برخی موادغذایی می توانند باعث ایجاد اختلالات خواب شوند و لذت بردن از خواب آرام و راحت را از شما سلب کنند پیشنهاد می کنیم با روش های تغذیه ای تاثیرگذار در این زمینه آشنا شوید و از مصرف برخی موادغذایی قبل از خوابیدن پیشگیری کنید و به توصیه های متخصصین تغذیه در این باره گوش دهید .

 

بعضی موادغذایی به شما کمک می‌کنند که خواب راحتی داشته باشید. برعکس بعضی مواد غذایی دیگر هم هستند که موجب اختلال خواب می‌شوند

درادامه با موادغذایی که بر خوابتان تاثیر دارند، آشنامی‌شوید. همه ما قدرت جادویی شیر داغ برای فرستادن ما به خواب عمیق را شنیده‌ایم.لبنیات حاوی تریپتوفان هستند که ماده‌ای خواب‌آور است. موادغذایی دیگری که سرشار از تریپتوفان هستند عبارتند از آجیل، موز، عسل و تخم‌مرغ.

کربوهیدرات بخورید

 موادغذایی سرشار از کربوهیدرات با افزایش سطح تریپتوفان موجود در خون، مکمل لبنیات هستند. بنابراین چند غذای کربوهیدراته سبک که به خوابتان کمک کند، می‌تواند شیر، ماست و بیسکویت یا نان و پنیر باشد.

یک غذای سبک بخورید

اگر با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کنید، کمی غذا در معده‌تان می‌تواند به خوابیدنتان کمک کند. اما از این جمله ما برای پرخوری آخر شبتان سوءاستفاده نکنید. سعی کنید وعده غذایتان سبک باشد. غذای حجیم، به دستگاه گوارشتان فشار می‌آورد و این مساله برایتان ایجاد ناراحتی می‌کند و نمی‌گذارد که بخوابید.

همبرگر را کنار بگذارید

این هم یک دلیل دیگر برای کنار گذاشتن غذاهای پرچرب: تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی‌که اغلب غذاهای پرچرب می‌خورند نه تنها وزنشان بالا می‌رود، بلکه چرخه خوابشان هم بر هم می‌خورد. غذای سنگین گوارش را فعال می‌کند و این باعث می‌شود در طول شب مجبور باشید بیرون روی داشته باشید.

مراقب کافئین‌ پنهان باشید

جای تعجب نیست که نوشیدن یکی فنجان قهوه در شب ممکن است خوابتان را بر هم بزند. حتی کافئین متوسط هم ممکن است موجب اختلالات خواب شود. اما مراقب منابعی از کافئین که کمتر مشخص هستند مثل شکلات، نوشابه، چای و قهوه‌های بدون کافئین، باشید. برای داشتن خوابی بهتر، چهار تا شش ساعت قبل از خواب، به طور کامل کافئین را از برنامه‌غذاییتان حذف کنید.

آرمان