آسم از جمله بیماری های تنفسی است که در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که این عوامل می توانند بیرونی و یا داخلی باشند. اما تحریک این بیماری اغلب توسط عوامل بیرونی صورت می گیرد که گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد. هوای سرد یکی از این عوامل است که می تواند منجر به بروز و تشدید حملات آسمی شود. با دکتر سلام همراه باشید.

آیا می‌دانید که هوای سرد می‌تواند حملات ناشی از آسم را در سه‌چهارم از افراد مبتلا به این بیماری تحریک کند؟ با توجه به این‌که یک نفر از هر یازده نفر در انگلستان با چنین مشکلی مواجه است، بسیاری از افراد در معرض خطر قرار می‌گیرند. موسسه Asthma UK اخیرا با راه‌اندازی یک کمپین، از کاربران شبکه‌های اجتماعی درخواست کرد که تصاویری از خودشان در فصل زمستان به اشتراک بگذارند و از این طریق به افزایش آگاهی نسبت به خطرات ناشی از هوای سرد برای مبتلایان به آسم کمک کنند.

این موسسه، پوشاندن بینی و دهان با استفاده از شال یا روسری را به‌عنوان نمادی برای افزایش آگاهی درباره خطرات ناشی از آسم در فصل زمستان تعیین کرده است. این کمپین به افراد مبتلا به آسم توصیه می‌کند که دهان و بینی خودشان را با روسری بپوشانند تا بتوانند هوای گرم تنفس کنند. درواقع، این ترفند به هوای سرد اجازه نمی‌دهد که مسیر تنفسی را تحریک کند و درنتیجه از بروز حملات آسم جلوگیری می‌کند. در هر ۱۰ ثانیه، یک نفر در انگلستان با حملات خطرناک ناشی از آسم مواجه می‌شود و سه نفر در روز به علت این حملات، جان خودشان را از دست می‌دهند. غم‌انگیزتر این‌که دوسوم این مرگ‌ومیرها قابل پیشگیری هستند.

 

منبع: سلامتیسم