3

امروزه پزشکان بیشتر از مواد طبیعی برای بهبود وضعیت بیماران و تولید دارو ها استفاده می کنند. جالب است بدانید که برخی از مواد آشپزخانه شما مورد استفاده برای درمان بیماری ها قرار می گیرد. در ادامه لیستی از مواد غذایی دارویی را به شما معرفی می کنیم.

احتمالا شما هم وقتی قرص، کپسول یا پماد مصرف می کنید به عوارض جانبی این داروهای شیمیایی فکر کرده و با خودتان می گویید، کاش مواد طبیعی بودند که مثل این داروها عمل می کردند. حالا ما به شما می گوییم در آشپزخانه تان موادی طبیعی پیدا می شوند که استفاده از آن ها هیچ عارضه ای ندارند و در ضمن می توانند به اندازه داروهای شیمیایی مفید باشند. چه دل درد داشته باشید، چه سرماخورده باشید و چه روی صورت تان دانه های ریز ناخوشایندی ظاهر شده باشند، می توانید به جای رفتن سراغ قفسه داروها و استفاده از انواع قرص ها، کپسول ها و پمادها، وارد آشپزخانه شوید و درمان بیماری تان را از قفسه های آشپزخانه بخواهید.واقعیت این است، می توانید در میان خوراکی ها به دنبال درمان و سلامت بگردید. بسیاری از این خوراکی ها قرن هاست که به عنوان مواد درمانی توسط اقوام و مردم مختلف به کار گرفته می شوند. دکتر «فیلیپ هگان»، متخصص طب پیشگیری و پژوهشگر در طب تغذیه که در «مایوکلینیک» مشغول به کار است به شما می گوید، کدام مواد غذایی خواص درمانی قطعی دارند و به قول معروف، پزشکان هم به آن ها اعتماد می کنند.

 

 

شیرین ترین

عسل

موارد استفاده: برای ترمیم و بهبود زخم های کوچک، بهبود سوختگی های خفیف، برطرف کردن سرفه های خشک و از بین بردن گلودرد و ناراحتی و خارش گلو

چطور عمل می کند: خب این یک واقعیت است که حتی بسیاری از پزشکان هم زمانی که دچار سرماخوردگی، خارش گلو یا گلودرد می شوند یک قاشق عسل را در چای یا چای سبز حل می کنند و می خورند البته در هند و چین هم هزاران سال است که از عسل برای درمان بریدگی ها، زخم ها و سوختگی های کوچک و متوسط استفاده می شود. سال گذشته نتیجه چند تحقیق به صورت کلی مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد، عسل واقعا در درمان سوختگی های خفیف تا متوسط موثر است. در مطالعه ای که به تازگی در هلند انجام شده مشخص شده، عسل پروتئینی به نام دفنسینین داشته که تا حدودی نقش ضدعفونی کننده و ضدباکتریایی دارد.

این را امتحان کنید: کمی عسل گرم شده و ولرم را روی سوختگی یا زخم کوچک ایجاد شده بگذارید و سپس آن را با یک گاز استریل یا باند استریل بپوشانید و به یاد داشته باشید که هر روز پانسمان را عوض کنید.

نکته مهم: اگر زخم یا سوختگی شدید بود یا تورم و ترشح داشت یا اگر تب و لرز داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی باشد.

 

 

قرقره آرام بخش

نمک

موارد استفاده: التهاب سینوس، گلودرد و خارش گلو

چطور عمل می کند: «دکتر هاگن» در این باره می گوید: «وقتی که نمک را در آب حل می کنید، غلظتی به وجود می آید که از تمام غلظت های محلول های بدن بیشتر است. برای همین این آب و نمک مایعات را از داخل بافت ها و ارگان ها بیرون می کشد و باعث کاهش تورم و التهاب می شود.»

این را امتحان کنید: برای کاهش گلودرد و خارش گلو ناشی از سرماخوردگی یا سرفه های خشک نصف یک قاشق چای خوری نمک غیر یددار را در یک لیوان آب گرم بریزید و سپس به سادگی آن را قرقره کنید.

