سرطان پستان را می توان شایع ترین نوع سرطان در بانوان نامید. این نوع سرطان مخصوص بانوان است که روش های درمانی متعددی دارد و از پیامد های آن نیز می توان به تخلیه سینه اشاره کرد. به تازگی دانشمندان به روش جدیدی برای درمان سرطان پستان به وسیله تزریق واکسن دست یافته اند. با دکتر سلام همراه باشید.

در بیست درصد سرطان‌های پستان پروتئین HER2 روی سلول‌های سرطانی وجود دارد این انواع از سرطان پستان بسیار مهاجم و بدخیم هستند.

یکی از علل گسترش سلول‌های سرطانی مهار سیستم دفاع ایمنی بدن ‌توسط آن‌ها است و در سال‌های اخیر هدف بسیاری از تحقیقات درمانی سرطان بر تحریک مجدد سیستم دفاعی ایمنی بدن برای شناسایی سلول‌های سرطانی و مقابله با آن‌ها است.

حالا محققین نوعی واکسن را علیه پروتئین HER2 که روی سلول‌های سرطان پستان قرار دارد ساخته‌اند که می‌تواند به سیسم ایمنی بدن انسان کمک کند تا با سرطان پستان در مراحل ابتدایی مبارزه کرده و آن را به خاموشی ببرد.

در بیست درصد سرطان‌های پستان پروتئین HER2 روی سلول‌های سرطانی وجود دارد این انواع از سرطان پستان بسیار مهاجم و بدخیم هستند. مطالعات قبلی نشان داده که سیستم ایمنی نمی‌تواند به‌خوبی این سلول‌ها را شناسایی کرده و علیه آن‌ها وارد عمل شود.

حالا محققین با کمک تعدادی از سلول‌های ایمنی خود بیمار مبتلا به سرطان که به آن‌ها سلول‌های دندریتیک یا dendritic می‌گویند واکسن ذکرشده را ساخته و روی 54 زن مبتلا به مراحل اولیه سرطان پستان امتحان کرده‌اند. بررسی‌های انجام‌شده موید موثر بودن واکسن بوده است.

نتایج این تحقیق در مجله Clinica- Cancer Research منتشرشده است.

منبع: شفا آنلاین