23

امروزه مشغله ی کاری از چند دهه ی قبل بسیار بیشتر شده است ، به طوری که بسیاری از افراد حتی وقت نمی کنند ساده ترین نیاز های خود را برطرف کنند ، اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که غذای خود را در سر کار میل می کنید ، این مطلب را بخوانید.

هیچ می دانستید میزکار شما به چند دلیل جای مناسبی برای غذاخوردن نیست؛ اول به این دلیل که باعث می شود حواس شما به جای آنکه به غذاخوردن متمرکز شود، متوجه جواب دادن به تلفن، ایمیل فرستان و کاغذبازی باشد بنابراین مغز توجهی به مقدار غذایی که خورده می شود، ندارد و در نتیجه پرخوری اولین دستاورد این کار است…

دوم اینکه میزکار شما ۴۰۰ بار از یک توالت کثیف تر و مثل میز غذایی است که هرگز تمیز نمی شود. جالب تر اینکه روی این میز وسایل کثیف دیگری از قبیل تلفن، موس و حتی رایانه وجود دارد و تمام اینها باعث انتقال آلودگی خواهندشد. پوستر این هفته به ۱۲ قانون طلایی غذاخوردن در محل کار پرداخته است.

۱. ببینید که چه می خورید: به غذایی که برای خود آماده کرده اید، توجه کنید و هرگز در وقت غذاخوردن هیچ کار اضافه ای حتی پاسخگویی به تلفن را انجام ندهید زیرا در این صورت بیش از نیاز روزانه تان غذا خواهیدخورد و به مرور چاق می شوید. البته قبل از هر چیز بهتر است مقدار مشخص و مناسبی غذا در ظرفتان بریزید.

۲. با خودتان غذا ببرید: غذایی که از بیرون تهیه می کنید، گران، با حجم زیاد، سنگین و چرب است بنابراین بردن غذا از خانه بسیار بهتر است. اگر در محل کارتان یخچال وجود دارد، غذا را در یخچال بگذارید و اگر به دلیل مشغله کاری فرصت این را پیدا نکردید، یادتان باشد که نباید بیش از ۲ ساعت غذا را بیرون از یخچال نگهداری کرد.

۳. راه بروید: فراموش نکنید که راه رفتن به هضم غذا کمک خواهدکرد. این عادت خوبی نیست که پشت میزکارتان غذا بخورید و سپس کار را از سر بگیرید و مدت ها پشت میز بنشینید. بهتر است بعد از غذا، به بهانه آب آوردن، از دورترین راه خود را به آبسردکن برسانید یا برای چند نسخه کپی گرفتن به سمت دستگاه کپی بروید و با انجام چنین کارهایی سعی کنید کمی فعالیت بدنی داشته باشید.

۴. از رومیزی استفاده کنید: انداختن سفره ای کوچک یا استفاده از زیربشقابی نسبتا بزرگ می تواند از تماس غذای شما با آلودگی های احتمالی ای که روی میزکارتان وجود دارد، جلوگیری کند.

۵. میزکارتان را ضدعفونی کنید: اگر به دلیل اینکه مکانی مخصوص برای غذاخوردن در محل کارتان وجود ندارد، مجبورید پشت میزتان غذا بخورید، بهتر است هر روز میزکارتان را ضدعفونی کنید. یک ماده ضدعفونی کننده و دستمالی تمیز (نه دستمال کاغذی) داشته باشید تا بتوانید تمام نقاط میز تان را تمیز و برای غذاخوردن آماده کنید.

۶.با دوستتان غذا بخورید: برای غذاخوردن پشت میزکار، همکارتان را نیز دعوت کنید با این کار فرصتی برای گپ زدن و یک استراحت کوتاه فراهم خواهدشد و از فضای کار و استرس هایش برای مدتی جدا می شوید.

۷. این روش غذاخوردن نباید عادت شما بشود: برای بسیاری از ما تکرار یک فعالیت، آن را به یک عادت تبدیل می کند در حالی که نباید این طور باشد زیرا غذاخوردن باید در مکانی به نام غذاخوری انجام شود زیرا این مکان هم تمیزتر است و هم باعث استراحت و بازتوانی مجدد کارکنان خواهد شد.

۸. غذاهایی با بوی تند به سرکار نبرید: بعضی از غذاها (مانند غذاهای سیردار و پرادویه) بوی تندی دارند و به محض گرم کردن، تمام محوطه را از بوی خود پر می کنند که ممکن است برای سایر افراد آزاردهنده باشد بنابراین غذاهایی را انتخاب کنید که کم بوتر هستند.

۹. غذایتان را زیر نظر داشته باشید: ممکن است در محل کار شما فقط یک مایکروفر برای گرم کردن غذا وجود داشته باشد، توصیه می کنیم وقتی در حال گرم کردن غذایتان هستید، از درپوشی استفاده کنید تا غذایتان بر اثر زیاد گرم شدن تمام فضای مایکروفر را کثیف نکند زیرا تمیز نکردن باقیمانده این غذا محیط مایکروفر را آلوده می کند و باعث می شود محل مناسبی برای گرم کردن سایر غذاها نباشد.

۱۰. نوبتی سالاد بیاورید: خیلی وقت ها به دلیل زیاد شدن آنچه باید همراه ببرید، می بینید که چند روزی است سالاد نخورده اید در حالی که می توانید نوبتی برای خود و افرادی که با شما غذا می خورند، سالاد یا یک همراه غذا ببرید. با این کار هر چند روز یک بار نوبت شما می شود که بار سنگین تری داشته باشید در حالی که هر روز با غذایتان یک کنار غذا دارید.

۱۱.حرف نزنید:

هرگز جلوی مشتری یا مراجعه کننده غذا نخورید یا با دهان پر تلفن جواب ندهید، هنگام غذاخوردن با همکارتان، در حالی که خرده های غذا در دهانتان است، به سخنرانی نپردازید و بعد از اتمام غذا حتما مسواک بزنید.

۱۲. به زمان غذاخوردنتان دقت کنید: معمولا ساعت شروع به کار از ۸ صبح آغاز می شود و افراد بعد از رسیدن به سرکار، تازه مشغول خوردن صبحانه می شوند. با این کار ساعت کار نیز خواهدگذشت، پس بهتر است که در عرض ۱۰ دقیقه، صبحانه خوردنتان را به اتمام برسانید یا در خانه این وعده را میل کنید. هنگام ناهار هم بهتر است زیاد با همکارانتان گرم صحبت نشوید زیرا صرف غذایتان بیش از زمان معمول طول خواهدکشید و ممکن است بازخواست شوید.