16

در این مطلب قصد داریم در رابطه با روغن ها صحبت کنیم ، اول از همه بگوییم که دیگر برای همگان ثابت شده است که روغن های گیاهی نسبت به دیگر روغن ها مفید ترند ، حال در بین خانواده ی رغن های گیاهی کدام روغن مفید تر است؟

روغن ها معمولا به دو گروه بزرگ تقسیم می شوند؛ آنهایی که مقاومتشان در برابر گرما و حرارت بالاست و بیشتر به درد سرخ کردن می خورند و آنهایی که مقاومت چندانی در برابر حرارت ندارند و برای سرو سالاد یا پخت غذاهایی مانند برنج استفاده می شوند…

اگر روغن هایی مانند روغن زیتون را که مخصوص سرخ کردن نیستند، بیش از اندازه در معرض حرارت مستقیم قرار دهید و مثلا با آنها سیب زمینی یا ماهی سرخ کنید، در اثر گرمای زیادی که می بینند، اکسید می شوند. اکسید شدن روغن و مصرف آن هم می تواند زمینه ابتلا به سرطان را در بدن ایجاد کند؛ بنابراین استفاده از روغن های مناسب برای سرخ کردن موادغذایی مختلف بسیار مهم است.

روغن های سرخ کردنی را باید تا حد امکان درون ظروفی تیره رنگ نگهداری کرد تا تماس کمتری با نور داشته باشند. ضمن اینکه بهتر است این روغن ها را بیش از ۳ بار استفاده نکنید و پس از هر بار استفاده، آنها را صاف کنید تا تکه های سوخته غذاهای قبلی در آنها باقی نماند. با این مقدمه می خواهیم ۳ روغن مخصوص سرخ کردن را با یکدیگر مقایسه کنیم.

روغن آفتابگردان:

شاید بپرسید چرا با روغن آفتابگردان شروع کردید؟ ما هم پاسخ می دهیم چون این روغن پرکاربردترین روغن سرخ کردنی در ایرانی هاست. روغن دانه آفتابگردان هم مانند تمام روغن های گیاهی دیگر کلسترول ندارد و این یکی از بزرگ ترین مزیت های آن نسبت به روغن های حیوانی است. روغن آفتابگردان به دلیل تحمل بالای حرارت و اکسید نشدن سریع، از سال ۱۸۳۵ در روسیه به تولید صنعتی رسید. روسیه و اوکراین جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان روغن دانه آفتابگردان در دنیا محسوب می شوند. حواستان باشد که روغن آفتابگردان هم مانند سایر چربی ها کالری نسبتا بالایی دارد و ریزمغذی های مفید موجود در آن، نباید باعث استفاده بیش از حد آن در برنامه غذایی شما شود. وجود سطح بالایی از ویتامین E و پایین بودن سطح چربی های ترانس و اشباع در این روغن باعث شده متخصصان تغذیه آن را به عنوان یکی از بهترین روغن های دوستدار قلب معرفی کنند. البته مصرف بیش از اندازه اسیدهای چرب اشباع نشده چند زنجیره ای امگا۶ که در انواع روغن های گیاهی از جمله روغن دانه آفتابگردان وجود دارد، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در خانم ها پس از رسیدن به سن یائسگی افزایش دهد و ریسک ابتلا به سرطان پروستات را هم در مردان بالا ببرد، بنابراین بهتر است با مصرف به اندازه این روغن، فقط از فواید آن بهره مند شوید و زمینه ابتلا به انواع بیماری ها را با زیاده روی در مصرف روغن های گیاهی به بهانه سالم بودنشان، در خود افزایش ندهید.

روغن کانولا:

اگر بتوانید مصرف چربی های اشباع را در برنامه غذایی تان تا حد ممکن کاهش دهید و مصرف چربی های غیراشباع و مملو از اسیدهای چرب ضروری را جایگزین کنید، احتمال ابتلا به حمله و سکته های قلبی در شما تا حد زیادی کم خواهد شد. روغن کانولا، یکی از سالم ترین و مغذی ترین روغن های پخت و پز است که کمترین سطح چربی های اشباع را دارد (حدود ۷ درصد). سطح بالای چربی های غیراشباع و اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ در این روغن باعث برتری قابل توجه آن بر سایر چربی ها و روغن های گیاهی و حیوانی شده است. ضرورت و فایده دریافت این چربی ها از طریق مصرف منابعی مانند روغن کانولا، این است که بدن ما قادر به تولید آنها نیست درحالی که مزایایی برای بدن دارند؛ اسید آلفالینولنیک موجود در روغن کانولا می تواند باعث تنظیم فشار و کلسترول خون شود. بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، مصرف روزانه ۱۹ گرم روغن کانولا باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود. روغن کانولا تحمل بالایی در برابر حرارت مستقیم دارد (می تواند گرمای تا ۴۵۰ درجه فارنهایت برابر با ۲۳۲ درجه سانتی?گراد را هم تحمل کند) و به سادگی اکسید نمی شود، بنابراین می توان بدون دغدغه برای سرخ و گریل کردن یا پختن غذاها از آن استفاده کرد.

روغن ذرت: روغن ذرت مانند سایر روغن های گیاهی حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا۳ و امگا۶ است. حرارت پذیری بالا و اکسیدنشدن سریع این روغن در اثر گرما و حرارت هم باعث می شود آن را به عنوان یکی دیگر از روغن های مناسب سرخ کردن معرفی کنیم. این روغن قابلیت ماندگاری تا ۲ سال هم دارد؛ البته به شرطی که در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشد. این روغن هیچ بوی خاصی ندارد، بنابراین می تواند مانند روغن زیتون بدون بو در تهیه انواع سالادها و سس ها هم به کار رود. اگر روغن ذرت را به اندازه مصرف کنید، می توانید از برخی از فواید آن مانند پایین آوردن سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی هم برخوردار شوید.