برای شست وشوی سینوس ها می توانید یک سرنگ بزرگ یا یک پیستول را با محلول پر کنید سپس روی سینک ظرف شویی یا روشویی خم شوید و محلول را به داخل بینی خود پمپاژ کنید. برای این که همه مراحل کار درست انجام شود باید بدانید که حتما باید از سرنگ و پیستول استریل شده استفاده کنید و محلول آب و نمک را هم در ظرفی بگذارید که حتما استریل باشد یا این که با جوشاندن آب در آن استریل شده باشد (یادتان باشد که در سال گذشته ۲ نفر به دلیل رعایت نکردن اصول استریل در شست وشوی سینوس ها دچار عفونت شدید شدند و فوت کردند.)

 

 

طب سنتی ایرانی معجزه می کند

چای نعنا

موارد استفاده: درد شکم، سوزش معده و سوءهاضمه

چطور عمل می کند: بر اساس تحقیقات انجام گرفته، روغن موجود در نعنا می تواند عضلات دستگاه گوارش را شل کند و باعث عبور راحت تر و بی دردسرتر غذا و گاز از بخش های مختلف دستگاه گوارش شود.

«دکتر مارتین پیکسولنر»، متخصص بیماری های گوارش در مایوکلینیک می گوید: «چای نعنا به کاهش دل پیچه، نفخ و دردهای شکم کمک می کند اما اگر مشکل شما ریفلاکس غذا و اسید معده به مری است اصلا از این چای استفاده نکنید. ترش کردن، برگشت اسید به سمت دهان و احساس سوزش در قفسه سینه و پشت قلب علامت های مشکل ریفلاکس هستند. اگر چای نعنا بخورید با شل شدن دریچه فوقانی معده، مقدار بیشتری اسید به داخل مری برمی گردد و مشکل بیشتر می شود.»

این را امتحان کنید: اگر می توانید از نعنای تازه در چای استفاده کرده و آن را نوش جان کنید.

 

 

اگر نیش پشه ها امان شما را بریده

ادویه

موارد استفاده: گزش زنبور و گزش حیوانات بدون سم

چطور عمل می کند: ادویه های معمول و کلاسیک حاوی «پاپایین» هستند؛ آنزیمی که توانایی شکستن پروتئین ها را دارد (برای مثال پروتئین های گوشت هایی که هر روز می خورید.) اما این را هم بدانید که پاپایین در عین حال می تواند سموم نیش حشرات را هم از بین ببرد و باعث کمتر شدن شدت آسیب ناشی از نیش، گزش، کمتر شدن خارش و سوزش محل گزش شود. «دکتر مایکل شافران»، متخصص بیماری های عفونی می گوید: «تنها نیش پشه، زنبور یا عنکبوت های بدون سم را با این شیوه درمان کنید و مراقب باشید که در موارد نیش های سمی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر علامت هایی مثل تهوع، استفراغ، سخت نفس کشیدن، گرفتگی عضلات، فلج شدن، مشکل بینایی و دوبینی پیدا کردید هرچه سریع تر خود را به مرکز پزشکی مجهز برسانید.»

این را امتحان کنید: مقدار کمی ادویه را با آب مخلوط کنید تا یک ماده خمیری به دست بیاید. آن را روی محل گزش بگذارید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اجازه دهید بماند سپس محل را با آب گرم تمیز شست وشو دهید.

 

 

خمیری که عوارض پماد های شیمیایی را ندارد

جو، جوی دوسر

موارد استفاده: اگزما، آفتاب سوختگی و کهیر

چطور عمل می کند: جو منبع غنی از مواد شیمیایی است که خاصیت های ضدالتهابی دارد و می تواند التهاب های بافتی را کاهش دهد که این خاصیت در پوست کاملا مشهود است. نتایج مطالعه ای که توسط انجمن پوستی کانادا انجام گرفته نشان می دهد، استفاده از جوی کوبیده شده و نرم شده با آب می تواند به اندازه برخی پماد های موضعی در کاهش علائم حساسیت ها و اگزمای پوستی موثر باشد.

این را امتحان کنید: دکتر هگان می گوید: «بهترین کار این است که جو را بکوبید و به شکل یک پوره دربیاورید.

یک فنجان جوی دوسر را داخل دستگاه و مخلوط کن بریزید تا آنقدر نرم شود که بتوان آن را داخل یک لیوان آب ریخت حتی می توانید آن را به صورت خمیر درآورید و روی پوست بگذارید یا مخلوط را در وان حمام بریزید و در آن دراز بکشید.