سرطان یکی از بیماری های خطرناک و پر هزینه ای است که می توان با خوردن مواد غذایی سالم تا حدود زیادی از آن پیشگیری کرد.خوردن برخی مواد غذایی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.از این رو ما می توانیم با انتخاب خوراکی های روزانه سالم و حذف خوراکی های ناسالم به سلامت بدن خود کمک کنیم.در این مطلب قصد داریم شما را با برخی مواد غذایی که تاثیر چشمگیری در بروز سرطان دارند آشنا نماییم.

 بر اساس تحقیقات، چندین گروه از مواد غذایی ارتباط مستقیمی با بروز سرطان دارند و با کاهش یا قطع مصرف آنها می توان تا حد زیادی ریسک خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.

اولین گروه پرخطر، میوه‌های تراریخته (تغییر ژنتیک داده شده) است و نمونه‌های آماری نشان می‌دهد که ابتلا به سرطان و بیماری‌های دیگر مثل آلرژی در افرادی که از این مواد غذایی مصرف می کنند، بیشتر است.

دسته دوم ماهی های پرورشی هستند که در استخرهای پرورش آبزی ها در محیطی تنگ و کم نور نگهداری می شوند. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از بروز بیماری های انگلی و قارچی توسط پرورش دهندگان ماهی می تواند باعث تجمع مواد سمی در بدن ماهی ها و ابتلای انسان به بیماری های مزمن و مرگبار شود.

مواد شیرین به ویژه قند و شکر و حتی شکر قهوه ای یکی دیگر از عوامل تهدیدکننده سلامت انسان ها به شمار می‌آید، زیرا باعث افزایش ترشح انسولین در بدن می شود. از طرفی سلول های سرطانی از خوراکی ها و مواد شیرین تغذیه می کنند و مصرف این نوع مواد بستر رشد و گسترش تومورها را فراهم می‌کند.

خوراکی های کنسرو شده هم عامل بسیار خطرناکی برای سلامت بدن محسوب می‌شود زیرا حاوی مقادیر بالایی از مواد نگهدارنده است و نیز در بدنه فلزی آن انواع مواد سمی وجود دارد که از عوامل اصلی ابتلای انسان به سرطان است.

پاپ کورن های حاضری که در مایکروفر آماده می شوند نیز یکی دیگر از خوراکی های ایجادکننده سلول‌های سرطانی است. رایحه ای که این ماده غذایی پس از باز شدن بسته ایجاد می کند عامل بسیار جدی برای ابتلا به انواع سرطان ها به ویژه سرطان ریه است.

کارشناسان بر این اساس توصیه می کنند افراد در صورت تمایل به مصرف پاپ کورن به صورت سنتی و با روش های عادی آن را تهیه کنند و از یک اسنک سالم لذت ببرند.

گوشت های کبابی و سرخ شده هم به دلیل تغییر در مولکول سلول ها تحت تاثیر حرارت به یک ماده خطرناک برای سلامتی بدن تبدیل می شوند و مسبب بسیاری از سرطان ها بویژه سرطان روده بزرگ و سرطان های گوارشی هستند.

کارشناسان توصیه می کنند افراد در وعده های غذایی خود از گوشت بخارپز یا پخته استفاده کنند و کمتر سراغ خوراکی های سرخ شده بروند.مواد غذایی دودی دارای نمک فراوان و اکسید نیتریک هستند که هر کدام عاملی جدی برای ابتلای انسان به سرطان به شمار می‌روند.

در نهایت روغن های اشباع و آرد گندم سفید هم به دلیل تغییراتی که در ترکیب اصلی آنها داده شده به مواد سمی برای سلامت بدن تبدیل شده اند و کارشناسان توصیه می کنند افراد از این مواد خوراکی در وعده های غذایی خود استفاده نکنند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند افراد حتی الامکان از محصولات ارگانیگ برای تغذیه استفاده کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران