پس از صدور حکم مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا و برگشتن مسافران ایرانی از فرودگاه های ایالت های مختلف آمریکا فاطمه رشاد کودک ایرانی که نیاز به عمل جراحی ویژه قلب داشت توانست اجازه مجوز سفر به آمریکا را برای انجام این عمل دریافت کند و به آمریکا عزیمت نماید.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه‌ خبری سی ان ان، بنا بر  گفته فرماندار نیویورک فاطمه رشاد، نوزاد ۴ ماهه ایرانی که نیازمند عمل جراحی ویژه قلب است اجازه یافته به آمریکا سفر کند.

خانواده فاطمه رشاد آماده شده بودند برای این عمل که گفته می‌شود جان او را نجات خواهد داد به آمریکا سفر کنند که به سد دستور مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا برخوردند.

آن دستور مانع سفر شهروندان هفت کشور ایران، عراق، سوریه، سودان، سومانی، لیبی و یمن برای حداقل ۳ ماه به آمریکا می شد. اکنون دادگاهی در واشنگتن دستور آقای ترامپ را معلق کرده است.

کیت براون فرماندار اورگان که فاطمه قرار بود آنجا عمل شود پیشتر گفته بود: “قابل سرزنش است که یک نوزاد که قرار بود برای دریافت مراقبت های نجات بخش پزشکی به اورگان بیاید نتوانسته به آن دسترسی پیدا کند.”

قانونگذاران در اورگان با ارسال نامه‌ای در روز جمعه به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از او خواستند با دادن معافیت اجازه سفر او به آمریکا را فراهم کند.

او برای مشکلی که بر سرخرگ ها اثر می گذارد (تاب خوردگی سرخرگ) نیازمند عمل است.

فرماندار نیویورک نوشت که منع ورود فاطمه یکی از “تاسف آورترین و زشت ترین” عواقب دستور اجرایی رئیس جمهور است.

اندرو کومو در بیانیه‌ای که جمعه شب منتشر شد گفت: “عصر امروز با خوشحالی دریافتیم که دولت فدرال اکنون به فاطمه رشاد و خانواده اش اجازه داده است به آمریکا بیایند. ما به همکاری با پروژه بین المللی کمک به پناهندگان و شرکای آن برای اطمینان از دریافت معالجاتی که این کودک به آن نیاز دارد ادامه می دهیم و برای کسانی که این سیاست (ترامپ) درهای آمریکا را به طور غیرعادلانه ای به روی آن‌ها بسته می‌جنگیم.”

او گفت که اکنون تیمی از جراحان در بیمارستان مانت ساینای نیویورک پیشنهاد کرده این عمل را به طور رایگان انجام دهد.

به گفته او یک گروه دیگر هزینه‌های سفر رفت و برگشت فاطمه و خانواده اش به نیویورک را تقبل کرده است.

پیشتر در روز جمعه دادگاهی در ایالت واشنگتن دستور مهاجرتی دونالد ترامپ را تا بررسی کامل شکایات معلق کرد.

سم تقی زاده عموی فاطمه که شهروند آمریکاست پیشتر گفت او از دوبی ویزای آمریکا گرفته بود و حتی هتل رزرو کرده بود.

آقای تقی زاده به رسانه های آمریکایی گفته بود که هرچند شهروند آمریکاست اما اقدامات آقای ترامپ علیه مهاجران به او این احساس را می دهد که دیگر شهروند این کشور نیست.

منبع/ایسنا