شاید اضافه وزن و چاقی به علت حالت نا متناسب باعث خجالت برخی افراد باشد؛ اما دیگر وقت آن است که یا به مبارزه با اضافه وزن خود بپردازید و یا اینکه تصمیم بگیرید با این حقیقت مواجه شوید! بگفته متخصصان خجالت از چاقی سبب ابتلای فرد به بیماری های روانی و افسردگی می شود. با دکتر سلام همراه باشید.

اگر چاق هستید، اصلا نباید از چاقی خودتان خجالت بکشید! این حالت شدیدا مضر است و می‌تواند اثرات منفی و مخربی برای سلامت روانی شما داشته باشد. حتی یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که خجالت کشیدن از چاقی می‌تواند با مشکلات جدی برای سلامتی افراد مرتبط باشد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در این مطالعه متوجه شدند که هرچه نگرانی درونی نسبت به وزن در افراد چاق افزایش پیدا می‌کند، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک هم در آنان سه برابر بیشتر می‌شود. علاوه بر این، احتمال بالا رفتن سطح تری‌گلیسیرید در خون آنان هم به‌خاطر خجالت از چاقی شش برابر افزایش می‌یابد.

محققان معتقدند وقتی که افراد چاق به‌خاطر چاقی خودشان خجالت می‌کشند، استرس زیادی را تجربه می‌کنند و حتی دستورالعمل‌های مربوط به رژیم غذایی و ورزش را هم نادیده می‌گیرند. به نظر آنان، این تصور کاملا غلط است که برچسب چاق بودن می‌تواند انگیزه خوبی برای کاهش وزن به افراد چاق بدهد و باعث بهبودی در وضعیت سلامتی آن‌ها شود.

درواقع، یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که مساله کاملا برعکس است. برچسب چاق بودن و خجالت‌زدگی به‌خاطر چاقی، استرس شدیدی را در افراد چاق ایجاد می‌کند و آنان را به رفتارهای نادرست وادار می‌سازد.

 

منبع: سلامتیسم