اچ دی ال HDL خوب است یا ال دی ال LDL؟

برای بسیاری از افراد جای سوال است که آیا اچ دی ال HDL خوب است یا ال دی ال LDL؟ ما در این بخش، از جناب آقای بهزاد زیبایی، کارشناس ارشد تربیت بدنی خواستیم که این مسئله را بطور خلاصه و مفید برای مراجعین به مجله پزشکی دکتر سلام توضیح دهند.

اچ دی ال HDL مخفف واژه ی انگلیسی (High Density Lipoprotein) است. HLL خون بالا باشد خوب است و مفید است و همینطور ال دی ال LDL که مخفف واژه ی لاتین (Low Density Lipoprotein) است باید پایین باشد. در آزمایش های خون، یکی از فاکتورهای مهم HDL و LDL است که همیشه پزشکان به آن توجه می کنند. HDL و LDL دو کلسترول هستند.   

کلسترول همیشه بد نیست، کلسترول باعث ساخت هورمون ها می شود. کلسترول اسید صفراوی می سازد و اسید صفراوی باعث تجزیه ی چربی ها می شود.و همچنین کلسترول باعث ساخت ویتامین D می شود.

کلسترول بد که همان LDL است باعث بسته شدن و گرفتگی رگ ها می شود. اگر می خواهید در مورد یکی از منابع LDL که مجله پزشکی دکتر سلام از آن به عنوان یک سم برای بدن یاد کرده است را بشناسید این مطلب را بخوانید >> چربی های حیوانی یا سم؟

HDL مفید است یا LDL؟

طبق گفته های آقای بهزاد زیبایی، ما باید ابتدا در مورد مواد غذایی شناخت پیدا کنیم و ببینیم در چه مواد غذایی HDL موجود می باشد که باید بیشتر مصرف کنیم و در چه مواد غذایی LDL موجود است که باید کمتر مصرف کنیم.

اگر می خواهید در مورد مواد غذایی اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می شود بخش تغذیه، در مجله پزشکی دکتر سلام را مطالعه کنید.