انواع هشت هوش در انسان، غذاهای افزایش دهنده هوش

در کل انسان دارای هشت هوش است. ما در اینجا انواع هوش را به شما گفته و غذاهای افزایش دهنده ی هوش را به شما معرفی می کنیم. انواع هوش عبارتند از:هوش تصویری، هوش دیدی – فضایی – مکانی، هوش زبان شناختی، هوش منطقی – ریاضی، هوش جسمی – حرکتی، هوش درون فردی، هوش موسیقیایی، هوش میان فردی، هوش طبیعت. که هر یک را توضیح می دهیم.  

هوش تصویری:

هوش تصویری یا فضایی یعنی توانایی تجسم تقریبا هر چیزی حتی تجسم فکرها! یعنی وقتی به شما میگویند دموکراسی بتوانید برای مفهوم دموکراسی یک تصویر ذهنی از آدم های یک جامعه ی دموکرات در ذهنتان بسازید. کسانی که هوش تصویری بالایی دارند به جزئیات یک تصویر خوب دقت میکنند و میتوانن تصویر هایی را که در ذهنشان می سازند روی کاغذ بیاورند.نحوه پرورش:تصور کنید که کره چشمتان از بدنتان جدا شده و دارد در اتاقی که در آن نشسته اید سیر میکند . بگذارید این کره همه جا برود و بالا و پایین و پشت و روی همه چیز را ببیند. حالا تصور کنید که اجسام از دید کره ی چشمتان چگونه است اگر این کار خیلی برایتان راحت است مطمئن باشید از نظر تصویری باهوش هستید.

کاربرد: معماری ،نقاشی ،تصویر سازی ، عکاسی، صفحه بندی، مرمت بناهای تاریخی و جعل اسناد با فتوشاپ

!


هوش دیدی – فضایی – مکانی spatial intelligence

این نوع هوش که گاهی با عنوان هوش دیداری شناخته شده است افرادی که ازآن بهره ور هستند ترجیح می دهند به شکل تصویری فکرکنند ، یادگیری در این افراد از راه فیلم ، تصویر و ویدیو بهتر صورت می گیرد و ماکت و نمایش یکی دیگر از راه های یادگیری برای آنهاست .

 

 افراد برای نشان دادن ایده هایشان ، از نقاشی ، مجسمه سازی و ترسیم خطوط استفاده می کند . آنها احساسات وحس وحال خود را ازطریق هنر بیان می کند.

درنقشه خوانی و تحصیل نمودارها بردیگران برتری دارند. وازحل معماهایمار” مارپیچ” و جورچین لذت می برند. هوش فضایی یا تجسم فضایی در آنها به صورت تخیل و همزاد پنداری بروز می کند. ذهن این افراد نسبت به رنگ ، شکل ، فرم ، فضا و ارتباط بین این عوامل حساس است ، مثلا : برای رنگ آبی اگر در افراد دیگر فقط با نام آبی شناخته می شود این افراد براساس غلظت یا رقیق بودن روشن یا تیره بودن و یا ترکیب آن با انواع رنگ های دیگر با نام های آبی نفتی ، آبی بوشی ، آبی آسمانی ، آبی فیروزه ای ، آبی تیره ، سورمه ای ، آبی روشن و غیره … شناخته می شود.

ازسرگرمی های تصویری لذت می برند، توانایی درک فضایی با پرسپکتیو اشیاء  را دارند مثلا : یک سیب وقتی از بالا به آن نگاه کنی یا از کنار یا ازپایین چطور به نظر می رسد.

وقتی درحال فکرکردن هستند اگرقلم و کاغذی دردستشان باشند مدام درحال خط خطی و در غیراین صورت درذهن مشغول ترسیم و تجسم اشیا هستند . ازکلاس های طراحی ، نقاشی حتی خطاطی و مجسمه سازی لذت می برند.

اولین وسایلی که خریداری می کنند دوربین عکاسی و دوربین فیلمبرداری است . به جمع آوری ، اسلاید ، عکس و تصاویر زیبا علاقه مند هستند ، همچنین درجمع آوری نقشه و کره ی جغرافیایی کوشا  هستند.

