ب هستند.نوشابه ها،انواع کاکائو و شیرینی ها جزء این دسته از خوراکی ها هستند که به دلیل نوستالژی ای که برای بزرگسالان ایجاد می کنند،پدر و مادرها آن ها را برای کودکان خود تهیه می کنند و تصور می کنند اینگونه به کودک خود لطف کرده اند.این در حالی است که به دلیل وجود قند بالا در این دسته از خوراکی ها احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و کبد چرب در سنین بالاتر برای فرد افزایش پیدا می کند.

اما دانستن میزان قند دو نوع از این خوراکی ها خالی از لطف نبوده و موجب هوشیاری پدر و مادرها در میزان مصرف شیرینی و شکلات فرزندانشان می شود تا شاید از بروز چاقی، دیابت، کبد چرب یا بیماری های قلبی عروقی بتوان تا حدی پیشگیری کرد.

 

اگر کودک شما یک لیوان شیرکاکائو نسکوئیک کم چرب (Nesquik) معادل با یک بطری و نیم از این شیرکاکائو را بنوشد به عبارتی حدود 33 گرم شکر یا 13 حبه قند مصرف کرده است.

 

کودک با خوردن 52.7 گرم از شکلات اسنیکرز یا یک پنجم هر بسته از این شکلات حدود 33 گرم شکر یا 11 حبه قند دریافت می کند.

 

مصرف بیش از حد قند برای کودکان بسیار مضر بوده و سلامتی آنها را در سنین بزرگسالی به خطر می اندازد.

 

دکتر “رابرت لاستینگ” استاد طب اطفال در دانشگاه کالیفرنیا واقع در سان فرانسیسکو در مورد تاثیرات مصرف قند در دوران کودکی گفت:با مصرف قند در دوران کودکی بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و  کبد چرب در سنین بزرگسالی به سراغ افراد می آید.

 

با توجه به گزارش مرکز پیشگیری از بیماری های غیر واگیر آمریکا (CDC) در سال 2014، بیش از پنج هزار مورد جدید ابتلا به دیابت نوع 2 دیده شده که در زیر سن 20 سالگی بیماری آن ها تشخیص داده شده است.

 

افزایش شیوع سندرم متابولیک در نوجوانان با مصرف قند و چربی در کودکی موجب ابتلا به فشار خون و چربی و بروز چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران