عوامل مهم و تاثیرگذار بر گرفتگی عروق کدامند ؟بهتر است با آن ها آشنا شوید با توجه به کاهش سن سکته قلبی و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری بهتر است بیشتر به سلامتی قلب و عروقتان اهمیت دهید و  مانع گرفتگی عروق قلب خود شوید اکثر بیماران دیابتی با بیماری های قلبی جان خود را از دست میدهند .

 جدیدترین پیشرفت های علم پزشکی در زمینه شناسایی ریزفاکتورهای قلبی و عروقی حاکی از نقش بسیار تاثیرگذار دیابت، چربی خون، فشارخون و ناراحتی های غدد در بروز بیماری مرگ بار قلبی است.

از آنجا که برخی اختلالات از جمله دیابت، فشارخون، چربی خون و غدد نقش مستقیم و موثری در ابتلای فرد به بیماری گرفتگی عروق قلب دارند، لذا در این همایش جمعی از متخصصان در رشته های داخلی شامل متخصان قلب و عروق، فوق تخصص قلب، فلوشیپ اینترونشنال، بیهوشی قلب، جراحان قلب، فوق تخصص اکوکاردیوگرافی و متخصصان الکتروفیزیولوژی، رزیدنت ها و فلوشیپ های قلب و عروق و پرستاران ویژه قلب حضور یافته و آخرین تجربیات مفید خود را به اشتراک گذاشتند.

**گرفتگی عروق قلب چیست؟
دکتر بابک حیدری اقدم متخصص قلب و عروق فلوشیپ فوق تخصصی انژیوگرافی و انژیو پلاستی، در تعریف بیماری گرفتگی عروق قلب یا آترواسکلروزیس Atherosclerosi اظهارکرد: در این بیماری
جریان خون رسانی به قلب و مغز فرد در اثر برخی رسوبات ایجاد شده در رگ ها که بیشتر چربی هستند، اختلال ایجاد می شود.
وی با اشاره به این که برخی از دلائل بروز بیماری گرفتگی عروق ژنتیکی است، افزود: البته بسیاری از عوامل بروز این بیماری غیرژنتیک است و یکسری فاکتورهای خطرساز در واقع فرد را مستعد گرفتگی تنگی عروق می کند.
این فوق تخصصی انژیوگرافی و انژیوپلاستی در ادامه با بیان این که، گرفتگی رگ در موارد غیرژنتیک در یک فرایند طولانی مدت چندین ساله و به دلیل عوامل متعددی ایجاد می شوند، افزود:چربی خون بالا، دیابت، فشارخون، مصرف سیگار، استرس، اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی است که فرد را دچار این بیماری می کند.
وی در عین حال با بیان این که آقایان در سن پایین تر و خانم ها در سنین بالاتر و بعد از دوران یائسگی به بیماری گرفتگی عروق مبتلا می شوند، افزود: افرادی که ژن ابتلا به بیماری گرفتگی عروق را دارند اگر همراه با این فاکتورهای خطرناک باشد سریعتر از سایر افراد به این بیماری دچار خواهند شد.

**علائم گرفتگی عروق قلب
این متخصص متخصص قلب و عروق در خصوص علائم گرفتگی عروق قلبی نیز اظهارکرد: عمده علائم این بیماری به هنگام راه رفتن با درد سینه و پشت جناغ همراه است و احساس نفس تنگی یا خستگی زودرس در سربالایی ها و بعضا تپش قلب در فعالیت های روزانه از دیگر مهمترین علائم آن است.
حیدری اقدم با بیان این که به هنگام ابتلای فرد به درد و سوزش در پشت جناغ سینه، این درد ممکن است در هر دو بازو و فک انتشار پیدا کند که با استراحت بهتر می شود، در عین حال افزود: البته برخی بیماران هنگام استراحت نیز دچار احساس درد و خفگی، تپش قلبی ناگهانی و اضطراب می شوند که همراه با تعریق است.
وی همچنین اظهار کرد: البته گفته می شود 25 تا 30 درصد افرادی که پس از بیماری حمله قلبی به بیمارستان مراجعه کرده اند، هیچگاه پیش از آن علامت خاصی را حس نکرده اند و نخستین نشانه بیماری شان به همان حمله قلبی خلاصه شده است.

