برخی ویتامین ها می توانند در افزایش زیبایی پوست و موی شما تاثیرگذار باشند سعی کنید از دریافت آن ها از منابع تغذیه ای غافل نشوید از جمله این ویتامین ها می توانیم به ویتامینA ،ویتامینC ،ویتامینB ،آهن ،کلسیم،پتاسیم و منیزیم و بسیاری ویتامین های دیگر اشاره کنیم .

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل مانع از چاقی می شود. علاوه بر این مصرف کافی ویتامین ها و مواد معدنی نیز پوست را زیبا، ناخن ها را محکم، دندان‌ها و لثه ها را مقاوم و درخشندگی موها را افزایش می دهد.

ویتامین A

جذب کافی این ویتامین پوست را سالم و بانشاط می کند. این ویتامین باعث احیای سلولی شده و پوست را جوان نگه می د ارد. می توانید این ویتامین را به صورت رتینول (جگر، تخم مرغ، شیر) یا به صورت بتاکاروتن (موجود در میوه ها و سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج، سیب زمینی شیرین) دریافت کنید. بخارپز کردن یا تفت دادن با اندکی روغن روش‌های مناسبی برای جذب ویتامین این مواد غذایی است.

ویتامین B

ویتامین ب برای پوست، موها و ناخن‌ها مورد نیاز است. ویتامین B6 در ساخت کلاژن نقش دارد. ویتامین B7 نیز از سلول‌های پوست و موها محافظت می کند.

ویتامین C

ویتامین C باعث تسریع تولید کلاژن در سلول‌ها شده و به حفظ سلامت لثه ها کمک می کند. باید بدانید که این ویتامین در مجاورت گرما زود از بین می رود بنابراین توصیه می شود مواد غذایی حاوی ویتامین C را خام مصرف کنید.
مواد معدنی: زیبایی و سلامت

ویتامین ب برای پوست، موها و ناخن‌ها مورد نیاز است. ویتامین B6 در ساخت کلاژن نقش دارد. ویتامین B7 نیز از سلول‌های پوست و موها محافظت می کند

آهن

آهن وظیفه انتقال اکسیژن در خون را برعهده دارد. ناخن های رنگ پریده، شکنندگی و ریزش مو جزو علائم کمبود آهن است که به‌شدت در بین مردم رواج دارد.

پتاسیم

پتاسیم باعث تحریک کار کلیه ها و دستگاه گوارش می شود. این ماده به دفع ترکیبات مضر از بدن کمک کرده و نقش مهمی در نرمی و زیبایی پوست دارد.

کلسیم

کلسیم دندان ها را قوی و سالم می کند. این ماده همچنین برای سلامت بیشتر ناخن ها نیز لازم است.

منیزیم

منیزیم جداره سلولی را حفظ کرده و مانع از بروز چین و چروک زودهنگام روی پوست می شود

سلنیوم

سلنیوم باعث احیای مشکلات و ضایعات پوستی می شود.

زینک

زینک به ویتامین A در عملکردهایش کمک کرده و باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می شود. این ماده به تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز کمک می کند.

منابع غذایی ویتامین ث

ویتامین C: مرکبات، کیوی، شاه توت، فلفل دلمه ای، پاپایا، بروکلی.

بتاکاروتن: میوه ها و سبزیحات نارنجی و زردرنگ، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و غیره.

ویتامین B7: تخم مرغ، حبوبات، کله پاچه.

ویتامین های گروه B: غلات، سویا، آجیل ها، حبوبات.

آهن: گوشت قرمز، غلات کامل

پتاسیم: میوه های خشک، حبوبات، آجیل ها، مواد غذایی تهیه شده از سویا، سبزیجات، قارچ، آووکادو، موز.

کلسیم: شیر و دیگر محصولات لبنی، کلم ها، بادام.

منیزیم: غلات کامل، حبوبات، آب معدنی.

سلنیوم: مخمر آب جو، غلات کامل، غذاهای دریایی، قارچ ها و برنج قهوه ای.

ویتامین E: روغن زیتون، آجیل ها، جوانه ها.

زینک: حبوبات، غلات، آجیل ها، گوشت پرندگان، غذاهای دریایی.
توجه:

ویتامین ها متناسب با نحوه جذب و ذخیره شدنشان به ویتامین های محلول در چربی (ویتامین های A،D،E،K) و ویتامین های محلول در آب (C،B) تقسیم می شوند. بهترین منبع جذب ویتامین ها و مواد معدنی مواد غذایی هستند اما می توانید با نظر پزشک از مکمل ها نیز استفاده کنید.

تبیان