گاهی یک نقشه یا کره ی جغرافیایی ساعت ها وقتشان را به خودش اختصاص می دهد. درضمن کلاس های جغرافیا نیز از ساعت های خوشایند شان هست . از ساختن ماکت ، کلاژ و دیگر اشکال سه بعدی لذت می برند.

گاهی اگر کتابی خوانده اند، فیلمی دیده ا ند، یا موسیقیی شنیده اند صفحه هایی از آن را تخیل و به تصویرکشیده اند. برنامه ی اتوکدautocad و نرم افزارهای گرافیکی از موارد مورد علاقه ی آنهاست .

گاهی داستان سرایی تخیلی می کنند . درفعالیت های هنری سرآمد هستند . خیالپردازند . ازکشف خطاهای دیداری لذت می برند.

مشاغل وحرفه هایی که درآنها موفق خواهند شد :

 گرافیست، نقاش، مجسمه ساز ، عکاس، فیلمبردار، کارتوگراف ( ترسیم نقشه های جغرافیایی) ، کارشناس نقشه های هوایی و تحلیل آنها ، معمار- آرشیتکت ( طراحی داخلی – نما)، تیرانداز ، دریانورد و کاپیتان،  دیده ور ، تورلیدرtour leader ، مخترع ، پیشاهنگ،  راهنما،  نقشه بردار و نقشه کش، خلبان

هوش زبان شناختی:

نوع دیگر هوش یعنی هوش زبان شناختی در واقع بخشی از همان چیزی است که میان عامه ی مردم هم به عنوان هوش پذیرفته شده است. داشتن اطلاعات عمومی زیاد ، توانایی سخن وری وزبان بازی ، توانایی خوب نوشتن و خوب خواندن ، روی هم رفته کسی که بتواند از زبان به بهترین نحو استفاده کند.

نحوه پرورش:همه ی چیز هایی که در کارگاه نویسندگی میگویند میتواند این هوش را در شما پرورش دهد. توجه به ریشه های شفاهی فرهنگ خودمان و خواندن بازیگوشانه و لذت بخش کتاب ها – بدون این که هدفی خارجی مثل اضافه شدن معلومات یا پز دادن به خاطر اضافه شدن به کلکسیون کتاب های خوانده شده مد نظرمان باشد- هم میتواند این هوش را پرورش دهد.کاربرد: روزنامه نگاری، نویسندگی، تدرس ادبیات، مسئول روابط عمومی، وکالت و …

 

هوش منطقی-ریاضی:

کسانی که هوش منطقی ریاضی بالایی دارند هم در عملیات ریاضی مثل حساب کتاب کردن از دور و بری هایشان بهتر عمل میکنند هم بهتر میتوانند استدلال کرده روابط علی و معلولی را درک کنند
نحوه پرورش: بروید ببینید چرتکه چطور کار میکند. یک زبان کامپیوتری مثلا پاسکال را یاد بگیرید. برای مسئله های ساده ریاضی از ماشین حساب استفاده نکنید . به این فکر کنید که چه قوانین علمی در سیستم های خانه ی شما تاثیر دارن و برای یک بار هم که شده سعی کنید از صفحه ی اقتصادی یک روزنامه سر در بیاورید.

کاربرد:مهندسی،حسابدار ، برنامه نویسی کامپیوتر ، متخصص فلسفه مخصوصا فلسفه علم و مجری طرح های پژوهشی.


هوش جسمی-حرکتی:

این نوع هوش را احتمالا هیچ کدام از شما تا حال هوش به حساب نمی آوردید. استعداد کنترل حرکات بدن و دستکاری ماهرانه اشیا. حتی بعضی میگویند ما هوش نشستن و پیاده روی هم داریم. معلوم است که اولین تصویر که از این هوش به ذهنتان می آید تصویر ژیمناستیک کارهای ماهر است اما خدمتتان عرض شود که جراح ها و کسانی که خوب از پس حرکات موزون برمی آیندهم در این زمینه تبحر خاصی دارن!