**فرصتی مناسب برای شناسایی عوامل تاثیرگذار در بیماری گرفتگی عروق
یک متخصص قلب وعروق نیز، با یادآوری آن که بیماری قلب و عروق در حال حاضر به عنوان شایع ترین علت مرگ و میر در جوامع مختلف شناخته می شود، گفت: در راس این بیماری گرفتگی عروق کرونر که سکته قلبی و مغزی را شامل می شود قرار دارد.
دکتر هاشم سزاوار با اشاره به این که، در این همایش آخرین یافته ها از سوی متخصصان مختلف از جمله قلب، مغز و اعصاب و غدد دور یکدیگر جمع شده و در خصوص دلائل و اشکال مختلف این بیماری بحث و تبادل نظر کردند، افزود: این باعث می شود تبادل اطلاعات اتفاق بیافتد و مهارت های عملی پزشکان و متخصصان برای درمان بیماران ارتقاءیابد.
وی با تاکید براین که جامعه پزشکی کشور به طور حتم با برگزاری این گونه همایش ها به دنبال تضمین سلامتی مردم با بهترین ابزار و امکانات موجود و کاهش بار این بیماری است گفت: این همایش ها به طور حتم به متخصصین و متولیان امور بهداشت و درمان کمک خواهد کرد که عوامل تاثیرگذار بر این بیماری و درمان آن را شناسایی کند.
دکتر سزاوار ادامه داد: به عنوان مثال امروز نیز با دوستان متخصص غدد در خصوص رابطه بیماری قلبی و عروقی با دیابت بحث هایی صورت گرفت و آخرین یافته ها در این خصوص، داروها و همچنین مباحث پیشگیری و درمان مورد تبادل نظر قرار گرفت.
وی ادامه داد: امروز بحث های بسیار خوبی در خصوص درمان بیماران قلبی که به دیابت دچار می باشند، یا برعکس بیماران دیابتی که مشکل قلبی دارند شکل گرفت، چراکه یک متخصص غدد بهتر می تواند تشخیص دهد که یک بیمار قلبی که از دیابت رنج می برد بهتر است درمان دارویی شود یا عمل جراحی و آنژوپلاستی، که البته روش های مناسب به بحث گذاشته شد.

**مشکلات قلبی- عروقی شایع ترین علت مرگ بیماران دیابتی است
دبیر کمسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با بیان این که بیماران دیابتی دو تا چهار برابر بیشتر از سایر افراد به بیماری قلبی و عروقی مبتلا می شوند، گفت: مشکلات قلبی – عروقی یکی از شایع ترین علل فوت بیماران دیابتی است.
دکتر علیرضا استقامتی درگفت وگو با خبرنگار گروه علمی ایرنا با اشاره به این که ارتباط مشکلات قلبی و عروقی با بیماری دیابت از جمله برنامه های همایش امسال بود، افزود: بیماری دیابت یکی از شایع ترین مشکلات غددی است که در آن درگیری های قلبی بیشتر دیده می شود.
وی با تاکید بر این که امروزه با توجه به پیشرفت های علمی و تکنولوژی هیچ منعی برای درمان های جراحی بیماران دیابتی وجود ندارد و درمان برای آنها مانند سایر بیماران انجام می شود، درعین حال گفت: متاسفانه عوارض و عفونت های بیشتری متوجه بیماران دیابتی است و زمان بهبود طولانی تری نیز مورد نیاز است.
مسئول بخش غدد و متابولیسم ششمین همایش قلب و فناوری های نوین ادامه داد: به طور کلی تمام اعمال جراحی اعم از درمان های طبی و اقدامات آنژیوپلاستی برای بیماران دیابتی انجام می شود.
وی همچنین با بیان این که کنترل قند خون، چربی خون و فشار خون از اولویت های اصلی درمان بیماران دیابتی است ادامه داد: همواره بر کنترل این فاکتورها تاکید می شود چراکه با کنترل آنها می توان از بروز عوارض بسیاری از جمله بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرد.
دکتر استقامتی اظهار کرد: بیماران دیابتی به دلیل مشکلات ناشی از قند، فشار و چربی خون بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های عروق کوچک شامل مشکلات نفروپاتی، نوروپاتی، رتینوپاتی و عروق بزرگ از جمله درگیر شدن عروق قلب و اندام ها هستند.
دبیر کمسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، گفت: با توجه به این که دیابت رگ ها را درگیر می کند، همه بیماران بایستی به کنترل قندخون خود توجه ویژه داشته باشند چراکه پیشگیری همواره بر درمان مقدم است.
وی همچنین با اشاره به این که خوشبختانه برای هر سه فاکتور قندخون، فشار خون و چربی خون درمان های و داروهای موثر و متعددی وجود دارد، درعین حال گفت: اما درمان به تنهایی کافی نیست و درکنار آن رعایت تغذیه اصولی، کاهش استرس، قطع سیگار و انجام مرتب ورزش از ضروریات تاثیرگذار در روند درمان و بهبودی است.
مسئول بخش غدد و متابولیسم ششمین همایش قلب و فناوری های نوین در ادامه یادآورشد: هم اکنون تمام درمان های دارویی و اصلی بیماران دیابتی در کشورمان وجود دارد و تنها بخشی از آنها تحت پوشش بیمه نیست.

