برخی معتقدند مصرف تخم مرغ عسلی با خطر مسمومیت همراه است باورهای تغذیه ای زیادی در مورد این روش پخت تخم مرغ وجود دارد که می خواهیم به برخی از آن ها در این مطلب اشاره کنیم با ما همراه باشید و به اطلاعات تغذیه ای خود بیافزایید.

⛔️ متن باورغلط تغذیه ایی:

مناسبت ترین و زود هضم ترین شکل پخت تخم مرغ، نیم برشت می باشد.

✅ پاسخ:

مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر، تخم مرغ نیز حاوی مواد مغذی غنی می باشد.

امروزه بسیاری از افراد، به خصوص ورزشکاران، فکر می کنند که خوردن تخم مرغ بصورت خام بهتر می باشد.

نگرانی اصلی از خوردن تخم مرغ نیمه پخته و یا هر غذای خام دیگر، آلودگی باکتریایی مثل سالمونلا است. باکتری سالمونلا شایع ترین علت بیماری ناشی از مواد غذایی به شمار می رود. مواد غذایی حاصله از مرغ و طیور، مانند تخم مرغ، یکی از منابع اصلی باکتری سالمونلا است. این باکتری در مرغ داری ها می تواند به راحتی از یک مرغ به مرغ دیگر انتقال پیدا کند.

در روند پخت با درجه حرارت مناسب این باکتری از بین می رود. اگر که سالمونلا وارد جریان خون افراد بشود احتمال مرگ فرد بسیار بالا می باشد. به گزارش ” واشنگتن پست ” هرساله ۱۴۲ هزار آمریکایی به سالمونلا از راه مصرف تخم مرغ خام آلوده می شوند که حدود ۳۰ نفر از این افراد جان خود را از دست می دهند.

اگر چه احتمال آلودگی مرغ ها به سالمونلا خیلی کم است ولی با این وجود بهتر است که از هر خطر احتمالی هرچند کم، جلوگیری کنیم.

مسئله دیگر در رابطه با تخم مرغ خام و یا نیمه پخته، پروتئین آویدین می باشد. این پروتئین در تخم مرغ به ویتامین بیوتین متصل و مانع جذب آن می شود. با پخت مناسب تخم مرغ این پروتئین تخریب شده و باعث آزاد شدن بیوتین می شود.

نیاز روزانه ما به بیوتین حدود ۳۰ میکروگرم می باشد که با مصرف یک تخم مرغ متوسط پخته، ۲۵ میکروگرم آن تامین می شود.


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: شایعات تغذیه ای راجع به بادام