22

چه پدر و مادر ها و چه کودکان این نسل نسبت به نسل های قبل از فعالیت کمتری برخوردارند ، این موضوع بسیار نگران کننده است. چرا که اگر فکری به حال آن نکنیم شاید در آینده ی نه چندان دور دچار مشکلی به نام اضافه وزن در بین تمام افراد جامعه شویم.

کودکان نسل جدید قدبلندتر و چاق تر از نسل قبل خود شده اند. این جمله را وزیر بهداشت در هفته سلامت بیان کرد…

کودکان نسل قبل، دور یک سفره سنتی همراه با خواهر و برادرهایشان می نشستند و قورمه سبزی ای که از صبح زود، روی اجاق بار گذاشته شده و حسابی جا افتاده بود، می خوردند. چاشنی غذایشان نیز سالاد، سبزی خوردن تازه و دوغ بود. کودکان قدیمی از صبح در کوچه با همسالانشان مشغول بازی بودند تا مادر برای ناهار صدایشان بزند، عرقی که از سر و صورتشان می ریخت، نشان می داد پرجنب وجوش بوده اند، حال دیگر از آن سفره و غذاها خبری نیست، پدر و مادر از صبح سرکار هستند و زمانی برای پختن غذای سنتی ندارند، بنابراین یک سفره کوچک که در آن غذاهای آماده و ساندویچی خودنمایی می کند، همراه با نوشابه و سس های پرچرب ضیافت شامی است که کودکان نسل جدید در آن حضور دارند. با این اوصاف می توانیم به راحتی حرف های وزیر بهداشت را درک کنیم. دکتر بهرام دلاور، متخصص کودکان، در مورد علت های چاقی کودکان به سوال هایمان پاسخ داده اند.

چرا کودکان نسل جدید چاق شده اند؟

چاقی کودکان نسل جدید یک معضل چندعلتی است، اما مهم ترین علت آن را باید کم تحرکی دانست. کودکان این نسل معمولا تک فرزند هستند و مدت زمان زیادی را یا پای تلویزیون می نشینند یا مشغول بازی های رایانه ای هستند و تحرک چندانی ندارند. آنها زمانی هم که پای تلویزیون یا رایانه می نشینند، مدام در حال خوردن تنقلات هستند و همین امر روند چاقی آنها را تسریع می کند.

در آماری که وزیر بهداشت مطرح کرد، بر چاقی دختران تاکید شده بود، آیا علت چاقی دختران هم کم تحرکی است؟

بله، کم تحرکی در دختران بیشتر از پسران است چون به طور کلی پسرها جنب و جوش و فعالیت بیشتری دارند. دخترها معمولا به دلیل محدودیت های فرهنگی، هم کمتر در پارک ها ورزش و بازی می کنند. علاوه بر این بیشتر بازی های دخترانه در خانه است و تحرک خاصی ندارد، پس با این اوصاف به راحتی چاق می شوند.

نوع تغذیه کودکان، چگونه باعث چاقی آنها می شود؟

الگوی تغذیه خانواده ها به استفاده از فست فود و غذاهای آماده گرایش پیدا کرده، شاید به دلیل آنکه بیشتر مادران شاغل هستند. همان طور که می دانید، فست فودها غذاهای کم حجم باانرژی بالا هستند که با سس های پرچرب و نوشابه خورده می شوند و همه این عوامل باعث چاق شدن کودکان می شود. غذاهایی مانند سوسیس، کالباس و پیتزا علاوه بر خطرهایی که برای سلامت کودکان دارند، باعث چاقی و اضافه وزن هم می شوند. از طرفی کودکان امروزی تمایل و علاقه زیادی به مصرف تنقلاتی مانند کاکائو، شکلات، چیپس و پفک دارند و در مجموع این عادت های غلط تغذیه ای آنها را چاق می کند.

چگونه می توان کودکان را به داشتن فعالیت بدنی و تحرک بیشتر تشویق کرد؟

کودکان نسل جدید زمان زیادی را پای تلویزیون، رایانه و سایر وسایل سرگرمی مانند پلی استیشن می گذرانند و تحرکشان بسیار کم است. البته ما نمی گوییم باید کودکان را از تماشای تلویزیون و انجام بازی های رایانه ای منع کرد، بلکه والدین بدانند کودک در روز باید کمتر از ۲ ساعت را صرف استفاده از وسایل سمعی بصری کند و باید بیشتر به ورزش و فعالیت بدنی بپردازد. والدین می توانند فرزنداشان را در باشگاه ورزشی و در رشته ای که به آن علاقه دارد، ثبت نام یا همراه او در منزل یا در پارک ورزش کنند. کودکان روزانه حداقل باید نیم ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

شما گفتید به دلیل شرایط زندگی و شاغل بودن مادران، مصرف غذاهای آماده و فست فودها بین خانواده ها بسیار زیاد شده است، با این شرایط، والدین چگونه می توانند یک رژیم غذایی سالم برای فرزندشان در نظر بگیرند تا هم سالم باشد و هم باعث چاقی نشود؟

بهترین کار این است که غذاهای آماده، فراوری شده و فست فودها مانند سوسیس و کالباس را از غذای بچه ها حذف و فست فودهای سالم مانند همبرگرهای خانگی را جایگزین کنند. تنقلات مناسب برای بچه ها گندم برشته، نخودچی، کشمش و پسته هستند. والدین باید بدانند پرخوری حتی اگر در مورد غذاهای سالم و مناسب هم باشد، باعث چاقی می شود. البته علاوه بر والدین، مسوولان مدارس نیز باید توجه کنند تنقلاتی که در بوفه مدارس فروخته می شود، شامل میوه و ساندویچ های سالم، نان و پنیر و تنقلات سالم باشد و بچه ها را از زیان های چیپس، پفک و… آگاه کنند.