پلاک های پروتئینی آلزایمر ممکن است به قلب صدمه بزند. به گزارش یک مطالعه جدید در این باره، قطعات پلاک پروتئین که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمرT وجود دارند ممکن است باعث سفت شدن عضله قلب و افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی برای این بیماران شوند، این  قطعات پروتئینی بتا آمیلوئید نامیده می شوند.

نمونه تست های گرفته شده از بافت قلب نشان داد که در قلب بیماران مبتلا به آلزایمر سطح بتا آمیلوئید افزایش یافته بود. موضوع مهم این است که تکه های بتا آمیلوئید باعث ایجاد پلاک بین سلول های عصبی می شوند که یکی از مشخصه های بیماری آلزایمر است.

در یک تست نشان داده شد که ضخامت دیواره بطن چپ که یکی از بافت های حفره ی پائین قلب است در افراد مبتلا به آلزایمر  افزایش یافته است و به گفته پژوهشگران توانایی بطن برای انجام فعالیتش کاهش یافته و همین امر منجر به پمپاژ خون به خارج از قلب می شود.

این عوامل خطر به طور مستقیم باعث بیماری و نارسایی قلبی می شوند. این یک نوع نارسایی قلبی  است که در آن بطنی که در طول زمان به طور مؤثر به قلب خون می کشاند، سفت می شود. براساس این یافته ها پزشکان به بیماران مبتلا به آلزایمر درباره مشکلات قلبی و مشکلات دیگر ارگان های بالقوه هشدار می دهند.

به گفته ی یکی از پزشکان حاضر در این پژوهش: بیماران مبتلا به آلزایمر در حال حاضر داروهای جدیدی مصرف می کنند که زندگی آن ها را طولانی تر  کرده است، اما احتمال دارد آنها دچار مشکلات قلبی و حتی دیگر مشکلات ارگانی شوند. این نه تنها یک مسأله مغزی است، بلکه این بیماری یک بیماری سیستماتیک است.  افزایش سطح بتاآمیلوئید در دیگر بافت های بیماران مبتلا به آلزایمر، ازجمله روده، کلیه و عضلات  نیز یافت شده است.

با افزایش بتا آمیلوئید، استفاده بدن از کلسیم که به انتقال نورون و انقباض عضله کمک می کند تحت تاثیر قرار می گیرد و مشکلاتی را برای اعضای دیگر بدن به وجود می آورد. برای ارائه درک بهتری از این مشکل نیاز به تعداد بیماران مورد مطالعه بیشتر و ارائه مطالب دقیق تر ی است؛ هر چند در بسیاری از موارد درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

منبع: دکتر سلام