صبحانه

صبحانه یکی از وعده های ضروری روزانه برای بدن انسان میباشد که در آن از نان،تخم مرغ،کره،مربا،پنیر،چای،شکر و … استفاده میشود.این وعده سبب میشود انسان برای طول روز سرحال شود و روز خوبی را آغاز کند.مصرف صبحانه و ناهار بصورت کامل و مناسب میتواند خطر مبتلا شدن به دیابت،بیماریهای قلبی،کاهش وزن و کلسترول بالا را کاهش دهد.

آخرین تحقیقات نشان داده است، حذف وعده صبحانه تأثیرات منفی در زندگی دارد و می‌تواند افراد را دچار بیماری‌های گوناگونی کند که سکته‌ قلبی، دیابت و چاقی از مهم‌ترین آنهاست.

یکی از دلایل ضعف کردن و احساس گرسنگی مداوم، عدم مصرف صبحانه است. افرادی که روز خود را با مصرف صبحانه آغاز می‌کنند، وزن متناسب‌تری دارند و کمتر گرسنه می‌شوند.

نتایج پژوهش‌هایی که روی دانشجوها انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که صبحانه مصرف می‌کنند مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری در طول روز جذب می‌کنند.

بررسی‌های کارشناسان دانشگاه کلمبیا نشان داده، افرادی که به وعده غذایی صبح خود اهمیت می‌دهند، در طول روز میل کمتری به وعده‌های دیگر به خصوص وعده شام دارند. هم‌چنین مصرف مواد غذایی مناسب برای صبحانه مانع از تجمع انسولین می‌شود.

خوردن صبحانه کامل که شامل کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها می‌شود و ناهار سبک باعث تسهیل کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به دیابت، بیماری ‌های قلبی و کلسترول بالا می‌‌شود.

به عقیده دانشمندان یک صبحانه سالم باید سرشار از مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم، پتاسیم و ویتامین D باشد تا بتواند بدن را از ابتلا به امراض گوناگون دور نگه دارد.

کارشناسان انجمن قلب آمریکا نیز باور دارند، چاقی و عوارض متعاقب آن از قبیل دیابت، ناباروری و بیماری‌های قلبی با قرار گرفتن صبحانه به عنوان وعده اصلی و مهم غذایی از بین می‌روند.

منبع : سلامت نیوز