا در سیستم هوای مرکزی در خانه، که می تواند ذرات میکروسکوپی را به دام بیندازد.

– سطح کیفیت هوا را چک کرده و سعی کنید در مواقعی که هوا آلوده است در خانه بمانید؛ چون در فضای باز، سطح آلودگی هوا بالاتر می رود.

منبع: دکتر سلام