سرطان سینه یا همان سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان بانوان است. این سرطان به علل مختلف در بانوان ایجاد می شود که درنهایت ممکن است منجر به تخلیه سینه و یا حتی مرگ فرد شود. به تازگی دانشمندان به اهمیت بافت سینه در بروز و ابتلا به این سرطان دست یافتند. با دکتر سلام همراه باشید.

زنانی که دارای سینه های عمدتاً متشکل از بافت غده ای متراکم تری هستند با احتمال بیشتر ابتلا به سرطان پستان مواجه می شوند.

محققان با مطالعه ۲۰۰ هزار زن عنوان می کنند که تراکم سینه ممکن است مهم ترین عامل ریسک سرطان سینه، در کنار سابقه خانوادگی بیماری و سایر فاکتورهای پرخطر باشد.

دکتر کارلا کرلیکوسکه، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «مهم ترین یافته این مطالعه، تاثیر تراکم سینه بر ابتلا به سرطان سینه در جمعیت است.»

طبق توضیحات محققان این دانشگاه، بافت غده ای سینه در ماموگرافی استاندارد مشاهده می شود در حالیکه بافت چربی کمتر قابل مشاهده است. فاکتورهای بسیاری می تواند بر ترکیب بافت سینه تاثیر گذارد.

به گفته محققان، زنان چاق یا دارای اضافه وزن معمولا تراکم سینه کمتری دارند اگرچه سن عامل تعیین کننده مهمی در مورد تراکم سینه است.

محققان بر این باورند سینه های متراکم تر به دلیل فاکتورهای سلولی بیشتر مستعد ابتلا به تومور هستند و همچنین تشخیص تومورهای کوچک تر در بافت متراکم از طریق ماموگرافی دشوارتر است.

منبع: مهر