شپش حشره ای بسیار کوچک است که می تواند بر روی سر هر فردی نمایان شود و شخص را به دردسر بیاندازد.شپش ها می توانند بر روی سر،لابه لای موها و یا روی پوست بدن تکثیر شوند.در این میان آلودگی موهای سر به شپش شایع تر از سایر قسمت های بدن است.پس لازم است روش های لازم و موثر برای پیشگیری از این مهمان کوچک ناخوانده را بدانیم.

مسری بودن شدید شپش و انتقال حشره از یک بدن به بدن دیگر باعث می شود تا اپیدمی های گسترده بویژه در مکان های شلوغ مانند مدارس و یا مهدهای کودک به وجود بیاد و کودکان زیادی آلوده به شپش شوند.

براساس بررسی های محققان علوم زیستی و پزشکان شپش میلیون ها سال است که از بدن انسان ها به عنوان میزبان برای تخم ریزی استفاده می کند و انسان های اولیه نیز به شدت درگیر شپش بودند تا زمانی که به تدریج لباس و پوشش برای بدن اختراع شد و از بدن و پوست انسان محافظت شد.

شپش در هوا وجود دارد و می تواند به سادگی بر روی موهای شما بنشیند، همچنین تماس موهای یک فرد مبتلا می تواند به سرعت فرد سالم را آلوده به شپش کند.

تخم شپش، رشک نام دارد و معمولا در ساقه مو و نزدیک به ریشه موها وجود دارد و به سادگی جدا نمی شود و به تدریج تبدیل به شپش می شود.

شپش از خون مویرگ های کف سر تغذیه می کند و تعداد خود را افزایش  می دهد و می تواند باعث خارش و التهاب در کف سر شود، همچنین شپش ها یک عامل جدی و بسیار خطرناک برای سرایت بیماری های واگیر دار از جمله تیفوس در طول قرن ها بوده اند.

خوشبختانه در عصر حاضر درمان های فوق العاده قوی و موثری برای مبارزه با شپش وجود دارد و به سرعت باعث نابودی آنها می شود.

در عین حال شپش باعث ساخت آنتی بادی در بدن نمی شود و به همین دلیل امکان دارد فرد در طل زندگی به دفعات مورد آلودگی با پشه شپش قرار بگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران