طب سنتی یکی از انواع راه های درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری هاست.در این طب از هیچگونه ماده شیمیایی برای درمان استفاده نمی شود و تمامی دارو ها از مواد طبیعی هستند. زنجبیل از انواع گیاهان مفید دارویی است که در طبخ مواد غذایی نیز کاربرد های فراوانی دارد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

زنجبیل می‌تواند از ناراحتی‌های گوارشی به‌علت‌های مختلف، ازجمله بارداری، بیماری حرکت و شیمی‌درمانی جلوگیری کند، اما این کار را چگونه انجام می‌دهد؟

وقتی که فرد احساس حالت تهوع را تجربه می‌کند، سروتونین در مغز و معده ترشح می‌شود. از طرف دیگر، رادیکال‌های آزاد هم در مواقع ناراحتی‌های گوارشی بیشتر تولید می‌شوند. خوش‌بختانه، زنجبیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که اثرات سروتونین را در حالت تهوع خنثی می‌کند و مانع از تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود.

ویژگی دیگر زنجبیل این است که فشار خون را پایین می‌آورد و درد مفاصل و خطر سرطان را هم کاهش می‌دهد. ظرفیت زنجبیل برای تنظیم جریان خون و خواص ضدالتهابی آن، این فواید مهم را به‌وجود می‌آورند. حتی بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که خواص ضدالتهابی زنجبیل به از بین بردن سلول‌های سرطان تخمدان کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید که از زنجبیل برای مقابله با حالت تهوع کمک بگیرید، باید این گیاه دارویی را قبل از شروع علائم مصرف کنید. پزشکان معمولا کپسول‌های ۵۰۰ تا هزار میلی‌گرمی زنجبیل خشک‌شده را در فاصله‌های چهارساعته و حداکثر تا ۴ گرم در روز توصیه می‌کنند.

 

منبع: سلامتیسم