با نگاهی حسی و عاطفی ، چشم ممکن است پنجره ای به روح باشد؛ اما در دنیای پزشکی، چشم به عنوان دروازه ای رو به سلامتی می دانند.چشم یک عضو حیاتی است که می تواند بر فعالیت های روزمره زندگی و کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. یک چشم پزشک در بخش جراحی چشم،  نیوجرسی می گوید: یک بیماری پزشکی یا یک آسیب  غیر منتظره می تواند روی دید و نمره عینک شما تأثیر بگذارد.

این امر بقیه فعالیت های روزمره از جمله رانندگی، پیاده روی، کار و حتی خیلی چیزهای دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.البته، بیماری هایی مانند دژنراسیون ماکولا(شایع ترین علت کوری) جدی هستند. شرایط دیگر، مانند ورم ملتحمه به سادگی آزار دهنده است. بنابراین شما نیاز دارید تا در مورد مسائلی که می تواند چشم شما  را در معرض آسیب قرار دهند بدانید.

کارشناسان آکادمی چشم پزشکی آمریکا توضیح می دهند:

 آب سیاه:

 

آب سیاه یک نوع بیماری چشم  است که  باعث خسارت به عصب بینایی چشم می شود. در نتیجه اطلاعات بصری به مغز شما به درستی ارسال نمی شود. این دومین علت اصلی نابینایی در جهان است. بیش از 3 میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به گلوکوم هستند، اما تنها نیمی از آنها آن را می دانند.نکته: رایج ترین شکل از گلوکوم (به نام گلوکوم زاویه باز) اسم مستعار « دزدکی حرکت کردن چشم» که در آغاز و اغلب بدون علامت است. در این بیماری افزایش فشار و نقاط کور در دید جانبی افزایش می یابد. این نکات می تواند غیر قابل تشخیص باشند تا زمانی که عصب بینایی دچار آسیب جدی شود، این موضوع از طریق معاینه کامل توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود.

درمان آن:

“به شدت بیماری بستگی دارد”.  قطره های چشمی رایج ترین داروها  برای درمان گلوکوم هستند. اما بهتر است در همان ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

جلوگیری از آن:

معاینه چشم را از سن 40 سالگی شروع کنید. حتی اگر دید شما مشکلی ندارد. اگر شما یک سابقه خانوادگی از بیماری چشم دارید، ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به گلوکوم باشید. مردم آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا بیشتردر معرض خطر گلوکوم هستند.

ورم ملتحمه:

 

این بیماری به چشم صورتی معروف است. در شرایطی که بافت روشن یا بخش سفید چشم، ملتهب شود یا ورم کند.

نکته آن:

ورم ملتحمه باعث می شود، چشمان شما صورتی وخارش دار باشند و یا پر از اشک شوند و یا حتی برخی ترشحات ازچشمتان خارج شود. پلک شما ممکن است سنگین شود وروی هم قرار بگیرد وحتی ممکن است اجسام را به رنگ دیگری ببینید. در این زمان چشم درد ناک و به نور حساس می شود.

درمان آن:

انواع مختلف چشم صورتی به درمان های مختلفی نیاز دارند، شستن صورت، کمپرس سرد، آنتی هیستامین ها، و یا قطره های چشمی استروئید (تجویز شده توسط چشم پزشک شما) می توانند به درمان این عارضه کمک کنند.متأسفانه این داروها به ورم ملتحمه ویروسی کمک نمی کنند. این نوع از ورم ملتحمه معمولاً 7 تا 10 روز طول می کشد تا التیام یابد و همچنین به قطره آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد.

ورم ملتحمه باکتریایی؟به قطره های چشمی آنتی بیوتیک در 1 تا 2 روز پاسخ می دهد. اما خوب شستن دست ها مهم است، پس از 24 ساعت استفاده از قطره آنتی بیوتیک، می توانید برای رفتن به محل کار آماده  شوید. در ضمن عدم درمان این بیماری می تواند منجر به نابینایی شود.

جلوگیری از آن: پیشگیری بهترین راه است. کلید، دست ها و چیزهایی که مرتب با آنها  و در تماس هستید را بشویید و ضد عفونی کنید.