نحوه پرورش: برای این که یک بدن سازی ذهنی انجام دهید قبل از هر چیز باید ورزش کنید. یکی از صنایع دستی را یاد بگیرید، از کوهسنگی تا راه آهن را روی جدول کنار خیابان ره بروید و بالاخره این که تا میتوانید پانتومیم بازی کنید.

کاربرد: ورزشکاری حرفه ای(از فوتبال گرفته تا پرتاب دیسک) ،جراحی، مکانیکی.

 

هوش درون فردی:

هوش درون فردی یعنی هوش درک کردن خود و استفاده از خودشناسی برای انتخاب هدف های زندگی. کسانی که هوش درون فردی دارند بسیار مستقل و فردیت یافته اند. آنها ریز و درشت عیب ها و خوبی های خودشان را می دانند و یک تصویر کامل از خودشان در ذهن دارند.
نحوه پرورش:مطالب خود شناسی بخوانید، زندگی نامه خودتان را بنویسید، رویاهای خودتان را بنویسید و ردی از خودتان را در آنها کشف کنید. تست های معتبر خودشناسی یا شخصیت را علامت بزنید تا تصویر بهتری از خودتان را در ذهن داشته باشید.

کاربرد: روحانی ،روان شناس بالینی و مخصوصا روانکاو ،متخصص الهیات و شغل هایی که آدم آقای خودش است.

 

هوش موسیقیایی:

کسی که به زیر و بم آهنگ ها، ریتم وتن صداها و نغمه ها حساس است، مطمئنا از هوش موسیقیایی برخوردار است. آدم هایی که هوش موسیقیایی بالایی دارند حتما لازم نیست نوازنده یا خواننده باشند. کسی کهمیتواند از تن صدای شما تشخیص دهد که دارید دروغ می گویید یا به خوبی میتواند صدای مشابه دو خواننده را از هم تشخیص دهد هم، به نوعی دارد از هوش موسیقیایی اش استفاده کند.
نحوه پرورش:آواز بخوانید. سوت بزنید! دوش بگیرید. سبک های مختلف موسیقی را گوش کنید. برای هر زمان از زندگی روزمره تان یک موسیقی متن تصور کنید و به آواز طبیعت( صدای پرنده ها یا رودخانه) دقت کنید.

کاربرد:آهنگسازی ، خواننندگی، نوازندگی ، نقد آثار موسیقیایی و تدریس موسیقی.

 

هوش میان فردی:

بخشی از آن چیزی که این روزها به نام هوش هیجانی معروف شده است و همه جا توی بوق و کرناست همین هوش میان فردی است. هوش میان فردی ، توانایی ارتباط برقرار کردن و خوب درک کردن دیگران است. اکر در دوستانتان به سنگ صبور مشهور هستید حتما از این هوش برخوردارید.نحوه پرورش: به یکngo بپیوندید و ببینید برای عمل کردن به شعارهای مردمی تان چند مرده حلاج هستید. هر روز 15 دقیقه به حرف یک نفر خوب گوش دهید(سخت است نه؟) اگر وبلاگ دارید به کامنت هایش جواب بدهید. در یک کلوپ اینترنتی عضو شوید( این یکی رو خوشبختانه همه مون از قبل انجام دادیم!!!) زندگی آدم های مردم دار را بخوانید و ببینید چه کرده اند که این طور مشهور شده اند.

کاربرد:مشاور مدرسه،مشاور خانواده، مدیر روابط عمومی یک شرکت، معلمی، پزشکی ، مددکاری و فروشندگی.


هوش طبیعت:

گاردنر وقتی نظریه ی هوش های 7 گانه اش در تمام دنیا سر و صدا کرده بود ، دریافت که نظریه اش یک چیزی کم دارد و آن هوشی بود که آدم های عاشق طبیعت دارند کسانی که میتوانند طبیعت را بفهمند در آن کار کنند و از آن لذت ببرند.

