شاید بتوان طب سنتی را یکی از بدون عوارض ترین و یا حداقل کم عوارض ترین انواع طب ها دانست. طب سنتی در تمام خانه ها وجود دارد و این علم اغلب به صورت سینه به سینه بین نسل ها منتقل شده است. برای احاطه به علم طب سنتی ابتدا لازم است تا از خواص مواد آگاهی داشته باشید. یکی از گیاهان مهم در طب سنتی قره‌قاط یا همان بلوبری است. با دکتر سلام همراه باشید.

۱- نام دیگر : سیاه گیله

۲- قره‌قاط درختچه کوچکی است به ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر با برگ‌هایی بیضوی و به رنگ سبز روشن.

۳- میوه گیاه از نوع سته است و پس از رسیدن کامل به اندازه نخود شده و حاوی آب بنفش رنگی می‌باشد. میوه نارس آن کمی ترش و میوه رسیده کمی شیرین است. میوه‌ها از غباری سفیدرنگ پوشیده شده‌اند. قسمت مورد استفاده قره‌قاط شامل برگ، ریشه و میوه است.

۴- حدود هزار سال است که قره‌قاط در طب سنتی اروپا مورد استفاده است. همچنین در طب سنتی اتریش از آن به صورت خوراکی در مشکلات معده‌ای-روده‌ای و دیابت مصرف می‌کنند.

۵- در طب سنتی از برگ قره‌قاط برای دیابت در بعضی نقاط دنیا استفاده می‌شود.

۶- بلوبری دارای خاصیت ضدمیکروبی است و برای درمان عفونت ادرار کاربرد دارد.

۷- از دیگر خواص قره‌قاط یا بلوبری این است که جلوی از بین رفتن کلاژن‌های بدن را می‌گیرد.

۸- بلوبری از تجمع پلاکت‌های خون نیز جلوگیری می‌کند و از این نظر شبیه به آسپیرین و سیر است. کسانی که خون آن‌ها غلیظ است برای جلوگیری از لخته شدن می‌توانند از قره‌قاط استفاده کنند.

۹- برای مصرف، ۵ تا ۱۰ گرم از خرد شده میوه را با یک استکان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید سپس گرماگرم آن را صاف نموده و میل کنید.

۱۰- در اروپا از قره‌قاط به مقدار زیاد و در درمان واریس و ضایعات مویرگ‌ها استفاده می‌کنند. همچنین برای کاهش پرفشاری خون، مشکلات گردش خون مغزی، هماچوری (خون در ادرار) و مشکلات رگ‌های وریدی است.

۱۱- قره‌قاط به عنوان ضدآریتمی، به خصوص در نوع متوسط استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ضدالتهاب غشای مخاطی دهان و گلو کاربرد دارد.

۱۲- وجود تانن در میوه باعث می‌شود که گاهی آن را به عنوان ضداسهال مصرف کنند. محصول تازه برای این مورد مناسب نیست و بهتر است بعد از خشک و کهنه شدن از آن استفاده شود.

۱۳- برای تهیه چای، ۵ گرم از خرد شده میوه را در یک لیوان آب سرد ریخته و حدود ۱۰ دقیقه بگذارید بماند سپس آن را به حد جوش رسانده و باز هم مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به حال خود بگذارید و گرماگرم صاف کرده و میل کنید.

۱۴- مصرف مقدار زیاد قره‌قاط ممکن است مشکلات روده‌ای-معده‌ای مانند اسهال ایجاد کند.

 

منبع: سلامتیسم