انگل چیست و چگونه وارد بدن ما می شود؟ علی رغم اینکه من، سفرهای زیادی کرده ام، به خصوص به بسیاری از کشورهای در حال توسعه ازجمله آفریقا (بیش از 20 بار سفرکرده ام) بسیاری از ماجراجویی های من بدون ابتلا به بیماری خاصی بوده است. اما زمانی که به تازگی به دکترخود مراجعه کردم وگفتم که من در رودخانه زامبزی در زیمباوه قایق سواری کرده ام، او نگران به نظر می رسید.

ظاهراً او می خواست به ژیاردیا، که نوعی انگل است اشاره کند. این انگل می تواند به طور تصادفی از طریق بلع آب آلوده وارد بدن فرد شود.خوشبختانه من خوب بودم، اما این موضوع من را به فکر واداشت که چگونه این انگل خطرناک می تواند از طریق یک فرد در آمریکا و سایر نقاط دنیا شیوع پیدا کند؟

“بسیاری از انگل ها سناریوی مخصوص به خود را دارند.”

به عبارت دیگر انگل می تواند صرفاً آزار دهنده باشد (مانند شپش) یا کاملاً ترسناک باشد (مانند آمیب مغز). چیزی که در همه آنها مشترک است این است که این موجودات نیاز به یک “میزبان” برای زنده ماندن دارند: یک انگل یا متصل به شما و یا درون شما زندگی می کند و از بدن شما تغذیه می کندکه باعث می شود شما سلامت خود را برای این تغذیه از دست بدهید. انگل می تواند در هرجایی باشد. در اینجا به 4 مورد اصلی و پر خطر اشاره شده است.

– شما در حال بازدید از یک کشور در حال توسعه هستید:

عفونت های انگلی در مناطق روستایی یا در حال توسعه آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بیشتر رایج است. این مناطق اغلب خانه ای برای مالاریا هستند. این انگل ها از طریق گاز گرفتگی و نیش حشرات وارد بدن شده و در اغلب موارد منجر به مرگ و میر می شوند.

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه داروهای ضد مالاریا را قبل و بعد از سفر با خود داشته باشید. استفاده از دفع کننده حشرات ، خوابیدن در یک پشه بند و یا در یک اتاق مطبوع و استفاده از شلوارها و لباس های بلند در هنگام طلوع و غروب خورشید، می تواند راه های پیشگیری خوبی برای این مشکل باشند.

– شما یک کودک در مهد کودک و یا مدرسه ابتدایی دارید:

انگل شپش (شپش سر) که به راحتی در میان کودکان و خردسالان از طریق سر به سر گسترش می یابد. خزیدن در امتداد فرش استفاده از کلاه یا قلم موی کودکی که انگل دارد، باعث شیوع آن می شود. البته این انگل خطرناک نیست و از طریق شامپو وشستشوی سر رفع می شود.

– شما یک گربه دارید:

گربه می تواند انگل توکسوپلاسموز را گسترش دهد، چه از طریق مدفوع وچه از طریق چنگ زدن. توکسوپلاسموز همیشه خطرناک است. بسیاری از مردم آن را دارند و نمی دانند. اگر شما باردار هستید، شما می توانید توکسوپلاسموز را به جنین خود منتقل کنید و در موارد نادر می تواند به چشم و مغز کودک آسیب برساند.

بهترین راه برای جلوگیری از توکسوپلاسموز، شستن دست های خود پس از تغییر بستر و قبل از انجام هر چیز دیگری است (به خصوص دست زدن به صورت خود).

– شما غذا یا آب آلوده مصرف می کنید:

نوشیدن آب با بهداشت کم، خوردن میوه ها و سبزیجاتی که در آن آب شسته می شوند و یا در آبی که ماهی شنا کرده است عامل انتقال انگل ژیاردیا است.

در هنگام سفر توجه داشته باشید چه آبی می نوشید. اگر شما به طور تصادفی مواد غذایی که با باکتری آلوده هستند را خورده باشید، احتمالاً تا پایان با درد معده استفراغ و اسهال رو به رو خواهید شد. اما عفونت های انگلی روده با علایمی ضعیف و تدریجی شروع به رشد می کنند. ضایعات پوستی، گیجی و مسائل دیگر فقط به نوع انگل بستگی دارند.

البته در هر زمان شما متوجه علائم عجیب و غریب شدید با دکتر خود صحبت کنید. اگر پزشک شما مشکوک شود، برای تشخیص آن نیاز به نمونه برداری مایعات مختلف بدن، مانند خون، مدفوع و ادرار است. برای مثال اگر یک انگل در روده و تخمدان زندگی کند، ممکن است در یک نمونه برداری از مدفوع در زیر میکروسکوپ دیده شود. اما گاهی اوقات بافت برداری ریه، پوست و روده مورد نیاز است.

در حالی که بسیاری از انگل ها را می توان با دارو درمان کرد؛ اما پیشگیری همیشه بهترین درمان است. پس از استفاده از توالت، یا تعویض پوشک دست خود را با آب و صابون بشویید. تمیز کردن ضایعات حیوانی، اجتناب از نوشیدن آب از دریاچه ها و رودخانه ها و بلع آب داخل استخرهای شنا و یا پارک های آبی و به یاد داشته باشید مسافرانی که به مناطقی که انگل دارد سفر می کنند باید آب و غذای خود را بجوشانند.

منبع: دکتر سلام