**ریزفاکتورهای بیماری قلبی نیازمند توجه بیماران
اما دکتر ایرج ناظری متخصص بیماری قلب وعروق با تاکید بر این که، این همایش بسیار مفید بود و بحث های بسیار جالب توجهی در آن شکل گرفت، اظهار کرد: یکی از نتایج بسیار خوب این همایش تاکید بر شناسایی برخی ریزفاکتورهای بیماری قلبی مانند چربی خون، دیابت، فشار خون و ناراحتی های غدد بود.
وی ادامه داد: به طور حتم فردی که دچار بیماری قلبی است بایستی دیابت، چربی خون و فشار خون خود را کنترل نماید که دچار وضعیت حاد نشود.
دکتر ناظری گفت: درمان مناسب ناراحتی های قلبی با انجام یک آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی یا هر عمل قلب دیگری رفع نخواهد شد بلکه این نیازمند آن است که بیمار از نظر بیماری غدد، دیابت و به خصوص ریزفاکتورهایی همچون فشار خون و چربی خون کنترل شود.

**معرفی جدیدترین یافته دارویی در این همایش برای درمان چربی خون حاد
این متخصص قلب و عروق در ادامه با اشاره به این که چربی خون بالا به طور حتم یکی از عوامل موثر ابتلا به بیماری گرفتگی عروق قلب است، اظهار کرد: البته در مواردی استفاده از برخی داروهای معمولی برای بیماران دچار چربی خون موثر واقع نمی شود که در این همایش جدیدترین یافته دارویی دنیا معرفی شد.
دکتر ناظری نام این دارو را مهار کننده های PCSK9 و از داروهای کاهنده لیپید ذکر کرد و گفت: این دارو به صورت تزریق زیر جلدی به صورت ماهانه یا دو ماه یکبار به بیمار تزریق می شود.
وی با بیان این که این دارو خوشبختانه در دنیا تولید شده، اما قیمت آن گران است ادامه داد: در سال 2015 دو دارو از این دسته تحت عنوان Alirocumab با نام تجاری Praluent و Evolocumab با نام تجاری Repatha از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا FDA تایید شد.
این متخصص قلب و عروق ادامه داد: البته اقداماتی در جهت واردات داروی PCSK9 به کشور در جریان است که برای درمان بیماران قلبی که ریزفاکتور اصلی آن چربی خون بسیار بالا و مقاوم است مورد استفاده قرار گیرد چرا که بسیار خوب جواب داده است.
دکتر ناظری همچنین گفت: مصرف PCSK9 در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی شروع شده که البته به دلیل گرانی هنوز مصرف آن شایع نشده است.
وی در ادامه با اشاره به این که قلب وظیفه مهم تنظیم جریان و گردش خون را در بدن را عهده دار و از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، در توصیه ای پزشکی از مردم خواست در مصرف غذاهای چرب، پرنمک و قندی رعایت احتیاط را داشته تا دچار نارسایی قلبی و سکته مغزی نشوند.

ایرنا