دژنراسیون ماکولا Macular degeneration :

 

دژنراسیون ماکولا، بسته به سن شایع ترین علت نابینایی در بزرگسالان در ایالات متحده است. یک منطقه کوچک در شبکیه چشم که به شما کمک می کند، جزئیات ریز را به وضوح ببینید، دژنراسیون ماکولا شروع به درهم شکستن دید چشم می کند.

نکته: هر گونه تغییر در چشم انداز بینایی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

درمان آن: فکر می کنم دچار AMD شده اید و باید تحت نظر یک چشم پزشک قرار بگیرید.

دو شکل از AMD وجود دارد،خشک و مرطوب:

شکل  خشک شایع تر است و زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه ها شروع به ضعیف شدن می کنند. برای نوع خشک درمانی وجود ندارد. اما شکل تر آن زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بالا رود و این امر موجب خون ریزی می شود. برای درمان از آنتی  VEGF استفاده می شود. همچنین از داروهای شیمیایی برای تنظیم فشار خون استفاده می شود که البته از طریق تزریق می توان از آنها استفاده کرد. درمان با لیزر حرارتی، یک لیزر با انرژی بالا که عروق خونی غیر طبیعی را از بین می برد و یا درمان از طریق فتو دینامیک صورت می گیرد. همچنین مصرف مکمل ها، ویتامین و مواد معدنی می تواند مانع پیشرفت این بیماری شود.

جلوگیری از آن: هیچ راهی برای جلوگیری از AMD وجود ندارد، اما شما می توانید به کاهش سرعت پیشرفت آن کمک کنید. کنترل فشار خون، خوردن غذاهای سالم (میوه های خانواده مرکبات، روغن های گیاهی، آجیل، غلات سبوس دار، سبزیجات با برگ سبز تیره، ماهی های آب سرد، کنترل وزن و چربی بدن و سیگار نکشیدن راه های خوبی برای کنترل این عارضه است.

جدا شدگی شبکیه:

 

وقتی بافت حساس به نور شبکیه چشم است که پیام های بصری را به مغز شما می فرستد، دچار مشکل شده است و پیام ها را به موقعیت دیگری می فرستد جدا شدگی شبکیه اتفاق افتاده است. نگران نباشید، این بیماری  نادر است.برخی مطالعات می گویند که در حدود 1درصد از جمعیت جهان دچارجدا شدگی شبکیه می شوند. این موضوع به کوری منجر می شود.

نقطه شروع آن: شروع ناگهانی برق نور در میدان بینایی فرد از علائم شایع آن هستند. در برخی موارد  بیمار ممکن است دیدن یک سایه تاریک مات درچشم انداز خود ببیند که به آرامی توسعه پیدا می کند.

درمان آن: دراین شرایط ضروری است که به نزدیکترین چشم پزشک مراجعه کنید. اگر جدا شدگی کوچک است، می توان آن را با لیزر یا فریز، درمان کرد. درمان  با یک حباب گاز کوچک (به نام retinopexy پنوماتیک) که به چشم تزریق می شود. اگر جدا شدن شدید است، ممکن است عمل جراحی لازم باشد.جلوگیری از آن: نزدیک بینی عامل اصلی خطر برای جداشدگی شبکیه است، “مالش چشم نیز آن را مستعد این بیماری می کند”.

آب مروارید:

 

آب مروارید باعث می شود تا لنز طبیعی در چشم شما خیس یا ابری شود. تقریباً تمام بیمارانی که در ارتفاعات زندگی می کنند، دچار آب مروارید می شوند. آب مروارید همچنین می تواند در بیمارانی که سیگار می کشند زودتر رخ دهد. قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب بستر را برای این بیماری مهیا می کند. بیش از 50 درصد از افراد بالای 80  سال به آن مبتلا می شوند.

نکته آن: علائم آن اغلب تدریجی است. چشم دچار تاری دید، حساسیت به نور و یا هاله می شود.درمان آن: آب مروارید از طریق جراحی قابل درمان است. جراحان در گذشته 10 تا 11 میلی متر  برش در قرنیه و بافت های اطراف انجام می دادند، اما در جراحی مدرن یک برش کوچک که معمولاً کمتر از 3 میلی متر است، ایجاد می شود. اگر هر چه سریعتر این عمل صورت نگیرد، تاری دید شما بدتر و شکافی که قرار است ایجاد شود، بزرگتر می شود که این امر جراحی چشمتان را سخت تر می کند.

منبع: دکتر سلام