پژوهشگران با دستيابي به نتايج اميدواركننده اعلام كردند: مصرف تيامين در بهبود آسيب‌هاي كليوي موثر است.

تحقيقات نشان مي‌دهد؛ ويتامين B1 يا همان تيامين مي‌تواند بيماري كليه را در مراحل ابتدايي در مبتلايان به ديابت نوع دوم متوقف كند.

در اين تحقيق گروهي از پژوهشگران دانشگاه وارويك بر روي تاثير ويتامين B1 آزمايشاتي انجام دادند.

گفتني است كه اين ويتامين به طور معمول در مواد غذايي از جمله گوشت قرمز، مخمر و غلات يافت مي‌شود.

اين آزمايشات روي 40 بيمار مبتلا به ديابت كه اهل پاكستان بودند، انجام گرفت.

نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه با اين روش درماني وجود يك پروتئين اصلي در ادرار بيماران كه نشانه پيشرفت بيماري است، متوقف مي‌شود.

موسسه ديابت انگليس در گزارشي كه در مجله «ديابتولوژيا» منتشر شده تاكيد كرد كه نتايج حاصل از اين تحقيقات بسيار اميدواركننده است. اما هنوز براي نتيجه گيري قطعي بسيار زود است و آزمايشات و مطالعات بيشتري بايد انجام گيرد. يافته‌هاي اخير كه از سوي گروه پژوهشگران دانشگاه وارويك انجام گرفته نشان داده است كه بسياري از بيماران ديابتي دچار كمبود ويتامين هستند؛ به طوري كه بر اساس آمار منتشر شده بين 70 درصد تا 90 درصد از اين بيماران با فقر تيامين مواجهند.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران خاطرنشان كردند كه اين روش ارزان و قابل دسترس مي‌تواند براي اكثر بيماران ديابتي مفيد باشد و به بهبود كيفيت زندگي آنها در طول مدت بيماري كمك كند.

در افراد ديابتي رگهاي خوني كوچك در بدن ممكن است آسيب ببينند. اما در اين مرحله از بيماري مصرف مكمل‌هاي ويتاميني توصيه نمي‌شود. در اثر آسيب ديدگي رگها كليه‌ها نيز ديگر قادر به عملكرد صحيح نخواهند بود و در نتيجه پروتئين‌هاي مهم خون در ادرار بيمار ديده مي‌شوند.

كارشناسان مي‌گويند؛ تيامين از سلولها در برابر تاثيرات مضر افزايش قند خون محافظت مي‌كند.