خواب بعد از ظهر

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که بعد از ناهار میخوابند تا بعد از ظهر سرحالی داشته باشند.خیلی از افراد این خواب را فقط رفع خستگی نیم روزی میدانند اما رازی در خواب بعد از ناهار وجود دارد.اگر پس از ناهار خوردن 1 ساعت بخوابید مغزتان پنج سال جوان تر میماند و تاخیری در دوران پیری و مشکلاتش خواهد انداخت.

دانشمندان در تازه‌ترین مطالعات خود دست یافتند خواب یک ساعته بعد از خوردن ناهار می‌تواند مغز افراد را تا ۵ سال جوان‌تر نگه دارد.

تحقیقات نشان داده است، کسانی‌که بعد از ناهار، خواب کوتاهی دارند، تست‌های شناختی را بهتر انجام می‌دهند؛ مطالعه روی ۳ هزار سالمند چینی که ۶۵ سال سن داشتند، یافته‌های جدید را اثبات می‌کند.

نکته حائز اهمیت تحقیقات جدید این است که خواب خیلی کوتاه و خیلی بلند نمی‌تواند چنین نتیجه‌ای را فراهم کند و برای دستیابی به نتیجه قطعی این احتمال نیز ۳ هزار میانسال که میانگین سنی آنها ۶۰ تا ۶۵ سال بود و خواب بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بعد ناهار داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند.

این پژوهش که در مجله انجمن طب سالمندان آمریکا منتشر شده، نشان داد افرادی که بعد از ناهار، یک ساعت می‌خوابند، توانایی‌های ذهنی و حالت شناختی عادی دارند و مغز آنها نسبت به دیگر افراد ۵ سال جوان‌تر می‌ماند که همین موجب مشکلات کمتر در دوران پیری می‌شود.

منبع : قم نیوز