هر روز شاهد رونمایی از روبات های خاص با کارایی خاص هستیم در تازه ترین اقدام یک دانشمند مهندسی مکانیک در دانشگاه MIT موفق شده است روباتی را طراحی کند که عملیات شکار ماهی و صید ماهی را بدون آسیب رساندن به موجودات دریایی و به صورت نامرئی انجام دهد.محقق دانشگاه MIT روباتی نامرئی برای ماهیگیری ساخته است.
به گزارش فاکس نیوز، «شانهو ژائو» یکی از پروفسورهای مهندسی مکانیک در دانشگاه MIT توانسته روباتی برای ماهیگیری بسازد که بدون آزار به حیوان آن را شکار وسپس آزاد می کند.

روبات از هیدروژل شفاف ساخته شده که ماده ای قدرتمند و ماندگار است اما آب مهمترین بخش تشکیل دهنده آن است. هر یک از بازوهای روبات از مکعب های توخالی هیدروژل ساخته شده که به وسیله چاپگر سه بعدی ساخته شده اند. این مکعب ها به یکدیگر متصل هستند.

با تزریق آب به این مکعب ها بازوها به راحتی و سریع خم و صاف می شوند. به عبارت دیگر حرکت گرفتن ماهی را تقلید می کنند.

آزمایش ها نشان داد این روبات بدون هیچ آزاری ماهی را در آب می گیرد. از سوی دیگر عمر دستگاه نیز زیاد است به طوری که می تواند بیش از هزار عملیات شکار و آزاد کردن ماهی را انجام دهد.

روبات نامرئی آینده درخشانی دارد زیرا می توان به وسیله آن عملیات های گرفتن ماهی، تحلیل و ارزیابی حیوان و آزادسازی در اقیانوس ها را از راه دور انجام داد و اطلاعات را به سرعت به آزمایشگاهی در خشکی ارسال کرد.

از آنجا که این روبات با مواد طبیعی ساخته شده می توان آن را برای مصارف دیگری به کار برد، مانند استفاده از روبات برای دستکاری بافت یا عضوی از بدن در جراحی های مختلف.

منبع/مهر