نحوه پرورش: یک باغچه شخصی در گوشه ای از خانه درست کنید و گیاه پرورش دهید. آخر هفته ها بروید کوهنوردی و تغییرات فصل های مختلف را ببینید و از طبیعت عکاسی کنید.کاربرد: کشاورزی، متخصص گیاه شناسی، متخصص جانور شناسی، نقاشی و عکاسی از طبیعت و عضویت در تیم ملی یا فدراسیون کوهنوردی.

 

غذاهای افزایش دهنده هوش

بهتر است از غذاهایی كه ارزش غذایی ندارند بپرهیزید،غذاهایی كه فقطباعث چاقی شما میشوند،نه تنها حافظه شما را تقویت نمی كنند بلكه كلسترول خونتان را نیز بالا می برند .

 

این ده ماده غذایی به ترتیب زیر می باشد:


1- اسفناج :

اسفناج به دلیل بافت های گیاهی كه دارد از بسیاری از بیماری ها در خانم های پیشگیری می كند.تحقیقات نشان می دهد خانم هایی كه از اسفناج و سبزی های سبز دیگری استفاده می كنند،پیر شدن سلول هایشان را بهتاخیر می اندازند.اسفناج به دلیل آنزیم هایی كه در برگ های آن وجوددارد،سیناپس بین سلول های را تسهیل می بخشد.و هوش را تقویت میكند.اسفناج دارای ماده ی دارویی به نام فولیك اسید است كه در جهت تقویت حافظه موثر می باشد.و هم چنین برای افرادی كه دارای عارضه ی قلبی هستند نیز بسیار مفید می باشد.اسفناج حاوی مواد آنتی اكسیدان نیز می باشد.

 

2- قهوه :

قهوه دارای موادی مانند :آنتی اكسیدانها،آمینو اسید،ویتامین و مینرال است.بخصوص اگر دانه های قهوه را دم كنید و بخورید در جهت تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.قهوه به دلیل كافئینی كه دارد در جهت تقویت حافظه مفید است.قهوه ی هم چنین بر ضد آلزایمر میباشد و با مصرف مداوم قهوه دچار آلزایمر نخواهید شد .

 

3- غلات:

غلاتی مانند سویا ،لوبیا،نخود فرنگی،عدس سبزیجات دارای روغن بسیار مفیدی هستند كه در جهت تقویت حافظه لازم می باشد .

 

4- میوه و سبزیجات :

میوه و سبزیجات دارای آنتی اكسیدان های بسیار مفیدی هستند.میوه و سبزیجات بسیار برای تقویت حافظه مفیدند.

 

5- تخم مرغ :

تخم مرغ ماده ی بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشد بخصوص این كه مادران باردار به هنگام بارداری و در هنگامی كه جنینی را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف كنند در هوش فرزندشان بسیار موثر است .

 

6- ماست :

آیا می دانید یك پیاله ماست دارای امگا 3 و دی اچ ای می باشد.امگا 3 و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشند .اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف كند،تاثیر بسیاری را بر روی رشد او می گذارد .

 

7- انبه :

این میوه ماده ی دیگری است كه در تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.با این كه میوه چرب است و دارای بافتهای چربی می باشد اما باعث می شود كه گردش خون تسریع یابد.هنگامی كه گردش خون سریعتر شود باعث میشود خون بیشتری به مغز برسد و همچنین این میوه در حافظه نیز موثر است .

 

8- سیب زمینی :

محققان استرالیایی به تازگی دریافته اند كه موادی مانند كربوهیدرات های،كه به وفور در سیب زمنی یافت می شوند باعث تقویت حافظه می شوند .

 

9- ماهی :

ماهی نیز یكی دیگر از مواد غذایی است كه باعث تقویت و رشد سرییع تر سلول های مغز می شود . در نتیجه باعث تقویت حافظه می شود .ماهی برای عارضه ی قلبی نیز مفید است .

 

11- شكلات :

شكلات نیز یكی دیگر از موادی است كه باعث تقویت حافظه می شود،البته بهتر است شكلات هایی را مصرف كنید كه یا تلخ هستند و یا شكلات هایی را كه حاوی شیر باشند.